romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Hrdinka severu

Chomutov, 12.5.2009 18:14, (Lidové noviny)

Ivana Řápková může být lakmusovým papírkem parlamentních voleb. Chomutovská primátorka chce kandidovat za ODS - tudíž za vše, co Řápková udělá a řekne, bude spoluzodpovědný Mirek Topolánek. A chce kandidovat v Ústeckém kraji proti Jiřímu Paroubkovi - tudíž každý úspěch Řápkové bude porážkou sociální demokracie.

Až se novináři Paroubka zeptají, co dělá Řápková špatně, lídr ČSSD bude v úzkých. Muž, který se zamiloval do průzkumů veřejného mínění, jehož činy i slova jsou těmito průzkumy určovány, narazí na ženu, která se o „průzkumové voliče“ přímo opírá. Paroubek se otáčí vždy tam, odkud čichá popularitu. Řápková popularitu sama vytváří. Tak co vlastně v populistových očích může dělat špatně? Nebo že by Paroubek přiznal, že oba jsou populisté, ale Řápková to dělá líp?

Teoreticky je samozřejmě možné, že Paroubek přesvědčí severočeské voliče o nesprávnosti „modelu Řápková“, že nabídne alternativu k exekuci sociálních dávek u neplatičů, že zkrátka získá většinu pro své jistoty. Ale uvěří tomu někdo z těch, kteří na vlastní oči viděli, oč je účinnější „model Řápková“ než paroubkovské sliby?

Bude-li Řápková kandidovat na severu, jako by si Topolánek mohl předem odškrtnout jedno krajské vítězství. Jenže povede-li Řápková kandidátku ODS, novináři rázem vystartují i na ni a Topolánka. Jak to, že Řápková nedokázala ochránit občany Chomutova před neonacisty? Jak to, že po útoku nácků odmítá povolovat demonstrace jimi napadaných Romů? Proč v situaci, kdy stát zápasí s extremismem, ona sama mluví o „obou stranách konfliktu“? Když už takto nadržuje neonacistům Řápková, co na to ODS jako konzervativně-liberální strana?

Řápková odpovídá typu politiků, které Václav Bělohradský označil za „hrdiny malých vlastí“. Tito lidé odmítají liberální diskurz metropolí ve prospěch oblastní vulgárnější debaty. Což formuluje i zásadní otázku pro Topolánka: Zkultivuje celostátní ODS Řápkovou, nebo si Řápková přizpůsobí občanské demokraty?

NEPŘEHLÉDNĚTE
NNO: Paní primátorko Řápková, nemanipulujte s informacemi, fakty a výkladem zákona o právu shromažďovacím
Ivana Řápková reaguje na otevřený dopis neziskových organizací

Otevřený dopis neziskových organizací v souvislosti s napadením demonstrace v Chomutově neonacisty

Zbyněk Petráček
Přečteno: 1087x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Ivana ŘápkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo