romea - logo
17. července 2019 (středa)
svátek má Martina
Loading
rozšířené vyhledávaní

Hudební festival podpoří integraci mladých z dětských domovů

Praha, 14.5.2008 21:30, (ROMEA/ČTK)

Projekty integrace mladých lidí, kteří vcházejí do života z dětských domovů, podpoří v sobotu návštěvníci hudebně-sportovního festivalu Out of Home 2008. Na pražský ostrov Štvanice fanoušky naláká například britská kapela Fun-Da-Mental, české skupiny Gipsy.cz, Roe-Deer, Southpaw a Post-It a zpěvačky Lenka Dusilová a Iva Frülingová. Výtěžek organizátoři věnují obecně prospěšné společnosti Rozmarýna, která pracuje s dětskými domovy v Praze a středních Čechách. Akci dnes novinářům představila organizátorka Klára Chábová.

Festival se koná již druhým rokem. Loni podle Chábové podpořil sdružení Múzy dětem, konkrétně projekt Život nanečisto, v rámci nějž se pořádají celoroční workshopy pro mladé lidi v domovech. Lektoři z řad psychologů a herců na nich uvádějí děti do reálných životních situací.

Letos prý prostředky poslouží zejména na zprovoznění kavárny a galerie Rozmar. V nové sociální firmě sdružení Rozmarýna mají najít uplatnění právě mladí lidé, kteří vyrostli v dětských domovech. "Jsme zaměření hlavně na děti, které odcházejí z dětského domova, a snažíme se jim pomoct v začátcích jejich samostatného života," řekla ČTK jedna ze zakladatelek Rozmarýny Simona Bagarová.

Do partnerských dětských domovů docházejí již dva roky a zaměřují se na mladé lidi zhruba tři roky před odchodem z domova. Podle Bagarové v Česku zatím chybí programy následné péče pro plynulý přechod mladých lidí bez podpory rodiny do praktického života. Rozmarýna se snaží propojovat různé organizace a instituce, což má dětem pomoct zorientovat se například při hledání bytu a zaměstnání.

Hudební části festivalu bude předcházet sportovní klání v areálu AC Sparta Praha. Týmy dětských domovů se utkají ve fotbale a přetahované. Vítězům v podvečer zatleskají diváci festivalu. Nejlepší týmy získají motivační a věcné ceny. Jeden z partnerů projektu, armáda, například mladým nabídne workshopy, kde jim představí poslání armády a možnost zaměstnání v profesionální armádě. Na festivalu se vojáci představí i jako kuchaři, postaví tam totiž kopii polní kuchyně z táborů v Iráku a Afghánistánu.

Vedle armády své zaměstnání představí mladým lidem nejen z dětských domovů také herci ze studentského divadelního souboru Disk, kadeřníci a zástupci dalších profesí. Vstupenky lze koupit v předprodeji za 250 korun a na místě za 350 korun.

Program lze najít na www.mimodomov.cz. Na tvorbě webových stránek se podle Chábové podílel mladík z dětského domova v Aši. Dívka z dětského domova v Horním Slavkově pak pomáhá s tiskovou prezentací festivalu.

Přečteno: 1305x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, AkceHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo