romea - logo
19. dubna 2021 (pondělí)
svátek má Rostislav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

I Louny zabavují dlužníkům peníze ze sociálních dávek

Louny, 3.6.2009 19:28, (ROMEA)

Louny se přidaly k městům v Ústeckém kraji, která zvolila nekompromisní postup vůči dlužníkům pobírajícím sociální dávky. Při výplatě dávek v hmotné nouzi je přítomen právník města, který neplatičům část peněz navýšenou o správní poplatek ihned odebere. Poprvé radnice zvolila tento postup za asistence strážníků 26. května, vše se obešlo bez incidentů, potvrdila dnes ČTK tajemnice radnice Renáta Čapková.

Lounští obyvatelé a firmy dluží městu zhruba 12 milionů korun. V první vlně radnice vytipovala na 50 příjemců dávek z řad neplatičů. "Většina dlužníků situaci přijala v klidu. Povedlo se to nejspíš i díky tomu, že se nám podařilo termín zabavování dlužných peněz z dávek utajit před médii," uvedla Čapková.

Město podle ní eviduje 140 dlužníků, kteří jsou zároveň příjemci dávek v hmotné nouzi. "Nemáme exekutora, což je k dlužníkům šetrnější. Náklady našeho právníka jsou totiž výrazně nižší než ty, jež si účtuje exekutor. Nezabíráme navíc lidem výraznou část peněz z dávek, ale podle jejich situace jen od 100 do 500 korun," popsala tajemnice.

Radnice na nový systém vymáhání pohledávek dlužníky upozornila už v dubnu, uvedla dnes severočeská vydání Deníku a Práva. Do 15. května lidé dostali lhůtu k zaplacení dlužné částky či sepsání splátkového kalendáře. Město sráží dlužné peníze za všechny druhy pohledávek, tedy neuhrazené pokuty, poplatky za služby či nájemné. "V zavedeném systému budeme pokračovat až do umoření pohledávky každého dlužníka, tedy každý výplatní den dávek. Máme vždy jeden termín na konci každého měsíce," doplnila Čapková.

Prvním městem, které prostřednictvím exekutora zabavilo dlužníkům peníze z dávek v hmotné nouzi přímo při jejich výplatě na magistrátu, byl v únoru Chomutov. Do konce června zahájí exekuce pohledávek také v Litvínově na Mostecku, exekutor dlužníky překvapí na ulici, na poště, v obchodě či herně.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Exekuce sociálních dávek

 

Přečteno: 903x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Exekuce sociálních dávekHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo