romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

I Topolánek má své „ano, ale“

Praha, 6.3.2008 10:25, (Převzato: Lidové noviny)

Mirek Topolánek se ocitl v pozici frajera, ranaře české politické scény. Je to dobře. Národ, který má málo hrdinů, navíc si ani toho mála příliš neváží, konečně uslyšel jasné slovo, jež uhýbá navyklému „ano, ale“. To je osvěžující a inspirativní.

Topolánek u Mašínů nasadil laťku „ano bez přívlastků“. Získal tak primát mezi politiky, ale běh proti zdi to nebyl. Tábor těch, kteří Mašíny považují za vrahy, početně neválcuje tábor oponentů, kteří v nich vidí hrdiny. Ta převaha se blíží spíše remíze, národ je rozdělen a zkuste hádat: Který z těch dvou táborů volí Topolánka?

Chceme-li Topolánkovo frajerství otestovat natvrdo, je třeba skutečnější „zeď“. Právě před deseti lety si česká vláda vzala do péče kauzu vepřína na místě bývalého romského koncentráku v Letech, leč ten prasečák v areálu zasluhujícím pietu stále stojí, aniž by to české většině vadilo. Řekne k němu premiér stejně rozhodné „ne“, jako řekl k Mašínům „ano“? To by byl běh do zdi. Uvidíme, zda tu bude Topolánkova odvaha přímo úměrná jeho ochotě k návratu Jiřího Čunka do vlády. Tam náš ranař krotne a z frajerského „ano, ne“ uhýbá do navyklého zápecí: „Ale pakliže chce koaliční strana ve vládě svého předsedu...“ Když nemáme Rychlé šípy Topolánkova plaketa Mašínům zdůrazňuje význam symboliky. Česká smůla totiž spočívá ve dvou věcech. Za prvé je to fakt, že jiné tak výrazné symboly protikomunistického ozbrojeného odboje jako Mašíny nemáme.

Za druhé je to přesvědčení, že morálně zdůvodněný odboj lze provádět jen morálními prostředky.

Jak tuhle rovnici vyřešit?

Českým ideálem odboje jsou jakési Rychlé šípy. Parta v čele s Mirkem Dušínem, která sice zatápí komunistům, napadá jejich ozbrojence, v sebeobraně třeba i zastřelí policistu (pozor, jen takového, který nemá rodinu), ale přitom nikomu nezúčastněnému nezkřiví vlas.

Takovému odboji tleskáme.

Ale padesátá léta nebyla dobou pro Rychlé šípy, spravedlivé šerify a čestné mstitele.

Místo Dušína máme jen Mašíny -buď je vezmeme jako symbol celého protikomunistického odboje, nebo je svým „ano, ale“ pomineme a s nimi celý tento odboj.

Právě tu je Topolánkovo plus. Premiér přece neříká, že vše, co Mašínové udělali, odpovídá ideální mravní normě a zasluhuje potlesk. Všechna ta „ale“ nechť analyzují historici a politologové, ať se o nich veřejně debatuje, ať se o ně třeba hádáme. Premiér nás směřuje k jiné věci - máme-li zřetelně vyslovit, že ozbrojený odpor proti totalitě byl legitimní, bratry Mašíny nemůžeme obejít. Tečka.

Dobře, Topolánek si získal pověst frajera, a to u nikoliv zanedbatelné minority. Sleduje-li debatu s týdenním odstupem, sám si musí přiznat, že to ani tak nebolelo. Že by vyzkoušel své frajerství i jinde? I rovnice zvaná Lety má dvě těžko slučitelné strany. Za prvé je to fakt, že protektorátní úřady zřídily za nacistické okupace koncentráky pro Romy coby přestupní stanici do Osvětimi. Za druhé je to přesvědčení, že veškerou odpovědnost za holokaust nesla třetí říše. Výsledek? Konkrétní odpovědnost nikdo nepřijímá a na místě lágru v Letech stále stojí prasečák. Ruku na srdce - co by se dělo, kdyby nějaký velkovepřín zasahoval do pietního areálu v Lidicích? Chce-li být frajerem roku Nejde snad o to, že Topolánek by měl vjet do Letů na buldozeru, ale otevírá se mu cesta pro jeho oblíbené jasné slovo. Když před deseti lety vstupoval do Tošovského kabinetu Vladimír Mlynář, řekl, že vláda si Lety bere do péče. Jenže místo konkrétních kroků následovala jen éra argumentů ve stylu „ano, ale“. Ano, byl to tábor, ale pracovní, nikoliv vyhlazovací. Ano, umírali tam Romové, ale ne v plynových komorách, nýbrž na nemoci způsobené jejich hygienickými návyky. To tvrdil sám prezident Klaus.

Samozřejmě, že puntičkáři se tu chytají se svými „ale“. Na své si přijdou i v Paříži, kde na školách visí tabule s textem: „Na památku žáků deportovaných v letech 1942 až 1944 za aktivní spolupráce vlády ve Vichy.“ Historik přece ví, že Paříž podléhala německým úřadům, a ne kolaborantské vládě ve Vichy. Jistě, jenže tady jde o obecné poselství, a to ty cedule sdělují. A právě takové poselství - podobné tomu, jaké teď Topolánek vyslovil k protikomunistickému odboji - je třeba vyslovit i k Letům: Romové byli předmětem vyhlazovací mašinerie, na níž se podílely i protektorátní úřady.

Premiér s Mašíny dobře našlápl, jenže vzápětí u Čunka couvl. Za jeho slabost nemusíme považovat samotné složení kabinetu, to se v koalicích stává, ale chybějící pevný názor. Kde zůstalo jeho „ano, ne bez přívlastků“? Právě jasné slovo k Romům po Čunkově návratu by Topolánkovi mohlo frajerskou reputaci napravit. Pak by mohl aspirovat na frajera roku a mnozí by překousli i jeho frajeřiny typu rychlostních rekordů na dálnici.

Zbyněk Petráček
Přečteno: 774x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo