romea - logo
27. ledna 2022 (čtvrtek)
svátek má Ingrid

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iDnes: Bacík z bohumínské ODS má kontakty s extremisty

Ostrava, 27.1.2008 13:27, (ROMEA/ČTK)

Pokladník bohumínské místní organizace ODS Martin Bacík má podle serveru iDnes kontakty s extremisty. Nedávno přitom vyšlo najevo, že Václav Bureš, jenž organizoval později zakázaný pochod neonacistů v Plzni, byl v době jeho přípravy členem ODS. Bacík spojení s extremisty popírá. Moravskoslezská ODS v prohlášení uvedla, že se od Bacíka distancuje a vyzvala bohumínskou ODS, aby o něm jednala.

Server iDnes píše, že třiadvacetiletý student soukromé vysoké školy CEVRO Institut Bacík organizoval nebo spoluorganizoval několik demonstrací Národních korporativistů (NK) - například proti antifašismu loni v Otrokovicích a o pár měsíců dříve v Orlové. BIS ve své výroční zprávě za předloňský rok zařadila neregistrovanou organizaci NK mezi významné činitele, které v roce 2006 ovlivnily neonacistické hnutí v ČR.

Bacík spojení s extremisty popírá. "Do Národního korporativismu jsem nikdy za život nevstoupil, nevstoupím a vstupovat nebudu. Nejsem člověk s vymytým mozkem," řekl iDnes s tím, že korporativistům prý jejich ideály rozmlouval: "Snažil jsem do NK proniknout a místní přesvědčovat, že to, co dělají, je ve skutečnosti jen přetvářka, že si jen hrají na vlastence, ale ve skutečnosti mají plné hlavy Gajdy, bohužel i Hitlera, Mussoliniho."

ČTĚTE TAKÉ
Extremistický pochod v Plzni organizoval člen ODS

Vedení místní ODS rezignuje kvůli členství Bureše

Podle iDnes Bacíka usvědčují fotografie z akcí radikálů. Podle jednoho ze členů Antifašistické akce se Bacík pravidelně účastní ultrapravicových demonstrací na Moravě po boku členů zakázané neonacistické organizace Národní odpor. Nejrůznější akce ultranacionalistických hnutí Národní sjednocení a NK dokonce sám pořádal, informuje iDnes.

V bohumínské ODS neměli podle iDnes o Bacíkových aktivitách ponětí. Regionální sdružení ODS se podle vyjádření manažera Pavla Hamzy pro ČTK distancuje od aktivit směřujících k podpoře fašistických, extremistických a xenofobních hnutí a vyzývá místní sdružení ODS v Bohumíně, aby se Bacíkovým případem neprodleně zabývalo. Člen bohumínských občanských demokratů a náměstek moravskoslezského hejtmana Pavel Drobil ČTK řekl, že nechce být ve straně s člověkem, který podporuje pravicový extremismus. "Pokud se prokáže, že (Bacík) je nositelem xenofobních myšlenek, ODS se s ním bezpochyby vypořádá," dodal.

Server dále napsal, že Bacík začínal ve straně Republikáni Miroslava Sládka, kde byl předsedou okresní organizace v Karviné. V roce 2005 od sládkovců odešel a vydal se do Národní strany. Bacíka v této souvislosti podle zjištění ČTK vyšetřovala policie, a to kvůli podezření, že na kandidátku Národní strany jako její volební lídr napsal jména lidí, kteří o tom vůbec nevěděli. Národní strana kvůli tomu musela dva dny před začátkem komunálních voleb v roce 2006 svou kandidátní listinu v Bohumíně stáhnout. Později Bacík podal přihlášku do ODS.

"Neviděl jsem žádný rozsudek, ale neoficiálně mám informace, že byl odsouzen k podmíněnému trestu," řekl ČTK o Bacíkovi bohumínský starosta Petr Vícha (ČSSD). Jedna z dívek, kterou Bacík bez jejího vědomí napsal na kandidátku, je prý podle Víchy dcera zaměstnankyně městského úřadu.

Problémy s extremisty měli v minulosti i další členové ODS. Nedávno byla zveřejněna informace o tom, že několik politiků ODS podepsalo výzvu, mezi jejímiž signatáři jsou i představitelé krajní pravice. Politici ODS později tvrdili, že nevěděli o tom, kdo výzvu připravil a spolu s nimi podepsal (více zde...).

Před necelými třemi roky zase vzbudila pozornost schůzka šéfa ODS a nynějšího premiéra Mirka Topolánka s představiteli Národní strany, kterou BIS řadí mezi pravicově extremistické subjekty (více zde...). Burešovi místní sdružení v Plzni-Lochotíně členství ve straně zrušilo.

FOTO: www.antifa.cz

Přečteno: 992x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, ODSHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo