romea - logo
22. října 2021 (pátek)
svátek má Sabina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

iDNES.cz: Neonacisté fungovali jako firma, část peněz šla na vězněné soukmenovce

Praha, 19.6.2009 16:27, (ROMEA/iDNES.cz)

Deset neonacistů, obviněných po nedávné razii, pracovalo podle detektivů z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu jako promotérská agentura organizující běžný koncert. Ze zjištění policie vyplývá, že skupině šéfoval Martin Franěk, který rozděloval úkoly "spolupracovníkům" - produkčním, grafikovi nebo řidičovi. Informoval o tom server iDNES.cz.

Usnesení o zahájení trestního stíhání, ze kterého je zřejmá struktura skupiny, zveřejnil Tomáš Pecina, spolupracovník advokáta jednoho z deseti obviněných. Chce tak dokázat, že na policii byl vyvinut politický tlak a média neinformují nestranně, protože nectí presumpci neviny. Autentičnost dokumentu potvrdil Pavel Hanták, mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Podívejte se na INFOGRAFIKU na serveru iDNES.cz

"Dokument jsem zpřístupnil, abych upozornil, že mediální reflexe případu je zkreslená a věc může skončit také zproštěním nebo zastavením trestního stíhání. Vadí mi politický tlak na policii, což toto usnesení potvrzuje," sdělil iDNES.cz Pecina.

Muži ve věku 24 až 42 let se budou policii zpovídat z organizování neonacistických koncertů a šíření rasové nenávisti. Všichni patří k neoficiální neonacistické organizaci Národní odpor. V případě obžaloby jim hrozí až osm let za mřížemi.

VIDEO
Záznam tiskové konference ÚOOZ k akci proti neonacistům
Akce Power - policejní záběry ze zatýkání neonacistů

Rozhovor s Robertem Šlachtou, ředitelem ÚOOZ

Kriminalisté Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zaznamenali jedenáct koncertů, které se konaly od loňského dubna do letošního února. Hlavou celé skupiny je podle nich Martin Franěk, bývalý prodejce oblečení s rasistickou a neonacistickou tématikou.

Franěk také na koncertech prodával cédéčka skupiny Attack, které sám vydal, a trička s motivy z 2. světové války. Policie zjistila, že část zisku posílal přes dívčí "hnědé" hnutí Resistance Women Unity uvězněným neonacistům, takzvaným Prisoners of War.

Fraňkovou pravou rukou měl být Lukáš Rod, který ve skupině na několika akcích pracoval jako grafik a produkční. Podstatnou roli podle ÚOOZ hrál také Robert Fürych, dovozce oblíbené oděvní značky pravicových extremistů Thor Steinar. Pod hlavičkou jeho obchodu se uskutečnily nejméně dva koncerty, například v Ochozi u Brna loni v srpnu. Informoval server iDNES.cz.

O něco níže v hierarchii této skupiny působili Jan Pohl a Jan Pinkas. Jeden z nich se nejméně ve třech případech staral o rezervaci letenek pro zahraniční skupiny, například britskou Brutal Attack. Druhý zajišťoval sály, občerstvení a personál. Zbývající obvinění jsou hudebníci a zpěváci neonacistických skupin Attack a Imperium. Před soud by mohli jít kvůli oslavování Adolfa Hitlera, nabádání k rasové nenávisti a násilí.

Například Pavel Blinka ze skupiny Devils Guard vyzýval publikum ke skandování jména skupiny "White resistence Engerau". Slovo Engerau je německé označení bratislavské čtvrti Petržalka, kde byl ke konci války nacistický pracovní tábor.

Pět obviněných soudce poslal do vazby, dalších pět čeká na soud na svobodě. Kvůli policejní razii hlídá děti premiéra Jana Fischera a ministra vnitra Martina Peciny policejní ochranka. Údajně jim hrozí nebezpečí. - čtěte více o problémech dětí ústavních činitelů.

KAM DÁL?
Podívejte se na INFOGRAFIKU na serveru iDNES.cz

iDNES.cz
Přečteno: 3581x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Neonacismus, Extremismus, Razie, Národní Odpor, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo