romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Imunitní výbor se začne výroky Janáčkové zabývat příští týden

Praha, 10.3.2008 17:30, (ROMEA/ČTK/Azpravy.cz)

Senátní imunitní výbor se začne zřejmě příští týden zabývat případem senátorky Liany Janáčkové (za hnutí Nezávislí) kvůli jejím výrokům na adresu části ostravských Romů. Policie ji chce obvinit z hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Horní komoru kvůli tomu požádala o to, aby Janáčkovou zbavila imunity. Senátorka popírá, že by její vyjádření bylo namířeno proti romskému etniku.

ČTĚTE TAKÉ
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin (uvnitř AUDIO výroků)

„Sejdeme se příští úterý. Ale nejdříve určíme zpravodaje,“ řekl předseda mandátového a imunitního výboru horní komory Jiří Pospíšil podle serveru Azprávy.cz.

Pospíšil ale nepředpokládá, že by Janáčkovou vydali. „Je to zpolitizovaná záležitost. A i kdybychom ji pustili, tak by to na odsouzení nebylo,“ dodal s poukazem na to, že ani mnohem horší výroky šéfa republikánů Miroslava Sládka, který například hlásal ,,Cikáni by měli být trestně odpovědní už od narození, protože to je jejich největší zločin,“ k jeho odsouzení nestačily. Uvedl server Azprávy.cz

"To nebyl útok na žádné etnikum, prostě jsem řešila místní situaci," řekla dnes ČTK senátorka a starostka ostravského městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky. Žádost policie nechtěla nijak komentovat, podle svých slov se s ní ještě neměla příležitost seznámit. "Je to čerstvá záležitost pro mně, spíš se musím zorientovat, co a jak dál," uvedla Janáčková.

VIDEO
Vyjádření Stanislavy Ondové ze sdružení ROMEA (Nova.cz)

 

Policie ji chce stíhat kvůli výrokům z předloňského jednání bytového odboru, na němž si starousedlíci z kolonie Bedřiška stěžovali na chování romských sousedů. Na jejich adresu Janáčková podle loni zveřejněné nahrávky z jednání použila mimo jiné slova o dynamitu a odstřelení. Senátorka poté tyto výroky označila za nešťastné a hloupé, byly podle ní vyřčeny ve vypjaté atmosféře. Zároveň se pozastavila nad tím, že nahrávka byla zveřejněna teprve zhruba měsíc poté, co v čele místní radnice vystřídala Radomíra Michniaka (ODS).

ČTĚTE TAKÉ
Aktuálně.cz: Senátoři nejsou jednotní v názoru, zda vydat Janáčkovou
Mraky nad rasistkou (komentář Jiřího Leschtiny)
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Senátorka: „…budou tam, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno…“

Senátorský klub SNK už loni označil výroky své členky Janáčkové za neadekvátní, k vyvození důsledků, například k rezignaci na funkci místopředsedkyně senátního výboru pro lidská práva, ji ale nevybídl. Kauza je podle klubu výsledkem politických bojů na místní radnici. Předseda frakce Josef Novotný po návštěvě kolonie Bedřiška uvedl, že ze strany vedení radnice se rasistické projevy vůči romské menšině neobjevují.

Imunitní výbor zřejmě příští týden ještě nebude rozhodovat o tom, zda doporučí Janáčkovou vydat k trestnímu stíhání. S pravděpodobností hraničící s jistotou se tak kauzou na nadcházející schůzi nebude zabývat ani Senát jako celek, řekl ČTK místopředseda výboru Miloslav Pelc (ODS). Ani on se zatím nechtěl k případu vyjadřovat, než se seznámí s žádostí policie a jejím zdůvodněním. Pro vydání Janáčkové kvůli jejím výrokům se už loni vyslovili předseda Senátu Přemysl Sobotka nebo zástupci zbývajících frakcí - ČSSD, KDU-ČSL a Klubu otevřené demokracie.

Na Janáčkovou podalo trestní oznámení devět organizací včetně sdružení Romea. Ostravští kriminalisté se ale kauzou začali zabývat z vlastního popudu loni v červenci po zveřejnění nahrávky.

Přečteno: 936x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo