romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

IQ Roma servis ukončuje projekt vzdělávání brněnských Romů

Brno, 16.10.2008 15:21, (ROMEA)

Brněnský IQ Roma servis v říjnu ukončí tříletý projekt, který měl za cíl zvýšit vzdělání a kvalifikaci Romů a zlepšit jejich sociálně ekonomickou situaci. Do projektu se zapojilo přes 2000 lidí, především mládeže ve věku 13 až 18 let. Jedním z cílů bylo udržet mládež co nejdéle ve vzdělávacím procesu, což se podařilo, protože 80 procent žáků devátých tříd zapojených do projektu si podalo přihlášku na střední školu a také na ni nastoupilo, řekla dnes ČTK vedoucí pedagogického programu Veronika Vaňková.

"Z individuálních sezení se zájemci o studium vyplynul zřetelný posun ve schopnosti definovat si osobní cíl, který odpovídá jejich schopnostem. Před poradenstvím bylo takový cíl schopna definovat pětina klientů, po něm už více než polovina. Naopak podíl těch, kteří žádný cíl nemají nebo je nerealistický, klesl z 66 na 39 procent," řekla Vaňková. Kromě poradenství při výběru školy zahrnoval projekt také vzdělávací kurzy v IT a jazykových dovednostech a volnočasové kroužky, zaměřené například na dramaturgii.

Do projektu se zapojilo také více než 600 dospělých, kterým IQ Roma servis pomohl s hledáním volného místa a řešením právních vztahů. "Pětina uchazečů o práci na základě úspěšného zprostředkování nastoupila do práce a dlouhodobě si ji udržela. Vzhledem k tomu, že 90 procent klientů má pouze základní vzdělání, šlo především o úklidové práce, pozice na výrobních linkách nebo ve stavebnictví," řekl ČTK manažer projektu Wail Khazal.

Po skončení projektu plánuje IQ Roma servis v listopadu strategickou zprávu, která bude obsahovat návrhy možných systémových opatření, například v legislativě, které mohou snížit míru sociálního vyloučení Romů.

Přečteno: 999x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, BrnoHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo