romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Itálie chce snímat otisky žebrajícím Romům

Řím, 28.6.2008 6:32, (Převzato: Deník)

Žebrající děti v italských ulicích to budou mít těžké. Policie jim začne odebírat otisky prstů. Pokud budou žebrat dál, hrozí, že skončí rovnou v ústavu.

Nový plán italského ministra vnitra Roberta Maroniho se dotkne tisíců romských obyvatel v chatrčích a obytných přívěsech po celé zemi.

Policisté a sociální pracovníci mají v příštích týdnech odebírat většině Romů v ghettech na předměstích velkých měst otisky prstů, a to nejen dospělým, ale i jejich dětem.

Pokud pak chytí dítě při žebrání v ulicích, odebere stát rodičům právo na jejich výchovu. Jakým způsobem se hodlá postarat o stovky, možná tisíce dětí odtržených od jejich rodin, navíc často nehovořících italsky, ministr neprozradil. Svůj plán Maroni představil ve středu večer před parlamentní komisí. Jako první mají přijít na řadu Řím, Milán a Neapol.

„Fašistické“ opatření

Populistickou akci ministra z pravicové Ligy Severu, který proslul kontroverzními výroky o vyhnání Rumunů a dalších přistěhovalců ze země, okamžitě kritizovali ochránci dětí i Dětský fond OSN (UNICEF).

„Je to fašistická metoda. Sám si stoupnu do fronty, aby si vzali imé otisky,“ rozhořčil se bývalý levicový ministr sociálních věcí Paolo Ferrero.

S ministrem vnitra to však nějak významně nepohnulo a od své strategie nehodlá ustoupit.

Úřady podle něj budou brát otisky i jiným menšinám, aby země předcházela žebrání.

Zároveň tak Maroni chce zjistit, kolik Romů v italských slumech vlastně žije.

„Rodiče ztratí právo vychovávat děti, pokud je místo do škol pošlou žebrat. Chceme zajistit, aby u nás každý žil v lidských podmínkách. Kdo v Itálii nemá co dělat a nemá slušné podmínky, měl by být odsunut,“ prohlásil Maroni.

Šéf italského výboru UNICEF Vincenzo Spadafora se chce ještě s ministrem sejít a celou věc projednat. Šanci na úspěch ale podle italských médií, která romskou problematiku v zemi sledují se zvýšenou pozorností, nemá.

„Chtěli bychom mu navrhnout, aby respektoval rovnoprávnost všech dětí. Romské děti nejsou jiné než ostatní. Navíc nesmí být zastrašovány jako dospělí už jen tím, že se jim budou brát otisky, jako by snad byly kriminálníky,“ dodal Spadafora.

Milán vyklízí slumy

Milánská policie už do boje proti slumům vyrazila. Tamní policejní šéf Gian Valerio Lombardi nařídil sčítání v prvních ghettech a obytných přívěsech. Všechny, které vyrostly nelegálně na okraji města, chce vyklidit.

Ti, co mají povolení k pobytu, dostanou kartu, která jim do jejich čtvrtí umožní přístup. Ostatní budou deportováni ze země.

Pravicová vláda Silvia Berlusconiho přijala v květnu i další opatření proti menšinám a nelegální migraci, zaměřená především na Romy.

Nyní například imigranti musejí prokázat minimální příjem a slušné ubytování.

Italské úřady loni zaregistrovaly okolo 300 tisíc nově přistěhovaných Romů, čímž se zvýšil jejich celkový počet v zemi na 640 tisíc. Většina z nich pochází z Rumunska, ale často jsou to uprchlíci z bývalé Jugoslávie a Kosova.

Podle humanitární organizace Caritas je na 140 tisíc italských Romů v zemi nelegálně. Pravicoví radikálové nedávno zapálili romské osady u Neapole. Při útoku zahynulo nejméně jedno dítě.

TOMÁŠ PROCHÁZKA
Přečteno: 1526x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo