romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Itálie chce snímat otisky žebrajícím Romům

Řím, 28.6.2008 6:32, (Převzato: Deník)

Žebrající děti v italských ulicích to budou mít těžké. Policie jim začne odebírat otisky prstů. Pokud budou žebrat dál, hrozí, že skončí rovnou v ústavu.

Nový plán italského ministra vnitra Roberta Maroniho se dotkne tisíců romských obyvatel v chatrčích a obytných přívěsech po celé zemi.

Policisté a sociální pracovníci mají v příštích týdnech odebírat většině Romů v ghettech na předměstích velkých měst otisky prstů, a to nejen dospělým, ale i jejich dětem.

Pokud pak chytí dítě při žebrání v ulicích, odebere stát rodičům právo na jejich výchovu. Jakým způsobem se hodlá postarat o stovky, možná tisíce dětí odtržených od jejich rodin, navíc často nehovořících italsky, ministr neprozradil. Svůj plán Maroni představil ve středu večer před parlamentní komisí. Jako první mají přijít na řadu Řím, Milán a Neapol.

„Fašistické“ opatření

Populistickou akci ministra z pravicové Ligy Severu, který proslul kontroverzními výroky o vyhnání Rumunů a dalších přistěhovalců ze země, okamžitě kritizovali ochránci dětí i Dětský fond OSN (UNICEF).

„Je to fašistická metoda. Sám si stoupnu do fronty, aby si vzali imé otisky,“ rozhořčil se bývalý levicový ministr sociálních věcí Paolo Ferrero.

S ministrem vnitra to však nějak významně nepohnulo a od své strategie nehodlá ustoupit.

Úřady podle něj budou brát otisky i jiným menšinám, aby země předcházela žebrání.

Zároveň tak Maroni chce zjistit, kolik Romů v italských slumech vlastně žije.

„Rodiče ztratí právo vychovávat děti, pokud je místo do škol pošlou žebrat. Chceme zajistit, aby u nás každý žil v lidských podmínkách. Kdo v Itálii nemá co dělat a nemá slušné podmínky, měl by být odsunut,“ prohlásil Maroni.

Šéf italského výboru UNICEF Vincenzo Spadafora se chce ještě s ministrem sejít a celou věc projednat. Šanci na úspěch ale podle italských médií, která romskou problematiku v zemi sledují se zvýšenou pozorností, nemá.

„Chtěli bychom mu navrhnout, aby respektoval rovnoprávnost všech dětí. Romské děti nejsou jiné než ostatní. Navíc nesmí být zastrašovány jako dospělí už jen tím, že se jim budou brát otisky, jako by snad byly kriminálníky,“ dodal Spadafora.

Milán vyklízí slumy

Milánská policie už do boje proti slumům vyrazila. Tamní policejní šéf Gian Valerio Lombardi nařídil sčítání v prvních ghettech a obytných přívěsech. Všechny, které vyrostly nelegálně na okraji města, chce vyklidit.

Ti, co mají povolení k pobytu, dostanou kartu, která jim do jejich čtvrtí umožní přístup. Ostatní budou deportováni ze země.

Pravicová vláda Silvia Berlusconiho přijala v květnu i další opatření proti menšinám a nelegální migraci, zaměřená především na Romy.

Nyní například imigranti musejí prokázat minimální příjem a slušné ubytování.

Italské úřady loni zaregistrovaly okolo 300 tisíc nově přistěhovaných Romů, čímž se zvýšil jejich celkový počet v zemi na 640 tisíc. Většina z nich pochází z Rumunska, ale často jsou to uprchlíci z bývalé Jugoslávie a Kosova.

Podle humanitární organizace Caritas je na 140 tisíc italských Romů v zemi nelegálně. Pravicoví radikálové nedávno zapálili romské osady u Neapole. Při útoku zahynulo nejméně jedno dítě.

TOMÁŠ PROCHÁZKA
Přečteno: 1526x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo