romea - logo
15. září 2019 (neděle)
svátek má Jolana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Itálie začala odebírat otisky prstů Romům a jejich dětem

Řím, 4.7.2008 9:25, (ROMEA/ČTK)

Italské úřady začaly snímat otisky prstů desetitisícům Romů žijícím v kočovných táborech po celé zemi - dospělým i dětem. Zároveň odmítly obvinění z rasismu, které zaznělo z úst ochránců lidských práv a mezinárodních organizací. Píše o tom agentura AP.

Ministr vnitra Roberto Marconi tento týden v parlamentu označil takový krok za nutný v rámci boje proti kriminalitě, v zájmu identifikace ilegálních imigrantů a zlepšování života lidí žijících v provizorních, často hygienicky nevyhovujících podmínkách.

"Máme v úmyslu zjistit, kdo žije v romských táborech, kdo má nárok pobývat a žít v lidských podmínkách. Ti, kteří na to právo nemají, budou repatriováni," prohlásil Marconi.

V okolí Říma, Milána a Neapole vyrostlo více než 700 tábořišť obývaných téměř výhradně Romy. Opatření konzervativní vlády premiéra Silvia Berlusconiho, které je součástí tažení proti pouliční zločinnosti, vyprovokovalo vlnu nevole doma i v zahraničí.

Podle ministerstva vnitra budou otisky prstů odebírány jen osobám, které nemají platné italské osobní doklady nebo dokumenty EU.

Přečteno: 1573x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, EUHLAVNÍ ZPRÁVY

Hoax o jedovatých balíčcích kosmetiky - září 2019 (Koláž: Romea.cz)

Hoax o balíčcích s jedovatými vzorky kosmetiky se šíří mezi Romy v Evropě. Poprvé se tento hoax objevil už v roce 2002

12.9.2019 10:52
Na sociálních sítích a po e-mailech se v posledních dnech hlavně mezi romskou komunitou šíří hoax o tom, že romským rodinám ve Francii chodí do schránek reklamní balíčky s kosmetikou obsahující jed. Ve stejnou dobu se začal šířit podobný hoax, kde jsou ale oběťmi těchto zásilek Izraelky. Zpráva o jedovatých vzorcích se poprvé objevila už v roce 2002 a nyní se znovu vrací do oběhu.
 celý článek

Archeologický průzkum v Letech u Písku - 10. 9. 2019 (FOTO: Tereza Heková, Romea.cz)

videoArcheologové odkryli dva hroby obětí tzv. cikánského tábora v Letech u Písku, jde o novorozence a ženu. Našli i další hrobové jámy

10.9.2019 15:10
Archeologové našli v Letech na Písecku, kde byl za války romský koncentrační tábor, hroby jednotlivců. Odkryli jeden hrob s pozůstatky vězeňkyně mladší 40 let a jeden hrob pravděpodobně novorozence. Nalezli i sedm hrobových jam. Podle písemných pramenů by v místě mělo být pohřbeno 120 vězňů, z toho přes 70 dětí, hřbitov by měl mít rozlohu 400 metrů čtverečních. Výzkum v úterý skončil. Novinářům to řekli archeologové a zástupci Muzea romské kultury, které chce v místě vybudovat památník romského holokaustu a otevřít ho do roku 2023.
 celý článek

Lipník nad Bečvou (Koláž: Romea.cz)

Rasistický útok na romské děti: Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří útočili v Lipníku nad Bečvou

10.9.2019 11:00
Policisté navrhli obžalovat muže a ženu, kteří na jaře v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadli skupinu romských dětí a byli za to obviněni ze tří trestných činů včetně hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob. ČTK to dnes řekla policejní mluvčí Miluše Zajícová. Muži a ženě hrozí až pět let vězení.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo