romea - logo
25. února 2020 (úterý)
svátek má Liliana
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italští extrémisté se přihlásili k odpovědnosti za smrt romských dětí

Ŕím/Livorno, 20.8.2007 11:43, (ROMEA)

Neznámá skupina italských extremistů s názvem Ozbrojená skupina za etnickou čistotu (GAPE) se dopisem, který zaslala médiím, přihlásila k odpovědnosti za požár v Italském Livornu, kde v plamenech zahynulo několik romských dětí. Dopis skupina zaslala italskému deníku Ill Tirreno, z kterého citovala televize Toscana.

Cílem skupiny je podle dopisu "vyčistit Itálii od Romů." Skupina v dopise vyzývá Romy, aby opustili Itálii s tím, že pokud tak do 20 dnů neučiní, budou proti nim pokračovat útoky s větší razancí.

Podle italských médií není skupina známa italským státním orgánům. Dopis byl rovněž doručen prokuratuře v Livornu.

Policejní vyšetřování se dosud drželo verze, že požár, při kterém zahynuly romské děti z Rumunska, vznikl od zapálené svíčky (více zde...). Podle rumunských médií se této verze drží i policie, i když je v tuto chvíli znám dopis extrémistické skupiny GAPE.

Situace Romů v Itálii se vyostřuje již několik let. Romové, kteří sem přišli především z Rumunska, čelí útokům delší dobu. Například minulý rok v prosinci zapálili Italové romský stanový tábor v blízkosti Milána. Tábor na předměstí severoitalského Milán byl určen pro Romy vyhnané z jiného pozemku. Žháři nesouhlasili s vybudováním této kolonie ve svém sousedství (více zde...).

Tři nezávislé neziskové organizace minulý týden v dopise vyzvaly italského a rumunského premiéra, aby se zasadili o zastavení vynuceného stěhování rumunských Romů z Itálie.

Přečteno: 1012x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, PožárHLAVNÍ ZPRÁVY

Střelba v německém Hanau (20. 2. 2020)

videoStřelba v Hanau se vyšetřuje jako možný terorismus. Útočil rasista, xenofob a odpůrce migrace

20.2.2020 11:14
Německé nejvyšší státní zastupitelství vyšetřuje středeční střelbu v Hanau s podezřením na terorismus. Podle agentury DPA to dnes řekl ministr vnitra spolkové země Hesensko Peter Beuth, kde se tragédie stala. Podle Beutha měl střelec xenofobní sklony.
 celý článek

Policie v Brně zasáhla 20. 2. 2020 proti odpůrcům nově zvoleného Veřejného ochránce práv Stanislava Křečka (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Romea.cz))

videoOdpůrci nového ombudsmana Stanislava Křečka zablokovali vstup do úřadu, zasáhla proti nim policie a sedm jich zadržela

20.2.2020 10:13
Novému ochránci práv Stanislavu Křečkovi se dnes pokusili jeho odpůrci zabránit ve vstupu do úřadu ombudsmana v Brně. Neuposlechli výzvu zástupců městské části ani policie, aby vchod do budovy neblokovali. Policie zadržela podle posledních informací sedm lidí a vchod uvolnila. Křeček se tak asi po deseti minutách čekání před budovou dostal do úřadu. V kanceláři mu agendu předala jeho předchůdkyně Anna Šabatová.
 celý článek

Viktor Orbán (FOTO: European People's Party - EPP, Flickr.com)

Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti se vzdělávaly v segregovaném prostředí

19.2.2020 16:05
Premiér maďarské vlády Viktor Orbán vyhlásil referendum o tom, zda má odškodnit romské rodiny, jejichž děti strávily celou školní docházku v segregované škole.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo