romea - logo
25. května 2020 (pondělí)
svátek má Viola
Loading
rozšířené vyhledávaní

Italští extrémisté se přihlásili k odpovědnosti za smrt romských dětí

Ŕím/Livorno, 20.8.2007 11:43, (ROMEA)

Neznámá skupina italských extremistů s názvem Ozbrojená skupina za etnickou čistotu (GAPE) se dopisem, který zaslala médiím, přihlásila k odpovědnosti za požár v Italském Livornu, kde v plamenech zahynulo několik romských dětí. Dopis skupina zaslala italskému deníku Ill Tirreno, z kterého citovala televize Toscana.

Cílem skupiny je podle dopisu "vyčistit Itálii od Romů." Skupina v dopise vyzývá Romy, aby opustili Itálii s tím, že pokud tak do 20 dnů neučiní, budou proti nim pokračovat útoky s větší razancí.

Podle italských médií není skupina známa italským státním orgánům. Dopis byl rovněž doručen prokuratuře v Livornu.

Policejní vyšetřování se dosud drželo verze, že požár, při kterém zahynuly romské děti z Rumunska, vznikl od zapálené svíčky (více zde...). Podle rumunských médií se této verze drží i policie, i když je v tuto chvíli znám dopis extrémistické skupiny GAPE.

Situace Romů v Itálii se vyostřuje již několik let. Romové, kteří sem přišli především z Rumunska, čelí útokům delší dobu. Například minulý rok v prosinci zapálili Italové romský stanový tábor v blízkosti Milána. Tábor na předměstí severoitalského Milán byl určen pro Romy vyhnané z jiného pozemku. Žháři nesouhlasili s vybudováním této kolonie ve svém sousedství (více zde...).

Tři nezávislé neziskové organizace minulý týden v dopise vyzvaly italského a rumunského premiéra, aby se zasadili o zastavení vynuceného stěhování rumunských Romů z Itálie.

Přečteno: 1012x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Itálie, PožárHLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo