romea - logo
28. května 2022 (sobota)
svátek má Vilém

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Iva Tereza Grosskopfová: Vánoční výzva aneb Míč je na straně občanské společnosti

Praha, 23.12.2011 21:00, (ROMEA)
ilustrační foto

K smrti prezidenta Václava Havla se vyjadřuje mnoho lidí v podstatě podobně: jak hluboce je zasáhla, že to ani tak nepředpokládali, že to vnímají jako kdyby zemřel někdo z rodiny a že je přiměla zastavit se a uvědomit si, co je důležité. Jakoby Havel svým odchodem burcoval: Proč zapomínáme na důležité? Proč se prostě nezastavíme? A proč to, co cítíme jako správné, nerealizujeme?

Mnohým zní heslo „pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí“ naivně a označují ty, jež by ho chtěli naplnit v praxi posměšně za „pravdoláskaře“. Pokud se však zamyslíme bez hodnotících soudů, je to extrakt toho, co má smysl uskutečňovat. Nedívejme se teď kriticky na to, zda samotný Havel to ve svém životě vždy a na všech frontách splnil - nejsme všichni lidé?! Ale právě Havel tvrdošíjně pojmenovával a inspiroval tolik věcí, které zpočátku vypadaly jako zcela nerealizovatelné! A kdyby z jeho odkazu nezbylo nic jiného, než apel této věty, (jeho odkaz má ale daleko větší rozměr) bylo by i to dost.

Bylo by smutné, kdyby se naše pocity ztráty a znovuobjevení smyslu Havlova díla uspokojily jen pompézními smutečními obřady a vyjádřením solidarity a obdivu k zemřelému.

Podívejme se na realitu dnešní společnosti: politická scéna už není ani výsměchem, ale varováním. A v tom marasmu jako bychom okorali, zlhostejněli a rezignovali. V médiích dominují katastrofické informace, televizní štáby se předhánějí, aby co možná nejpikantněji a v přímém přenosu natočily páchání trestné činnosti všeho druhu - od korupce, přes násilné trestné činy, atd... výčet absurdit by mohl téměř nekonečně pokračovat. Proč se nehoníme za příklady dobré praxe?! Proč se stejným nasazením nepracuje občanská společnost, proč se jen málo a neochotně chceme spojovat, sdílet, vyměňovat si zkušenosti, inspirovat se, podporovat?!
 
Když nic neuděláme - třeba právě teď - možná už brzo vyzkoušíme, jak vypadá pád na dno. „Výhodou“ tohoto procesu je, že v určité fázi už nic nezkazíme, neodvratitelně na dno dopadneme a pak také, že ode dna se dá odrazit (ale také na něm skončit). Kdyby nás Havlova smrt vyprovokovala ke slušnosti, spolupráci, vzájemné toleranci a naopak k netoleranci k podvodům, korupci atd., byl by to začátek důležité obnovy každého z nás.
 
Zkusme si představit, že změna je opravdu možná. A snad když nevyužijeme téhle vlny citlivosti k morálce, která vznikla v souvislosti s Havlovým úmrtím a pojmenováváním jeho odkazu, hned tak další nepřijde. A možná si její nevyužití budeme pak na již zmíněném dně dost vyčítat.

Už není čas myslet si, že je jakýkoli pokus o změnu společenského klimatu a letargie zbytečný a že cokoli uděláme, stejně to nemůže pohnout obrem hnusu, který naší společnost ochromuje. Co když zrovna naše - vaše aktivita bude tím posledním „šťouchancem“, co bylo třeba udělat a pak to už možná půjde samospádem, možná... Ale pochybovat předem, znamená odsoudit věc k jasnému nezdaru.

„Míč“ je nyní (a už nějaký čas) na naší straně! Na straně občanské společnosti! Občanská společnost je jakkoli velká společnost občanů, jsou to skupiny, týmy, organizace, prostě ti, co se spojí a usilují. Už neobstojí výmluvy, že my nemůžeme, že jsme malí. Na jakémkoli místě, v jakkoli malé vesnici žijí lidé. Prostřednictvím internetu dají o sobě a o svých aktivitách vědět dalším, ti se připojí.

Úmrtí prezidenta Václava Havla vyburcovalo v lidech opět emoce. Naše společnost se dokáže semknout ve dvou případech - při velké radosti, či při velké bolesti. Tato vzepětí však nikdy dlouho netrvají. Je potřeba začít konečně jednat a věci měnit směrem k pravdě a lásce.

Akcentem odkazu prezidenta Havla ať nám je návrat k morálce a tvrdé práci na sobě, neochota neustále si nechat vnucovat blbé zprávy i blbou náladu. Zároveň nedejme v našem okolí prostor nešvarům, tlačme na dodržování morálních pravidel i norem zákona. Svým jasným životním příkladem se vzájemně inspirujme a konečně si uvědomme, že náš další osud záleží na každém z nás.

(Článek byl napsán za laskavých a smysluplných připomínek a připomenutí Karla Navrátila, principála sdružení Múzy dětem.)

Iva Tereza Grosskopfová, filmová dokumentaristka
Přečteno: 2001x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Zemřel Václav Havel, Václav HavelHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo