romea - logo
20. srpna 2022 (sobota)
svátek má Bernard

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak Chomutov o 200 milionů Kč přišel

Praha, 18.2.2009 12:53, (ROMEA)

Podporuje paní primátorka statutárního města Chomutova neonacisty? V úvodníku magistrátních novin popsala členy Dělnické strany, kteří již několikrát prošli Litvínovem směrem k problematické čtvrti Janov, za "příslušníky strany, která je označovaná za radikální". Dále jako člověk znalý poměrů na severočeských sídlištích vysvětluje, jak se mohlo stát, "že se k radikálům, kteří se chystali na místní Romy, přidávali slušní obyvatelé místního sídliště Janov".

Je to jen ctění presumpce neviny u subjektu, k jehož rozpuštění podal popud ministr vnitra pro podezření z podpory nacismu? Nebo lze úvodník chápat jako skrytou podporu řádění neonacistů?

Mnohem nebezpečnější, než věty v úvodníku, je ale plán na ochranu "slušných lidí" před těmi "nepřizpůsobivými" či dokonce "nechtěnými spoluobčany". Plán s názvem Záchranný kruh má prý podle magistrátu zabránit druhému Janovu v Chomutově. Radnice jej začala aplikovat v polovině února. Hlavním nástrojem Záchranného kruhu je odebírání sociálních dávek neplatičům nájemného přímo na úřadě při jejich vyplácení. Exekutorovi ve výplatní místnosti asistuje několik policistů. Navíc Záchranný kruh počítá s rozšířením ghetta na Dukelské, kam budou přesouváni ti nejproblémovější neplatiči.
Primátorka tento postup vysvětluje jako poslední možnou záchranu situace, kdy neplatiči na nájemném dluží městu 200 milionů korun a svým chováním obtěžují slušné (spolu?)občany sídlišť.

Ano, město Chomutov dokázalo vytvořit takový dluh na nájemném. Postup, který volí k jeho zahlazení, spěje k tomu, čemu má předcházet. Janovu 2.

Vysvětlím.

Na dvousetmilionovém manku má vedení města stejný podíl jako samotní neplatiči. Magistrátní úředníci totiž nevyužívali zákonný postup, kdy mohou dávky na bydlení pobírající osobě nevyplatit přímo, ale rovnou z nich uhradit nájemné. Pravdou, tzv. institut zvláštního příjemce je administrativně náročný, ale zcela jistě se jedná o levnější postup než nechat si vytvořit dluh.

Avizované řešení problémů s nepřizpůsobivými Romy jejich přesunutím na okrajovou část města je buď čunkovskou snahou o politické body, nebo naprostou naivitou. V každém případě by realizace tohoto návrhu znamenala zvýšení nebezpečnosti Chomutova, a to přes veškeré nově instalované policejní kamery.

Stejně jako policie posílila své stavy v jedné magistrátní místnosti, bude tak kvůli Záchrannému kruhu zapotřebí citelně zvýšit počty policistů v ulicích. Jak byste sháněli peníze na obživu dětí, když by vám z deseti tisíc korun po návštěvě úřadu zůstala tisícikoruna? Stovky rodin v Chomutově si budou muset finance shánět jinak. Město podporuje lichváře, drobnou kriminalitu, se Záchranným kruhem vzroste počet násilných trestných činů. Rodiny se dostanou do kruhu město – exekutor – lichvář (-kriminální chování-drogy), z kterého se bez výrazné pomoci zvenčí již nikdy nedostanou.

Paní primátorka, ekonomka a také právnička, nevyužila zákonné možnosti, jak předejít dluhům na nájemném a místo toho se je snaží umořit nezákonným způsobem, který, bude-li dále aplikován, znamená vznik druhého Janova v Chomutově.

Paní primátorka navíc pravděpodobně zavrhla možnost řešit problémy související se sociálním vyloučením například za využití prostředků z Evropského sociálního fondu a svou politickou a ekonomickou snahu směřuje k vybudování miliardového relaxačního centra na periferii města.

Svými dalšími rozhodnutími ale přispívá k tomu, že z Chomutova se opět stává periferie České republiky a vyspělé Evropy.

KAM DÁL?
Kocáb: Chomutov necitlivě sáhl sociálně potřebným na dávky v nouzi
Po výplatě dávek v Chomutově dlužníkům sebrali peníze exekutoři

Jaroslav Blažek
Přečteno: 2306x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, ChomutovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo