romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak neonacistům rostou ramena

Praha, 9.12.2008 20:30, (Právo)

Před deseti lety vrcholilo násilí vůči Romům a dalším lidem jiné barvy pleti.

Mnoho lidí chtělo přispět k uklidnění situace a zabránit dalším násilným střetům. Odborníci ale popírali, že původcem násilí by byli neonacisté. Češi jsou sice xenofobní, vůči neonacismu jsou ale prý imunní – už kvůli zkušenostem s nacismem.

Tvrdý rozsudek nad stoupencem české verze neonacismu za vraždu Roma Oty Absolona v roce 2001 – 17 let vězení – a to, že soud ji označil za ideologicky motivovaný zločin, přinesl změnu. Počet útoků na Romy poklesl, pravicoví extremisté se věnují politické práci, hovoří o svržení demokratického systému.

Některé reakce na násilí pravicových extremistů s policií v litvínovském Janově nyní, 17. listopadu, mi tehdejší diskuse připomněly. Stovky místních občanů tam zoufale čekaly na polovojenské jednotky zakázaného Národního odporu. A kdo se divil brutalitě maskovaných neonacistů vůči policii, toho okřikovali: „Kde tady jsou nějací náckové? To jsou naši hoši, jen nám pomáhají zbavit se konečně cikánů.“

Ani nasazení tisícovky policistů včetně speciálních jednotek nezabránilo tomu, že byli těžce zraněni lidé, vznikly škody na majetku a policie propadala demoralizaci. Byl to i úspěch zatím neznámé Dělnické strany. Ta se tím dostala do médií, vydává se za ochránce práv českého člověka, údajně polistopadovým systémem utlačovaného. Překročí pětiprocentní hranici a dostane se třeba na radnice? V době krize může získat podporu voličů, pod svým dnešním názvem nebo i pod jiným. Zneklidňující je psychologický efekt nepokojů. Sousedé, kteří léta žili spolu, se přestávají zdravit kvůli příslušnosti k jiné, najednou „nepřátelské“ skupině.

Vše to svědčí o bezkoncepčnosti vládní politiky vůči etnickým a sociálním menšinám. Úspěchy desetileté práce s cílem řešit problémy se dnes zdají ohrožené.

Dluhy jsou i z minulosti. Pamatujete si na britské kontroly na pražském letišti před deseti lety? Romy posílaly domů bez uvedení důvodu, i když měli platné letenky. Šest jich ale podalo k britskému soudu žalobu a spor po letech u tamního Vrchního správního soudu vyhrálo. Napadlo vás někdy, že by se český stát alespoň mohl omluvit svým občanům, že cizímu státu diskriminaci českých občanů na českém území sám dovolil? Sociální vyloučení Romů není jen věcí místní radnice.

Přes množství varujících signálů nedokázala společnost dodnes zabránit takovým střetům a zneužívání mezilidských konfliktů k politickým účelům. Naopak – Jiří Čunek se mohl obratným využitím problémů Romů stát senátorem. Tak proč by takový zaručený výtah k moci nemohli použít i pravicoví extremisté?

Přečteno: 2332x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Neonacismus, Rasismus, Extremismus, JanovHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo