romea - logo
15. října 2019 (úterý)
svátek má Tereza
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak přechytračit gadža

Brno, 4.3.2008 11:08, (Převzato: Brněnský deník)

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík k problematice romských ghett v Brně prohlásil, že pouhé rozestěhování nepomůže. V tom má pravdu, protože řešení je v programu, který zahrnuje komplexní pohled na problematiku, nejen ghett, a mnohá opatření, která vezmou v úvahu celospolečenskou složitost.

Pan Venclík přistupuje k řešení problematiky rázně. On ten komplex vidí v opatřeních, která budou tyhle lidi postihovat, pokud se nebudou chovat rozumně. Ale postih ještě žádné ghetto nezrušil. Pan starosta dodává: „Pokud Romové nezmění historický přístup spočívající v tom, že přechytračí gadža, jejich situace se ve společnosti nezmění.“ To je úvaha, která se zabývá něčím, co bychom mohli nazvat prvkem romské kultury: někoho doběhnout. Senátor Čunek hraje na stejnou notu. Romská kultura je v rozporu s Listinou lidských práv. To není myšlenka nijak nová. Objevuje se v romských pohádkách ještě z předminulého století. Rom zde vystupuje podobně jako český Honza, který má pod čepicí, a vždy zvítězí nad natvrdlým sedlákem.

Ale od té doby už uplynula řádka let a ten Rom, jehož mají Venclík i Čunek na mysli, se změnil. I kdyby byl chytrý jako ten Honza, nemůže se mu podařit někoho přechytračit. V čem a koho vlastně?

Všechno naopak svědčí o tom, že Romové už delší dobu nikoho nepřechytračili, jinak by se měli rozhodně lépe.

Nechce se mi věřit, že by Jiří Čunek i Leo Venclík byli horlivými čtenáři romských pohádek a učinili si z nich tyto odvážné závěry v oblasti sociálního inženýrství.

Autory těchto utržených teorií jsou antropologové z plzeňské regionální univerzity, na něž se po trapném vykrucování před novináři pan Čunek odvolává. Jejich účelem je dosáhnout popření faktu, že Romové se dostávají na okraj společnosti proto, že jsou Romové a že tenhle fakt může být příčinou jejich sociálního propadu. Na jedné straně romská kultura a romské zvyky charakteristické jenom pro Romy, a na druhé straně tvrzení, že sociální propad není dán příslušností k Romům.

Z těchto zjištění jsou dva možné závěry: zmatené názory „sociálního inženýrství“, ukazují na mentální limity našeho starosty a senátora. Oni mohou mít řešení ve svých rukou, a to je špatné. Etnický charakter řešení sociálních otázek Romů, až do odvolání, je nutný. Tím časovým horizontem je změna společenského myšlení a kultivace politického uvažování. Pro začátek by stačilo, kdyby se politici seznámili s tím, co opravdová romská kultura představuje. Zjistili by, že jsou v ní obsaženy prvky, které emancipaci Romů spíše prospívají než škodí.

Karel Holomek
Přečteno: 1861x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Václav Klaus ml. v Chanově (FOTO: Facebook Václava Klause ml.)

Chanovští Romové s Trikolórou nespolupracují. Klaus mladší dezinterpretoval společné setkání

9.10.2019 16:09
„Mluvili jsme s pár chlapama, co pracují a vedou tam pro děti fotbalový klub. Pan Bažo mě šokoval vyjádřením – “nejhorší pro nás jsou neziskovky, co dělají romobyznys”. Asi tak,“ napsal poslanec a předseda hnutí Trikolóra Václav Klaus mladší na svém facebooku po úterní návštěvě Chanova.
 celý článek

Roman Zach a skupiny Gipsy Kings v zábavném pořadu televize Nova Tvoje tvář má známý hlas (FOTO: Repro TV NOVA)

videoPatrik Banga: Roman Zach rozhodně není rasista. Kampaň na internetu je zbytečné šílenství

9.10.2019 13:44
Jsou chvíle, kdy fakt nejsem rád, že existují sociální sítě. Ano, člověk se může vyjádřit hned a k čemukoliv, dokonce si může vybrat i formu. Chcete video? Bude video. Chcete úderný text? Bude text! Ale sociální sítě mají svá negativa. Třeba šíření nepřesných zpráv. Nebo různé výklady jedné a té samé situace. A následující sociální šílenství.
 celý článek

Ilustrační foto (Foto: Pixabay)

Jak se dnes žije v "děcáku"? Problémem nejsou děti, ale jejich rodiče, říká ředitelka jednoho z nich Dana Kuchtová

9.10.2019 10:42
Prvorepubliková vila, která od roku 1949 funguje jako dětský domov, zeje v letních měsících prázdnotou. Všude panuje neskutečné ticho. „V období prázdnin tu moc dětí není,“ vysvětluje ředitelka pražského Dětského domova Klánovice a exministryně školství Dana Kuchtová, která celý rok pracuje na tom, aby děti v létě vyjely na tábor a podívaly se i do zahraničí.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo