romea - logo
18. února 2020 (úterý)
svátek má Gizela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak přechytračit gadža

Brno, 4.3.2008 11:08, (Převzato: Brněnský deník)

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík k problematice romských ghett v Brně prohlásil, že pouhé rozestěhování nepomůže. V tom má pravdu, protože řešení je v programu, který zahrnuje komplexní pohled na problematiku, nejen ghett, a mnohá opatření, která vezmou v úvahu celospolečenskou složitost.

Pan Venclík přistupuje k řešení problematiky rázně. On ten komplex vidí v opatřeních, která budou tyhle lidi postihovat, pokud se nebudou chovat rozumně. Ale postih ještě žádné ghetto nezrušil. Pan starosta dodává: „Pokud Romové nezmění historický přístup spočívající v tom, že přechytračí gadža, jejich situace se ve společnosti nezmění.“ To je úvaha, která se zabývá něčím, co bychom mohli nazvat prvkem romské kultury: někoho doběhnout. Senátor Čunek hraje na stejnou notu. Romská kultura je v rozporu s Listinou lidských práv. To není myšlenka nijak nová. Objevuje se v romských pohádkách ještě z předminulého století. Rom zde vystupuje podobně jako český Honza, který má pod čepicí, a vždy zvítězí nad natvrdlým sedlákem.

Ale od té doby už uplynula řádka let a ten Rom, jehož mají Venclík i Čunek na mysli, se změnil. I kdyby byl chytrý jako ten Honza, nemůže se mu podařit někoho přechytračit. V čem a koho vlastně?

Všechno naopak svědčí o tom, že Romové už delší dobu nikoho nepřechytračili, jinak by se měli rozhodně lépe.

Nechce se mi věřit, že by Jiří Čunek i Leo Venclík byli horlivými čtenáři romských pohádek a učinili si z nich tyto odvážné závěry v oblasti sociálního inženýrství.

Autory těchto utržených teorií jsou antropologové z plzeňské regionální univerzity, na něž se po trapném vykrucování před novináři pan Čunek odvolává. Jejich účelem je dosáhnout popření faktu, že Romové se dostávají na okraj společnosti proto, že jsou Romové a že tenhle fakt může být příčinou jejich sociálního propadu. Na jedné straně romská kultura a romské zvyky charakteristické jenom pro Romy, a na druhé straně tvrzení, že sociální propad není dán příslušností k Romům.

Z těchto zjištění jsou dva možné závěry: zmatené názory „sociálního inženýrství“, ukazují na mentální limity našeho starosty a senátora. Oni mohou mít řešení ve svých rukou, a to je špatné. Etnický charakter řešení sociálních otázek Romů, až do odvolání, je nutný. Tím časovým horizontem je změna společenského myšlení a kultivace politického uvažování. Pro začátek by stačilo, kdyby se politici seznámili s tím, co opravdová romská kultura představuje. Zjistili by, že jsou v ní obsaženy prvky, které emancipaci Romů spíše prospívají než škodí.

Karel Holomek
Přečteno: 1865x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Tomáš Kaluja. Foto z videa o projektu Vnímaví pre zraniteľných

ČRo: Neřeším, jestli jsem Rom, Maďar nebo Slovák. Jsem obyčejný člověk, říká tanečník Tomáš Kaluja

7.2.2020 10:56
Tomáš Kaluja je maturantem Střední zdravotnické školy v Rožňave. Pochází z romské křesťanské rodiny z Veľkých Kapušan. Už od dětství je jeho největším koníčkem tanec. Soutěžně se mu věnuje doma na Slovensku, ale i v zahraničí. Mimo to patří mezi romské dobrovolníky, kteří pomáhají budovat romskou identitu u romských dětí, které jsou vychovávány v neromských náhradních rodinách.
 celý článek

(Zdroj: Archiv TV NOVA)

Módní návrhář Pavel Berky postoupil mezi TOP 16 v soutěži MasterChef Česko

7.2.2020 0:35
Úspěšný módní návrhář Pavel Berky zkusil své štěstí v soutěži MasterChef Česko. Kachní prso s bramborem a takzvané “griláše” s kachní paštikou
 celý článek

Vepřín v místě bývalého koncentračního tábora v Letech u Písku (FOTO: Muzeum romské kultury)

Demolice vepřína v Letech by měla začít v červnu a skončit letos

6.2.2020 15:35
V Letech na Písecku by letos v červnu mohla začít demolice vepřína, na jehož místě stával za války koncentrační tábor pro Romy. ČTK to dnes řekla Lucie Horáková, mluvčí Muzea romské kultury, které v místě vybuduje památník romského holokaustu.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo