romea - logo
16. června 2019 (neděle)
svátek má Zbyněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak přechytračit gadža

Brno, 4.3.2008 11:08, (Převzato: Brněnský deník)

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík k problematice romských ghett v Brně prohlásil, že pouhé rozestěhování nepomůže. V tom má pravdu, protože řešení je v programu, který zahrnuje komplexní pohled na problematiku, nejen ghett, a mnohá opatření, která vezmou v úvahu celospolečenskou složitost.

Pan Venclík přistupuje k řešení problematiky rázně. On ten komplex vidí v opatřeních, která budou tyhle lidi postihovat, pokud se nebudou chovat rozumně. Ale postih ještě žádné ghetto nezrušil. Pan starosta dodává: „Pokud Romové nezmění historický přístup spočívající v tom, že přechytračí gadža, jejich situace se ve společnosti nezmění.“ To je úvaha, která se zabývá něčím, co bychom mohli nazvat prvkem romské kultury: někoho doběhnout. Senátor Čunek hraje na stejnou notu. Romská kultura je v rozporu s Listinou lidských práv. To není myšlenka nijak nová. Objevuje se v romských pohádkách ještě z předminulého století. Rom zde vystupuje podobně jako český Honza, který má pod čepicí, a vždy zvítězí nad natvrdlým sedlákem.

Ale od té doby už uplynula řádka let a ten Rom, jehož mají Venclík i Čunek na mysli, se změnil. I kdyby byl chytrý jako ten Honza, nemůže se mu podařit někoho přechytračit. V čem a koho vlastně?

Všechno naopak svědčí o tom, že Romové už delší dobu nikoho nepřechytračili, jinak by se měli rozhodně lépe.

Nechce se mi věřit, že by Jiří Čunek i Leo Venclík byli horlivými čtenáři romských pohádek a učinili si z nich tyto odvážné závěry v oblasti sociálního inženýrství.

Autory těchto utržených teorií jsou antropologové z plzeňské regionální univerzity, na něž se po trapném vykrucování před novináři pan Čunek odvolává. Jejich účelem je dosáhnout popření faktu, že Romové se dostávají na okraj společnosti proto, že jsou Romové a že tenhle fakt může být příčinou jejich sociálního propadu. Na jedné straně romská kultura a romské zvyky charakteristické jenom pro Romy, a na druhé straně tvrzení, že sociální propad není dán příslušností k Romům.

Z těchto zjištění jsou dva možné závěry: zmatené názory „sociálního inženýrství“, ukazují na mentální limity našeho starosty a senátora. Oni mohou mít řešení ve svých rukou, a to je špatné. Etnický charakter řešení sociálních otázek Romů, až do odvolání, je nutný. Tím časovým horizontem je změna společenského myšlení a kultivace politického uvažování. Pro začátek by stačilo, kdyby se politici seznámili s tím, co opravdová romská kultura představuje. Zjistili by, že jsou v ní obsaženy prvky, které emancipaci Romů spíše prospívají než škodí.

Karel Holomek
Přečteno: 1858x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Setkání romských studentů Baruvas v Týnci nad Sázavou (květen 2019) (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

videoROMEA spustila kampaň na podporu romských studentů. Zapojit se můžete i vy!

11.6.2019 11:45
ROMEA spustila další fundrasingovou kampaň na podporu romských studentů středních a vyšších odborných škol, tentokrát s názvem Společně to dokážeme. Pětiletý projekt Romský stipendijní program pro studenty SŠ a VOŠ odstartovala ROMEA v ropce 2016. Za tu doby podpořila stipendiem 198 studentů středních a vyšších odborných škol, umožnila studentům zúčastnit se 283 vzdělávacích kurzů, doučování nebo školních exkurzí a uspořádala 9 studentských setkání BARUVAS pro 215 studentů.
 celý článek

Památník v Lidicích. (FOTO: Wikipedia.org)

Před 77 lety vypálili nacisté Lidice. V sobotu proběhne v památníku pietní akt

10.6.2019 15:56
V sobotu 15. června od 10:00 proběhne v Památníku Lidice Pietní vzpomínka k 77. výročí vyhlazení obce Lidice a osady Ležáky. V Ležácích se vzpomínková akce uskuteční v neděli 23. června.
 celý článek

--ilustrační foto--

Několik bitek v Kojetíně, medializuje se pouze ta "romská", starosta píše o "cikánském zlořádu"

10.6.2019 14:37
Na Masarykově náměstí v Kojetíně došlo v pátek 7.června večer k hromadné rvačce dvou skupin lidí. Podle starosty obce Leoše Ptáčka šlo o místní Romy. Zraněni byli dva lidé, došlo k poškození automobilu a střelbě z plynové pistole. Případ policisté vyšetřují jako trestné činy výtržnictví, poškození cizí věci a pokus těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo