romea - logo
24. srpna 2019 (sobota)
svátek má Bartoloměj
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak přechytračit gadža

Brno, 4.3.2008 11:08, (Převzato: Brněnský deník)

Starosta městské části Brno-sever Leo Venclík k problematice romských ghett v Brně prohlásil, že pouhé rozestěhování nepomůže. V tom má pravdu, protože řešení je v programu, který zahrnuje komplexní pohled na problematiku, nejen ghett, a mnohá opatření, která vezmou v úvahu celospolečenskou složitost.

Pan Venclík přistupuje k řešení problematiky rázně. On ten komplex vidí v opatřeních, která budou tyhle lidi postihovat, pokud se nebudou chovat rozumně. Ale postih ještě žádné ghetto nezrušil. Pan starosta dodává: „Pokud Romové nezmění historický přístup spočívající v tom, že přechytračí gadža, jejich situace se ve společnosti nezmění.“ To je úvaha, která se zabývá něčím, co bychom mohli nazvat prvkem romské kultury: někoho doběhnout. Senátor Čunek hraje na stejnou notu. Romská kultura je v rozporu s Listinou lidských práv. To není myšlenka nijak nová. Objevuje se v romských pohádkách ještě z předminulého století. Rom zde vystupuje podobně jako český Honza, který má pod čepicí, a vždy zvítězí nad natvrdlým sedlákem.

Ale od té doby už uplynula řádka let a ten Rom, jehož mají Venclík i Čunek na mysli, se změnil. I kdyby byl chytrý jako ten Honza, nemůže se mu podařit někoho přechytračit. V čem a koho vlastně?

Všechno naopak svědčí o tom, že Romové už delší dobu nikoho nepřechytračili, jinak by se měli rozhodně lépe.

Nechce se mi věřit, že by Jiří Čunek i Leo Venclík byli horlivými čtenáři romských pohádek a učinili si z nich tyto odvážné závěry v oblasti sociálního inženýrství.

Autory těchto utržených teorií jsou antropologové z plzeňské regionální univerzity, na něž se po trapném vykrucování před novináři pan Čunek odvolává. Jejich účelem je dosáhnout popření faktu, že Romové se dostávají na okraj společnosti proto, že jsou Romové a že tenhle fakt může být příčinou jejich sociálního propadu. Na jedné straně romská kultura a romské zvyky charakteristické jenom pro Romy, a na druhé straně tvrzení, že sociální propad není dán příslušností k Romům.

Z těchto zjištění jsou dva možné závěry: zmatené názory „sociálního inženýrství“, ukazují na mentální limity našeho starosty a senátora. Oni mohou mít řešení ve svých rukou, a to je špatné. Etnický charakter řešení sociálních otázek Romů, až do odvolání, je nutný. Tím časovým horizontem je změna společenského myšlení a kultivace politického uvažování. Pro začátek by stačilo, kdyby se politici seznámili s tím, co opravdová romská kultura představuje. Zjistili by, že jsou v ní obsaženy prvky, které emancipaci Romů spíše prospívají než škodí.

Karel Holomek
Přečteno: 1860x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

David Tišer (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec)

Letošní titul jednoho ze tří maršálů Prague Pride získal romský aktivista David Tišer

8.8.2019 16:13
Prahou v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti gayů, leseb, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod se v metropoli uskuteční podeváté. Od loňska průvod vede trojice maršálů či maršálek. Toto ocenění získávají lidé, kteří významným způsobem přispívají k prosazování rovných práv LGBT lidí a rozvoji LGBT komunit. Letos titul získal David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART pořádající výstavy romských umělců či představení formou tzv. divadla utlačovaných. Dalším maršálem bude herec Jiří Hromada, který léta stál v čele gay hnutí v Česku a přispěl k prosazení zákona o registrovaném partnerství. Maršálkou se pak poslankyně ANO Karla Šlechtová.
 celý článek

Zástupci Muzea romské kultury převzali 3. dubna 2018  od firmy Agpi vepřín v Letech na Písecku. (FOTO: ČTK)

Muzeum romské kultury se ohradilo proti Filipovým výrokům. Výkup vepřína v Letech označil za zločin

8.8.2019 14:13
Za znepokojivé považuje výroky předsedy KSČM Vojtěcha Filipa dávající do souvislosti rostoucí ceny vepřového masa se zrušeným vepřínem v Letech u Písku, u kterého býval romský koncentrační tábor, Muzeum romské kultury. Filip na twitteru uvedl, že vláda vedená Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) vykoupila vysoce efektivní podnik v Letech za půl miliardy korun a uzavřela ho bez náhrady a snížila tak produkci českého vepřového pod 30 procent spotřeby, a označil to za zločin.
 celý článek

Demonstrace několika asi 70 Romů z Česka, Slovenska i dalších zemí upozornila 8. července 2019 před budovu Evropského parlamentu v Bruselu na trvající diskriminaci a potíže romské menšiny v zemích Evropské unie. (FOTO: ČTK)

Tomáš Ščuka: Silné a slabé stránky bruselské demonstrace Romů

7.8.2019 13:33
Dne 8. 7. 2019 proběhla v Bruselu plánovaná demonstrace Romů žijících v Evropě. Hlavním organizátorem akce byl Štefan Pongo (český Rom žijící ve Velké Británii). Ten již dříve přišel s on-line fotokampaní Romů na sociálních sítích reagující na stereotypizující výroky prezidenta Miloše Zemana na adresu Romů, který na podzim 2018 několikrát veřejně o Romech prohlásil, že valná většina z nich nepracuje a pobírá sociální dávky.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo