romea - logo
17. ledna 2021 (neděle)
svátek má Drahoslav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak se poprat s olympiádou v Číně

Praha, 7.8.2008 19:10, (Převzato: Metro)

Zítra vypukne tolik očekávaná olympiáda v Pekingu. S blížícím se termínem této nesmírně sledované události vzrůstají i mé rozpaky a nerozhodnost.

Jak jsem již jednou psal, jsem opravdu zarytý sportovní fanoušek, schopný hodiny sledovat hokej stejně jako kriket. Ovšem stejně tak mi není lhostejná politická situace v různých částech světa a stav dodržování lidských práv. Leckterý z vás možná mávne rukou a namítne, že žádná z dnešních zemí není bez poskvrny, včetně USA. Samozřejmě máte pravdu, ovšem komunistická Čína zachází za hranice i minimální tolerance. Měl jsem možnost Peking navštívit jako muzikant v roce 2004. Už tehdy byla otázka olympiády velmi ožehavá, komunistická vláda dumala, jak vyřešit pro zbytek světa zcela nepřijatelné znečištění ovzduší. To je způsobeno mimo jiné i tím, že dvě třetiny z celkového počtu 17 milionů obyvatel topí tuhými palivy. Navrhované řešení bylo sice jednoduché, zato zcela mimo mé chápání. Zkrátka poslední předolympijskou zimu se v Pekingu tuhými palivy topit nebude. Mohu říci, že při mé listopadové návštěvě byl Peking už velmi chladný. Stejně tak si zatím nedovedu představit, že se budu radovat z průběhu největší sportovní události s vědomím, že díky ní přišlo přes milion Číňanů o svoje domovy, jak před časem zveřejnila humanitární organizace Centrum práv a bydlení. Proč? Kvůli výstavbě infrastruktury. Lidé byli vystěhováváni bez předchozího varování a se zcela nedostatečnou finanční náhradou.

Olympiáda není pouze vrcholnou sportovní, ale i společenskou událostí, jež má propagovat naše společné lidství, lidskou soudržnost. Čína jako dějiště takové akce je mírně řečeno nevhodná. A to jsem nepsal o čínské podpoře barmského vojenského režimu, o Tibetu atd. Tak to vypadá, že televize tentokrát zůstane vypnutá...

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 1157x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Olympiáda, Hry, Lidská práva, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

Josef Gabčo (FOTO: AC Sparta Praha futsal)

Skvělý romský futsalista Josef Gabčo mění dres! Z jeho umu bude těžit AC Sparta Praha!

15.1.2021 18:00
Josef Gabčo až do včerejška patřil mezi opory prvoligového futsalového týmu SK Olympik Mělník. O jeho výjimečném postavení hovoří fakt, že od začátku kromě dresu navlékal také kapitánskou pásku. To vše již patří minulosti. Nově bude 27-letý hráč oblékat dres AC Sparta Praha.
 celý článek

Nakladatelství Naše vojsko nabízí ve svém obchodu kalendář s portréty

Policie uzavřela případ propagace nacismu. Na nakladatelství Naše vojsko podala žalobu!

15.1.2021 17:35
Kalendář pro rok 2021 s portréty nacistických pohlavárů Třetí říše se může stát nakladatelství Naše vojsko osudným. Policie právě ukončila vyšetřování propagačních předmětů s nacistickou tématikou a podala návrh na žalobu. Informoval o tom mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
 celý článek

Policie zasahuje 30. 10. 2020 proti muži, který ohrožoval Bartoloměje Girgu a jeho sedmiletého syna pistolí (FOTO: repro video Bertík Girga)

videoBertík Girga: Muž mířil na mého sedmiletého syna pistolí, policie to vyhodnotila jako přestupek. V únoru jdeme vypovídat na úřad

15.1.2021 15:10
Nedávno došlo v Bílině k vážnému incidentu. Neznámý muž zde před místní prodejnou ohrožoval pistolí zpěváka a textaře Bartoloměje Girgu a jeho syna. Girga je ve veřejnosti znám jako Bertík. Podle jednoho z policistů šlo o pistoli plynovou, Bertík neví, o jakou jde zbraň, podle jeho vyjádření mu však policista sdělil, že byla předělaná na kovové kuličky. Incident se odehrál na parkovišti před bílinskou prodejnou Penny. Policie nakonec celý incident vyhodnotila jako přestupek.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo