romea - logo
28. ledna 2020 (úterý)
svátek má Otýlie
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jak se poprat s olympiádou v Číně

Praha, 7.8.2008 19:10, (Převzato: Metro)

Zítra vypukne tolik očekávaná olympiáda v Pekingu. S blížícím se termínem této nesmírně sledované události vzrůstají i mé rozpaky a nerozhodnost.

Jak jsem již jednou psal, jsem opravdu zarytý sportovní fanoušek, schopný hodiny sledovat hokej stejně jako kriket. Ovšem stejně tak mi není lhostejná politická situace v různých částech světa a stav dodržování lidských práv. Leckterý z vás možná mávne rukou a namítne, že žádná z dnešních zemí není bez poskvrny, včetně USA. Samozřejmě máte pravdu, ovšem komunistická Čína zachází za hranice i minimální tolerance. Měl jsem možnost Peking navštívit jako muzikant v roce 2004. Už tehdy byla otázka olympiády velmi ožehavá, komunistická vláda dumala, jak vyřešit pro zbytek světa zcela nepřijatelné znečištění ovzduší. To je způsobeno mimo jiné i tím, že dvě třetiny z celkového počtu 17 milionů obyvatel topí tuhými palivy. Navrhované řešení bylo sice jednoduché, zato zcela mimo mé chápání. Zkrátka poslední předolympijskou zimu se v Pekingu tuhými palivy topit nebude. Mohu říci, že při mé listopadové návštěvě byl Peking už velmi chladný. Stejně tak si zatím nedovedu představit, že se budu radovat z průběhu největší sportovní události s vědomím, že díky ní přišlo přes milion Číňanů o svoje domovy, jak před časem zveřejnila humanitární organizace Centrum práv a bydlení. Proč? Kvůli výstavbě infrastruktury. Lidé byli vystěhováváni bez předchozího varování a se zcela nedostatečnou finanční náhradou.

Olympiáda není pouze vrcholnou sportovní, ale i společenskou událostí, jež má propagovat naše společné lidství, lidskou soudržnost. Čína jako dějiště takové akce je mírně řečeno nevhodná. A to jsem nepsal o čínské podpoře barmského vojenského režimu, o Tibetu atd. Tak to vypadá, že televize tentokrát zůstane vypnutá...

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 1147x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Olympiáda, Hry, Lidská práva, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Fuková (FOTO: Archiv Romea.cz)

Lucie Fuková pro Romea.cz: Odcházím z "romské rady" kvůli jejímu fungování a kvůli Heleně Válkové

23.1.2020 9:10
Jak již server Romea.cz informoval radu pro záležitosti romské menšiny včera opustila Lucie Fuková. Po Renatě Kötnerrové je to již druhá členka, která v krátké době z rady odchází na protest proti Heleně Válkové a kvůli samotnému fungování rady. "Rezignuji po zvážení některých negativních procesních aspektů fungování Rady vlády pro záležitosti romské menšiny společně s přesvědčením, že pozice zmocněnce pro lidská práva pro mne představuje především morálně pevný symbol demokratičnosti a politické a názorové integrity," uvedla ve stanovisku zaslaném serveru Romea.cz, které zveřejňujeme v plném znění.
 celý článek

Stanislav Křeček (FOTO: David Sedlecký. Wikimedia Comons)

ČSSD a Okamurova SPD chtějí za ombudsmana Křečka. KDU-ČSL má pochyby o zákonnosti jeho nominace

22.1.2020 10:11
Lidovci mají pochybnosti o změně kandidáta prezidenta Miloše Zemana na pozici ombudsmana. Zeman v době přípravy volby stáhl nominaci vládní zmocněnkyně Heleny Válkové a navrhl na veřejného ochránce práv Stanislava Křečka. Předseda KDU-ČSL Marek Výborný novinářům řekl, že o zákonnosti tohoto kroku má jeho strana pochybnosti a zřejmě se o tom bude jednat ve Sněmovně. Křeček v dolní komoře může počítat s podporu sociálních demokratů a hnutí SPD.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo