romea - logo
28. září 2020 (pondělí)
svátek má Václav

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jak se poprat s olympiádou v Číně

Praha, 7.8.2008 19:10, (Převzato: Metro)

Zítra vypukne tolik očekávaná olympiáda v Pekingu. S blížícím se termínem této nesmírně sledované události vzrůstají i mé rozpaky a nerozhodnost.

Jak jsem již jednou psal, jsem opravdu zarytý sportovní fanoušek, schopný hodiny sledovat hokej stejně jako kriket. Ovšem stejně tak mi není lhostejná politická situace v různých částech světa a stav dodržování lidských práv. Leckterý z vás možná mávne rukou a namítne, že žádná z dnešních zemí není bez poskvrny, včetně USA. Samozřejmě máte pravdu, ovšem komunistická Čína zachází za hranice i minimální tolerance. Měl jsem možnost Peking navštívit jako muzikant v roce 2004. Už tehdy byla otázka olympiády velmi ožehavá, komunistická vláda dumala, jak vyřešit pro zbytek světa zcela nepřijatelné znečištění ovzduší. To je způsobeno mimo jiné i tím, že dvě třetiny z celkového počtu 17 milionů obyvatel topí tuhými palivy. Navrhované řešení bylo sice jednoduché, zato zcela mimo mé chápání. Zkrátka poslední předolympijskou zimu se v Pekingu tuhými palivy topit nebude. Mohu říci, že při mé listopadové návštěvě byl Peking už velmi chladný. Stejně tak si zatím nedovedu představit, že se budu radovat z průběhu největší sportovní události s vědomím, že díky ní přišlo přes milion Číňanů o svoje domovy, jak před časem zveřejnila humanitární organizace Centrum práv a bydlení. Proč? Kvůli výstavbě infrastruktury. Lidé byli vystěhováváni bez předchozího varování a se zcela nedostatečnou finanční náhradou.

Olympiáda není pouze vrcholnou sportovní, ale i společenskou událostí, jež má propagovat naše společné lidství, lidskou soudržnost. Čína jako dějiště takové akce je mírně řečeno nevhodná. A to jsem nepsal o čínské podpoře barmského vojenského režimu, o Tibetu atd. Tak to vypadá, že televize tentokrát zůstane vypnutá...

KAM DÁL?
SPECIÁL: Olympijské hry a lidská práva

Přečteno: 1154x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Olympiáda, Hry, Lidská práva, ČínaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romští kandidáti v krajských a senátních volbách 2020 (Koláž: Romea.cz)

V Krajských volbách kandiduje minimálně sedm Romů, do Senátu jeden. Romové jsou na kandidátkách Pirátů, SPD, Změny a Strany zelených

23.9.2020 17:00
Jak zjistil server Romea.cz o hlasy voličů v letošních krajských volbách bude v celém Česku usilovat nejméně 7 Romů. Jeden Rom, Cyril Koky, pak kandiduje do Senátu za Pirátskou stranu. Právě Piráti, jako vůbec první parlamentní strana v historii, nasadili Roma Karla Kariku jako lídra kandidátky v Ústeckém kraji a jejich kandidáta na hejtmana. Dva Romové pak kandidují i za hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které je známé svými protiromskými a xenofobními výroky a je pravidelně zmiňováno ve zprávách o extremismu.
 celý článek

Budova Rady Evropy ve Štrasburku (FOTO: Elwood j blues, Wikimedia Commons)

Podle Rady Evropy je výuka romštiny v Česku nedostatečná. Ve městech se zastoupením menšin chybějí dvojjazyčné nápisy

23.9.2020 15:38
Rada Evropy (RE) dnes vyzvala Českou republiku, aby i nadále zlepšovala ochranu menšinových jazyků. Česko učinilo kroky pozitivním směrem v ochraně němčiny, polštiny a moravské chorvatštiny, uvádí zpráva tohoto nadnárodního orgánu. RE ale Česku zároveň připomněla nedostatečnou výuku romštiny na základních a středních školách.
 celý článek

Na akci, Běh pro zdraví, 19. června 2018, holčička podala v běhu bravurní výkon. Běžela v balerínkách ... Doběhla první! (FOTO: Centrum voľného času CVrČek)

"Dívka v balerínkách" sklízí další sportovní úspěchy. Vyhrála běh na 1500 na mistrovství Východního Slovenska

23.9.2020 15:13
Annamária Horváthová, známá jako dívka v balerínkách, se stala absolutní vítězkou v běhu na 1500 m na mistrovství Východního Slovenska jednotlivců. A sbírala i další sportovní úspěchy. Na mistrovství Slovenska dorostenců a dorostenek v běhu na 1 500 m byla třetí a v běhu na 800 m doběhla pátá.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo