romea - logo
24. října 2021 (neděle)
svátek má Nina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jan Horváth: Lituji chlapce přepadeného v Břeclavi. A z nenávisti vůči Romům je mi smutno

Litvínov, 19.4.2012 20:47, (ROMEA)
FOTO: Lukáš Houdek

Lituji toho chlapce, co byl napaden partou násilníků v Břeclavi. Je to neomluvitelný zločin. Neumím si představit, kdyby se něco podobného, Bůh chraň, stalo mému dítěti.

Co k tomu dodat. Jak čtu různé komentáře na netu, je mi z toho smutno. Tolik nenávisti je v lidech. Cožpak já, obyčejný člověk, český občan, byť tmavší pleti, za to mohu? Jsou vinni i moji vnuci a celá romská komunita? V Břeclavi jsem nikdy osobně nebyl, snad jsem někdy projížděl v cestě do Bratislavy, kde mám příbuzné.

Můžeme vinit všechny břeclavské Romy? Nemůžeme, kolektivní vina tu už jednou byla a jak to skončilo, víme všichni. Lety a Osvětimí.

Někteří romští předáci se veřejně omlouvají a vydávají prohlášení, kde se distancují od oněch násilníků. Já s útočníky nemám co společného, tak jako spousta slušných Romů. Žiju cca 500 km od nich, nikoho z nich neznám, nikdy jsem je neviděl. Tak proč bych se měl někomu omlouvat?

Je mi opravdu líto toho napadeného chlapce, nechme to na policii, ať koná svou práci. Věřím tomu, že  útočníky brzy pochytá a zavře, až zčernají.

Žiju svým životem, svými starostmi a radostmi jako většina lidí. Těm, kteří šíří nenávist a zlobu jen tolik: Přestaňte si hrát na Bohy, ten je jen jeden a Boží mlýny melou pomalu a jistě.
Jan Horváth, básník, spisovatel
Přečteno: 1940x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 

Další články z rubriky..
romea - logo