romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jana Hejkrlíková v Desetiminutovce Jarmily Balážové

Praha, 30.12.2011 16:09, (ROMEA)
ilustrační foto

Jana Hejkrlíková se narodila v Toužimi na Karlovarsku. Její rodina byla v době normalizace a asimilačních kroků komunistického státu přestěhována od matčina příbuzenstva z Bochova do Nejdku . Sociální pracovníci je nutili mluvit jen česky. Přesto zůstala romština a romský původ v Janě hluboce zakořeněn.

VIDEO
Jana Hejkrlíková v Desetiminutovce Jarmily Balážové

Vdala se a odstěhovala do Jižních Čech, později do Příbrami. Původně keramička se touto profesí nikdy neživila. Pracovala jako výpočtářka, po druhé mateřské jako laborantka a po třetí mateřské nastoupila na dálkové studium na Evangelické akademii a pracovala jako sociální pracovnice a romská poradkyně okresního úřadu. Později studovala romistiku na Filosofické fakultě
S manželem založila country-folkový festival Příbramský huntík, spolu také vytvářeli dřevěné plastiky a loutky, malovali, organizovali letní školy pro romské studenty a skautské tábory, vystupovali v rodinné skupině.

V roce 2009 dostala literární cenu Mileny Hubschmanové udělovanou sdružením ROMEA. Prózy Jany Hejkrlíkové publikovali například v časopise tomistických studií Romano Džaniben, v Literárních novinách, na internetových stránkách romea. cz,v časopise Romano voďi, v Respektu . V lednu má vyjít jedna z jejích povídek v mezinárodním literárním časopise PLAV. V listopadu měla autorské čtení v Knihovně Václava Havla.

Do studia Desetiminutovky si Janu Hejkrlíkovou pozvala Jarmila Balážová.

VIDEO
Jana Hejkrlíková v Desetiminutovce Jarmily Balážové

DALŠÍ DÍLY DESETIMINUTOVKY
Desetiminutovka

Přečteno: 1291x
 

Kam dál:

Štítky:  

Desetiminutovka, RozhovoryHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo