romea - logo
6. dubna 2020 (pondělí)
svátek má Vendula
Loading
rozšířené vyhledávaní

Janáčková se zastala Jezerského, který chtěl vystřílet Romy

Ostrava, 14.8.2010 19:32, (ROMEA)

Podle senátorky a starostky Mariánských Hor a Hulvák Liany Janáčkové stojí za kritikou kandidatury Jiřího Jezerského v jednom z ostravských obvodů místní buňka ODS.  "Je to průhledné a naivní, jak chtěli diskvalifikovat konkurenční TOP 09. Na mě si netroufnou," tvrdí podle on-line deník TÝDEN.CZ sebevědomě Janáčková. O kandidatuře Jezerského, který chtěl Romy z Bedřišky vystřílet, informoval server Romea.cz Kumar Viswanathan.

"ODS? Ne, je to moje osobní iniciativa. Snažím se být nestranný, a kdyby podobné výroky pronesl člen ODS, upozorňoval bych na něj úplně stejně," oponuje podle serveru Viswanathan.

Janáčková i Jezerský byli dříve členy ODS, ze strany vystoupili před šesti lety. Janáčková pak byla krátce ve Straně svobodných občanů, nyní kandiduje za Nezávislé. Senátorka svého bývalého stranického kolegu brání a dokonce mluví o dokonce mluví o soudu. "Kolega byl osvobozen dvěma soudy. Nevím, kdo si může dovolit zpochybňovat jeho nevinu. Nedivila bych se, pokud by se bránil soudní cestou," řekla pro on-line deník TÝDEN.CZ Janáčková.

"Kandidovat a být zvolen je moje ústavní právo," uvedl pro on-line deník TÝDEN.CZ severomoravský politik, který si nemyslí, že by ho dřívější kauza jakkoliv diskvalifikovala.

Podle policie rasistické výroky pronesli oba politici na veřejném jednání bytového odboru 15. 8. 2006, na kterém byly probírány stížnosti k sestěhovávání ostravských Romů. Zvukovou nahrávku jako první zveřejnil server Romea.cz. Janáčková s tehdejším místostarostou Jezerským při něm obhajovali segregační politiku radnice, která má za cíl koncentrovat Romy v kolonii zvané Bedřiška. Výroky Jezerské i Janáčkové vyšetřovala policie a došla k závěru, že jsou rasistické. Janáčkovou ochránila před dalším stíháním senátorská imunita. Jezerského ostravský soud zprostil obžaloby.

"Vystavte mi potvrzení, že mohu mít střelnou zbraň a že mi dáváte svolení, abych to vystřílel, a já to půjdu udělat," prohlásil tehdy Jezerský. Janáčková pronesla: "Nesouhlasím s jakoukoli integrací, bohužel jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cigánů. Bohužel, vybrali jsme Bedřišku, takže tam budou. S vysokým plotem, s elektrikou, mně je to jedno."

Liana Janáčková, letenky a domnožování

Liana Janáčková a dynamit na Romy

Liana Janáčková o Romech

Jiří Jezerský o Romech

KAM DÁL?
Chtěl vystřílet Romy na Bedřišce, nyní je lídrem TOP 09 v Ostravě
Říkat, že chcete vystřílet Romy, není podle soudkyně Bochňákové trestný čin
AUDIO - Senátorka: „…budou tam, klidně s vysokým plotem, elektrikou, mně je to jedno…“

ryz, TÝDEN.CZ
Přečteno: 1410x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Liana Janáčková, RasismusHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo