romea - logo
17. srpna 2022 (středa)
svátek má Petra

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Janáčková urážela Kocába, neodpustila si ani rasistickou poznámku na Abbasovou

Praha, 21.5.2009 14:18, (ROMEA)

Za statečnou ženu s krásnou kůží dnes označila senátorka Liana Janáčková (SSO) mluvčí ministra pro lidská práva Lejlu Abbasovou. Uvedla to v souvislosti s tím, že mluvčí místo Michaela Kocába přišla do Senátu na veřejné slyšení, které vyvolalo ministrem kritizované rozhodnutí Chomutova vybírat dluhy exekucemi sociálních dávek. Janáčková později odmítla tvrzení, že by poznámka o kůži Abbasové, která je tmavé pleti, byla rasisticky míněná.

"Jste statečná žena, která nastavuje svou krásnou kůži za zbabělého pana ministra, a za tím si stojím. Pan ministr je zbabělec, který neumí přijít a pustit se do diskuse," prohlásila Janáčková.

"To je naprosté nepochopení, paní Abbasová se mi opravdu líbí jako žena, má krásnou kůži, a nemyslím si, že když jsem jí to řekla, že jsem rasistka," uvedla senátorka. Některá média to podle Janáčkové, která je starostkou jednoho z ostravských obvodů, dala do souvislosti s jejím někdejším trestním stíháním kvůli výrokům na adresu tamních Romů. Senát ji přes její přání k trestnímu stíhání nevydal.

Bývalý místostarosta tohoto obvodu Jiří Jezerský, který spolu s Janáčkovou čelil obvinění z rasismu, ale byl soudem osvobozen, pak senátorce vyčetl, že se mu od ní nedostalo stejného uznání jako Abbasové. "Nejsi tak hezký jako paní Abbasová," odvětila Janáčková.

POSLECHNĚTE SI RASISTICKÉ VÝROKY
Podle policie senátorka Janáčková spáchala trestný čin

NEPŘEHLÉDNĚTE
SPECIÁL: Čtěte vše o rasistických výrocích Liany Janáčkové

Za Janáčkovou se postavil také komunistický senátor Vlastimil Balín, který přiznal, že obdivuje "nádhernou ženskost" Abbasové. Odmítl a omluvil se za označení Kocába za zbabělce, když dvakrát přijal odpovědnost ministerské ochrany lidských práv. Zároveň ale varoval i Kocába. "Pane ministře, važte příště dobře své kroky, chcete-li být dále ministrem," uvedl.

Kocába se zastal i senátor a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, bývalý vicepremiér a starosta Vsetína, který měl také potíže kvůli přístupu města k neplatičům. Podle Čunka není řešení jednověté, musí být koncepční. Kocáb nyní podle Čunka dál pracuje na koncepci, kterou šéf KDU-ČSL již dříve představil.

Kocáb účast na slyšení odmítl s odůvodněním, že jej přenáší Česká televize. Publicista Jan Urban při slyšení tento přenos označil za porušení pravidel rovné volební soutěže, chce si na ČT stěžovat radě pro rozhlasové a televizní vysílání a Radě České televize.

KAM DÁL?
Kocáb se odmítl podílet na mediální propagandě primátorky Řápkové a senátorky Janáčkové v Senátu

 

Přečteno: 1674x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Rasismus, Liana JanáčkováHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo