romea - logo
5. dubna 2020 (neděle)
svátek má Miroslava
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jazyková korektnost jako zástěrka

Praha, 10.3.2010 21:49, (Právo)

Poslanec Marek Benda (ODS) loni na podzim řekl v jedné veřejné besedě, že politická korektnost vytváří nebezpečí vzniku totalitárních společenských poměrů.

Vidí tady „snahu vytěsnit spoustu témat z diskuse (...); o některých věcech se nesmí mluvit“. „Nemá se říkat, že je normální být heterosexuálem, zatímco být homosexuálem – abych teď použil korektní výraz – je výjimkou,“ postěžoval si. Takže „teď“, řekl. Jindy – mimo veřejný projev – se vyjadřuje o gayích asi lidověji.

I odborář Jaromír Dušek mluvil o homosexuálech, i když mimo veřejný projev volí asi jako poslanec Benda „peprnější“ výraz. Urážlivé od Duška není ale slovo, nýbrž názor, že (asi všichni) homosexuálové „drží při sobě“, podobně jako pro Marka Bendu je homosexualita výjimkou. Radujme se, že už není hříchem, či chorobou.

Odpor vůči jazykové korektnosti, který se často projevuje v ODS, je ale jen snahou o větší toleranci veřejnosti ke slovní agresivitě a projevům, jež mají někoho urazit.

Některé případy zneužití slova lze řešit u soudu, v řízení občanskoprávním či trestněprávním. Často ale nic neurčuje, že se něco nesmí – v tom se Marek Benda mýlí. Ono to také nelze. Například slovo „cikán“ může mít různý význam. Říkal-li starý Rusenko, že není Rom, ale Cikán, nebo hovoří-li romistka, jež v romských rodinách i žila, o Cigánech, není to hanlivé. V jiných případech z toho slova čiší neznalost, pohrdání či zášť. Ze společnosti, kde se ventiluje povýšenost či dokonce nenávist vůči jakékoliv skupině, odcházím, někdy i dveřmi prásknu.

Duškova homofobie je starý relikt, připomíná „židobolševické spiknutí“. Před pěti lety mi řekl jeden zastupitel menšího města: „Tak ty jsi členem rady České televize? A co tam děláte? Vždyť tam furt vidíme jen ty židy a buzeranty, jak nám vnucujou samý germánský pořady!“ Pár slov mu stačilo a bezděky ukázal většinu toho, čím je část společnosti stále nemocná.

S liberály se hádám, když tvrdí, že žádné pronesení slova by nemělo být trestáno. Uvádím příklady zhoubných následků slova. USA verbální činy nestíhají, pokud to nechce poškozený. To nese zejména Evropa nelibě, že nevyznáváme tytéž hodnoty.

Úspěch jazykové korektnosti ukazuju i na příkladu Británie. Anglická společnost žila před 50 lety v zajetí rasistických předsudků. Díky kampani mladých lidí proti slovům jako Nigger či half-caste se jejich používání časem stalo neúnosným a bojkot slov přispěl k odbourávání předsudků vůbec.

Myslím, že Jaromír Dušek je pln homofobie a spikleneckých koncepcí. Dodatečná nepodložená „kritika“ nezákonností na ministerstvu a v Českých drahách má jen jeho homofobii zastřít. Ve výsledku ale, myslím si, reakce na Duškovo odkopání se české společnosti prospěly. Jako tenkrát pomohl Anglii ten bojkot slova „nigger“.

Přečteno: 1548x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo