romea - logo
14. listopadu 2019 (čtvrtek)
svátek má Sáva
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech

České Budějovice, 26.2.2009 17:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Zástupci jihočeských romských iniciativ nesouhlasí v době ekonomické krize s bouráním vepřína v Letech na Písecku, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Stamiliony korun se podle nich dají využít účelněji. Jihočeským Romům stačí úpravy památníku za zhruba 30 milionů korun, aby se z něj stalo důstojné místo, řekl novinářům zástupce Romů Matěj Šarközy po dnešním jednání Romů s jihočeským hejtmanem.

Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) v lednu při nástupu do funkce prohlásil, že vyřešení kauzy Lety je jednou z jeho hlavních priorit. Jihočeští Romové ale s nákladným záměrem nesouhlasí. "Je hospodářská recese a my nechceme, aby majoritní společnost zase měla důvod říkat něco proti jihočeským Romům. My nepotřebujeme stovky milionů na zrušení vepřína," zdůraznil Šarközy.

Romové podle něj jen usilují o to, aby byla upravena přístupová cesta, zkrášleno okolí památníku a vybudována sociální zařízení. "Jezdí tam zástupci vlády a ambasád a je nedůstojné, aby chodili do křoví," uvedl Šarközy.

Za nešťastný považuje Kocábův výrok také jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Rád jsem zaznamenal, že sami zástupci romských iniciativ rozhodně netrvají na tom, aby se vepřín v Letech boural," řekl Zimola. Zboření vepřína by podle něj stát zbytečně přišlo na asi 800 milionů korun. Při shánění peněz na úpravy současného památníku je ale ochoten maximálně pomoci. "Byl tam určitý příslib státu, že stát by byl ochoten v rámci řešení této problematiky peníze poskytnout," uvedl Zimola. Dodal, že bude tlačit na vládu, aby na úpravy dala peníze ještě letos, protože projekt už je připravený.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Na odstranění výkrmny prasat ale trvá Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). "Patrně si ti lidé neuvědomují, když říkají, ať tam prasečák zůstane, jednu základní věc. Jak si má český národ vážit Romů, když Romové dovolí, aby na místě, kdy z rasových důvodů za nacismu hynuli jejich předci, stál prasečák," řekl ČTK předseda VPORH Čeněk Růžička. Dodal, že politické tlaky dokonce staví různé skupiny Romů v názoru na vepřín proti sobě.

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor. Podle historických pramenů prošlo táborem v Letech 1308 osob, zahynulo v něm 327 lidí a přes 500 vězňů bylo převezeno do Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1579x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

--ilustrační foto--

videoGipsy.cz vydali nový klip. Nekoukejte jen do mobilů a běžte ven, vyzývají dospělé a děti

13.11.2019 10:03
Hudební skupina Gipsy.cz přichází po delší době s novým singlem, který je zároveň ochutnávkou z připravovaného alba, jenž vyjde v příštím roce. K písni „Život jde dál“ natočili rovněž videoklip.
 celý článek

Napravo původní památník, nalevo zničený památník (FOTO: Facebook)

Vandalové zničili památník romského holocaustu ve Skotsku

11.11.2019 14:27
Minulé pondělí se pracovníci organizace Romano Lav dozvěděli od místních obyvatel, že ve čtvrti Govanhill, ve městě Glasgow došlo k zavrženíhodnému činu. Neznámí vandalové totiž v tamním parku zničili památník, který byl věnován obětem romského holokaustu.
 celý článek

Vítězka Miss České republiky 2019, foto: archiv Nikola Kokyová

videoMiss ČR Nikola Kokyová: Rodiče mě naučili zůstávat nohama na zemi. Doufám, že pomůžu změnit názor na Romy

8.11.2019 15:54
V úterý 29. října převzala korunku a titul Miss České republiky 2019 dvacetiletá Nikola Kokyová z Kolína.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo