romea - logo
4. června 2020 (čtvrtek)
svátek má Dalibor
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jihočeští Romové jsou v době krize proti bourání vepřína v Letech

České Budějovice, 26.2.2009 17:12, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Zástupci jihočeských romských iniciativ nesouhlasí v době ekonomické krize s bouráním vepřína v Letech na Písecku, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Stamiliony korun se podle nich dají využít účelněji. Jihočeským Romům stačí úpravy památníku za zhruba 30 milionů korun, aby se z něj stalo důstojné místo, řekl novinářům zástupce Romů Matěj Šarközy po dnešním jednání Romů s jihočeským hejtmanem.

Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb (za SZ) v lednu při nástupu do funkce prohlásil, že vyřešení kauzy Lety je jednou z jeho hlavních priorit. Jihočeští Romové ale s nákladným záměrem nesouhlasí. "Je hospodářská recese a my nechceme, aby majoritní společnost zase měla důvod říkat něco proti jihočeským Romům. My nepotřebujeme stovky milionů na zrušení vepřína," zdůraznil Šarközy.

Romové podle něj jen usilují o to, aby byla upravena přístupová cesta, zkrášleno okolí památníku a vybudována sociální zařízení. "Jezdí tam zástupci vlády a ambasád a je nedůstojné, aby chodili do křoví," uvedl Šarközy.

Za nešťastný považuje Kocábův výrok také jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). "Rád jsem zaznamenal, že sami zástupci romských iniciativ rozhodně netrvají na tom, aby se vepřín v Letech boural," řekl Zimola. Zboření vepřína by podle něj stát zbytečně přišlo na asi 800 milionů korun. Při shánění peněz na úpravy současného památníku je ale ochoten maximálně pomoci. "Byl tam určitý příslib státu, že stát by byl ochoten v rámci řešení této problematiky peníze poskytnout," uvedl Zimola. Dodal, že bude tlačit na vládu, aby na úpravy dala peníze ještě letos, protože projekt už je připravený.

NEPŘEHLÉDNĚTE
Vláda zřejmě odkoupí areál v místě romského koncentračního tábora v Hodoníně u Kunštátu

Na odstranění výkrmny prasat ale trvá Výbor pro odškodnění romského holocaustu (VPORH). "Patrně si ti lidé neuvědomují, když říkají, ať tam prasečák zůstane, jednu základní věc. Jak si má český národ vážit Romů, když Romové dovolí, aby na místě, kdy z rasových důvodů za nacismu hynuli jejich předci, stál prasečák," řekl ČTK předseda VPORH Čeněk Růžička. Dodal, že politické tlaky dokonce staví různé skupiny Romů v názoru na vepřín proti sobě.

V Letech stával v roce 1942 sběrný tábor. Podle historických pramenů prošlo táborem v Letech 1308 osob, zahynulo v něm 327 lidí a přes 500 vězňů bylo převezeno do Osvětimi. Na místě tábora nyní stojí velkokapacitní vepřín.

KAM DÁL?
SPECIÁL: Lety u Písku

Přečteno: 1580x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Lety u PískuHLAVNÍ ZPRÁVY

V době živého televizního vystoupení prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali

videoVIDEO: Trump tvrdil, že je na straně pokojně protestujících, ve stejnou chvíli těžkooděnci rozháněli slzným plynem pokojné demonstranty u Bílého domu

2.6.2020 10:53
Americký prezident Donald Trump nařídil mobilizaci všech dostupných civilních i vojenských sil s cílem zastavit již týden trvající nepokoje, které se rozpoutaly po násilné smrti černocha George Floyda. V době prezidentova živého televizního vystoupení, ve kterém Trump tvrdil, že stojí na straně pokojných protestujících, zahnala policie pokojné demonstranty před Bílým domem, kteří měli zdvižené ruce nad hlavou a pouze skandovali "nestřílejte" s pomocí slzného plynu. Těžkooděnci proti pokojnému shromáždění použili obušky, zasahovali i policisté na koních. Protesty v USA pokračují již sedmým dnem a připojilo se k nim více než 75 měst, i když ve čtyř desítkách z nich platí zákaz nočního vycházení.
 celý článek

Romky ze skupiny Manushe (FOTO: Slovo 21)

Bidaripen: Romky chtějí ostatním Romům dodávat sebedůvěru, že společně mohou věci kolem sebe měnit k lepšímu

2.6.2020 10:14
Bidaripen, tedy romsky odvaha, rozhodně nechybí skupince Romek ve vybraných sedmi lokalitách, aby se v nadcházejících měsících staly rovnocennými partnery respektovanými místní samosprávou a měly možnost spolurozhodovat o tom, co se kolem nich děje. Stejnojmenný projekt lídryním nabídne informace jak správně a efektivně spolupracovat s místními spolky a institucemi například při vybudování přechodu na frekventované ulici.
 celý článek

V pátek 15. 5. 2020 vypukl požár v domě romské rodiny v obci Veltěže u Loun. Rodina dům postupně opravuje, obec vyhlásila na pomoc veřejnou sbírku. (FOTO: Facebook Žhář z Veltěže, koláž: Romea.cz)

videoObec Veltěže otevřela sbírkový účet na pomoc romské rodině, které vyhořel dům. Policie případ stále vyšetřuje

1.6.2020 20:54
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásila veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Od 1. 6. 2020 je dostupné číslo účtu, na které mohou lidé posílat finanční příspěvky až do 30. listopadu 2020. Jak již dříve uvedla pro ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková, obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo