romea - logo
9. srpna 2020 (neděle)
svátek má Roman

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jiří Čunek se vlamuje do otevřených dveří

Praha, 21.1.2008 14:07, (ROMEA)

Předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi se opět podařilo odvrátit pozornost od svých afér s úplatkem a sociálními dávkami. Znovu se z něj stal ten, který o Romech říká věci na rovinu a bez servítků. Co na tom, že jeho názory vlastně nejsou jeho.

Předseda lidovců na inkriminované konferenci své strany pouze zopakoval to co již trochu jinak napsali nebo řekli jiní. Například pánové Hirt, Jakoubek, Steiner a další. Základní problém ovšem je, že Čunek si od nich vzal jen to co se mu hodilo a přidal k tomu hezký protiromský bonmot, který samozřejmě zaujal média.

V několika rozhovorech uvedl, že cituje i Viktora Sekyta, který, jak Čunek zdůrazňoval, je sám také Rom. Dokonce i Romové to o sobě tvrdí, takže to přeci musí být pravda, myslí si zřejmě Čunek. Mgr. Viktor Sekyt je již více jak dva roky mrtvý. Nemůže tedy reagovat na to jakým způsobem Jiří Čunek jeho slova nyní používá. Nemůže reagovat na to, že o něm pan Čunek tvrdí, že je Rom. Viktor Sekyt byl člověk, kterého si Romové vážili a váží. "Chceme-li tedy porozumět Romům, musíme se seznámit s tradicemi, které donedávna zcela určovaly jejich život a dodnes ho do značné míry spoluurčují," napsal Sekyt v roce 2001 v předmluvě Sborníku „Práce s romskou mládeží“, ve které se zamýšlí i z historického hlediska nad dnešní situací Romů. Je to dlouhý odborný text. "Komunistický režim pod líbivými hesly prováděl skutečnou genocidu Romů. Sociální inženýři si uzákonili nejen zákaz kočování (týkal se asi 10 % Romů) ale nařídili zákonem „rozptyl cikánů”, který vedl k rozbití tradičních rodin a rodů. Přeřazováním dětí do zvláštních škol bez ohledu na intelektové schopnosti vedlo k předurčení k nekvalifikovaným pracím a znemožnilo vznik střední třídy. (...) Romové žijí mezi sebou a ne svou vinou na okraji naší společnosti. Nežijí s námi, ale vedle nás. Jejich staleté tradice je ovlivňují více než naše společnost se svými školami, státní správou, sdělovacími prostředky včetně televize. Proto jsou jiní. Nebudeme-li schopni pochopit jejich jinakost a zříci se svého arogantního přesvědčení, že jenom my máme patent na to co je správné, tak propast mezi námi a Romy, kterou vybudovali naši předkové, se stane ještě hrozivější a nebezpečnější," píše na jiném místě textu Viktor Sekyt.

Ano, mezi námi a Romy, píše Viktor Sekyt. Viktor Sekyt nebyl, etnicky pojato, Rom, jak se mylně domnívá Jiří Čunek.

Ghetta nevznikla, jak se Jiří Čunek opět mylně domnívá, kvůli soudržnosti romských rodin, protože pokud by tomu tak bylo, tak by tady romská ghetta musela existovat již od pradávna. Podle průzkumu společnosti GAC vzniklo 80% romských ghett za posledních 10 let. Tedy v době, kdy Romové mají již většinu svých tradičních hodnot rozbitou. Bohužel tento fakt poradci, kteří Jiřímu Čunkovi připravovali přednášku, nesdělili.

Jiří Čunek chce nyní prosadit své vize řešení romské problematiky do koncepce vlády. V momentě, kdy vláda schválila a rozjíždí agenturu, která má koordinovat pomoc sociálně slabým. Agentura by měla dohlížet i na koncepční využití peněz z Evropských fondů. Měl jsem pocit, že KDU-ČSL je v této vládě. Ba co víc. KDU-ČSL byla ve všech porevolučních vládách. Zapomeňme v tuto chvíli na to, že její předchůdkyně Československá strana lidová byla u moci i za totalitního režimu. Jiří Čunek se vlamuje do "agenturou již otevřených dveří" a tváří se jako by KDU-ČSL neměla s vládou nic společného.

Předseda KDU-ČSL se stal pro velkou většinu Čechů symbolem "boje s romskou problematikou". Tím, který přináší nová a neotřelá řešení. Drtivá část veřejnosti, která s Čunkem souhlasí, však jaksi zapoměla, že ve Vsetíně dělal Čunek pravý opak toho, co teď navrhuje. Tedy sestěhovával Romy na jedno místo. Nyní prosazuje, tak jako komunisté, "rozptyl cikánů". Jiří Čunek se stal bohužel symbolem, který ať o Romech řekne sebevětší hloupost, bude s ním většina veřejnosti souhlasit. I když zřejmě ani neví co řekl a jestli jsou to jeho názory. Je to smutné, ale je to tak.

Přečteno: 1891x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Filip Grznár (zdroj: repro YouTube)

Grznár schvaloval zastřelení Roma a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. U soudu tvrdí, že šlo o nadsázku

4.8.2020 21:09
U okresního soudu v Chomutově začalo hlavní líčení v případu kulturisty Filipa Grznára, který schvaloval zastřelení mladého Roma v Chomutově a dalším Romům vyhrožoval vyvražděním. Je obviněný z násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a ze schvalování trestného činu, za což mu hrozí až rok za mřížemi. Informuje o tom server iDNES.cz.
 celý článek

Josef Serinek (FOTO: Post Bellum)

AUDIO: Česká cikánská rapsodie. Vzpomínky proslulého „Černého partyzána“ Josefa Serinka čte herec Hynek Čermák

3.8.2020 12:10
Český rozhlas Vltava začíná vysílat čtení na pokračování vzpomínek proslulého "Černého partyzána" Josefa Serinka, jemuž se podařilo uprchnout z koncentračního tábora v Letech a zapojit se do oboje proti nacistům, kteří povraždili jeho rodinu. Premiéru každého dílu v podání herce Hynka Čermáka můžete poslouchat každý všední den v 11:30 na Vltavě a po odvysílání ještě po dobu dvou týdnů on-line.
 celý článek

videoZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." Organizace Ara Art i letos pořádala pietní akci k připomínce obětí romského holocaustu

29.7.2020 11:58
V neděli 2. srpna od 18.30 se na pražském náměstí Míru uskutečnila 2. ročník pietní akce k připomínce obětí romského holocaustu, s názvem "Leperiben: My nezapomínáme".
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo