romea - logo
21. září 2019 (sobota)
svátek má Matouš
Loading
rozšířené vyhledávaní

Jiří Čunek se vlamuje do otevřených dveří

Praha, 21.1.2008 14:07, (ROMEA)

Předsedovi KDU-ČSL Jiřímu Čunkovi se opět podařilo odvrátit pozornost od svých afér s úplatkem a sociálními dávkami. Znovu se z něj stal ten, který o Romech říká věci na rovinu a bez servítků. Co na tom, že jeho názory vlastně nejsou jeho.

Předseda lidovců na inkriminované konferenci své strany pouze zopakoval to co již trochu jinak napsali nebo řekli jiní. Například pánové Hirt, Jakoubek, Steiner a další. Základní problém ovšem je, že Čunek si od nich vzal jen to co se mu hodilo a přidal k tomu hezký protiromský bonmot, který samozřejmě zaujal média.

V několika rozhovorech uvedl, že cituje i Viktora Sekyta, který, jak Čunek zdůrazňoval, je sám také Rom. Dokonce i Romové to o sobě tvrdí, takže to přeci musí být pravda, myslí si zřejmě Čunek. Mgr. Viktor Sekyt je již více jak dva roky mrtvý. Nemůže tedy reagovat na to jakým způsobem Jiří Čunek jeho slova nyní používá. Nemůže reagovat na to, že o něm pan Čunek tvrdí, že je Rom. Viktor Sekyt byl člověk, kterého si Romové vážili a váží. "Chceme-li tedy porozumět Romům, musíme se seznámit s tradicemi, které donedávna zcela určovaly jejich život a dodnes ho do značné míry spoluurčují," napsal Sekyt v roce 2001 v předmluvě Sborníku „Práce s romskou mládeží“, ve které se zamýšlí i z historického hlediska nad dnešní situací Romů. Je to dlouhý odborný text. "Komunistický režim pod líbivými hesly prováděl skutečnou genocidu Romů. Sociální inženýři si uzákonili nejen zákaz kočování (týkal se asi 10 % Romů) ale nařídili zákonem „rozptyl cikánů”, který vedl k rozbití tradičních rodin a rodů. Přeřazováním dětí do zvláštních škol bez ohledu na intelektové schopnosti vedlo k předurčení k nekvalifikovaným pracím a znemožnilo vznik střední třídy. (...) Romové žijí mezi sebou a ne svou vinou na okraji naší společnosti. Nežijí s námi, ale vedle nás. Jejich staleté tradice je ovlivňují více než naše společnost se svými školami, státní správou, sdělovacími prostředky včetně televize. Proto jsou jiní. Nebudeme-li schopni pochopit jejich jinakost a zříci se svého arogantního přesvědčení, že jenom my máme patent na to co je správné, tak propast mezi námi a Romy, kterou vybudovali naši předkové, se stane ještě hrozivější a nebezpečnější," píše na jiném místě textu Viktor Sekyt.

Ano, mezi námi a Romy, píše Viktor Sekyt. Viktor Sekyt nebyl, etnicky pojato, Rom, jak se mylně domnívá Jiří Čunek.

Ghetta nevznikla, jak se Jiří Čunek opět mylně domnívá, kvůli soudržnosti romských rodin, protože pokud by tomu tak bylo, tak by tady romská ghetta musela existovat již od pradávna. Podle průzkumu společnosti GAC vzniklo 80% romských ghett za posledních 10 let. Tedy v době, kdy Romové mají již většinu svých tradičních hodnot rozbitou. Bohužel tento fakt poradci, kteří Jiřímu Čunkovi připravovali přednášku, nesdělili.

Jiří Čunek chce nyní prosadit své vize řešení romské problematiky do koncepce vlády. V momentě, kdy vláda schválila a rozjíždí agenturu, která má koordinovat pomoc sociálně slabým. Agentura by měla dohlížet i na koncepční využití peněz z Evropských fondů. Měl jsem pocit, že KDU-ČSL je v této vládě. Ba co víc. KDU-ČSL byla ve všech porevolučních vládách. Zapomeňme v tuto chvíli na to, že její předchůdkyně Československá strana lidová byla u moci i za totalitního režimu. Jiří Čunek se vlamuje do "agenturou již otevřených dveří" a tváří se jako by KDU-ČSL neměla s vládou nic společného.

Předseda KDU-ČSL se stal pro velkou většinu Čechů symbolem "boje s romskou problematikou". Tím, který přináší nová a neotřelá řešení. Drtivá část veřejnosti, která s Čunkem souhlasí, však jaksi zapoměla, že ve Vsetíně dělal Čunek pravý opak toho, co teď navrhuje. Tedy sestěhovával Romy na jedno místo. Nyní prosazuje, tak jako komunisté, "rozptyl cikánů". Jiří Čunek se stal bohužel symbolem, který ať o Romech řekne sebevětší hloupost, bude s ním většina veřejnosti souhlasit. I když zřejmě ani neví co řekl a jestli jsou to jeho názory. Je to smutné, ale je to tak.

Přečteno: 1875x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Ve Spišské nové vsi zabránil řidič Romkám nastoupit do autobusu - srpen 2019 (FOTO: Video Štefan Polák)

videoDiskriminace? Romky chtěly nastoupit do autobusu, řidič jim zavřel dveře a odjel. Není to ojedinělý případ

16.9.2019 23:00
Košický kraj brázdí linkové autobusy s názvem slovenské firmy Eurobus. Nové autobusy ale nebrání starému chování některých řidičů této firmy, které k Romům není vždy právě vstřícné. Podle firmy Eurobus jde o nedorozumění, video a svědectví však svědčí o něčem jiném.
 celý článek

Žena se sbírkou hákových křížů na krku 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Reflex, koláž: Romea.cz)

Ženu s hákovými kříži chce policie obžalovat za podporu hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka

16.9.2019 12:10
Pražští kriminalisté navrhli obžalovat sedmačtyřicetiletou ženu, která přišla na dubnovou demonstraci hnutí SPD na Václavské náměstí s řetízkem s hákovými kříži a dalšími symboly nacistického Německa. Informaci sdělil České televizi mluvčí pražské policie Jan Daněk. Ženu viní kriminalisté z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Za to jí hrozí až tři roky vězení.
 celý článek

Prezidentka Zuzana Čaputová s romskými studenty (FOTO: Facebook)

videoVIDEO: Zuzana Čaputová posnídala s romskými studenty

13.9.2019 13:40
Páteční dopoledne strávila prezidentka Slovenské republiky, Zuzana čaputová s mladými romskými studenty. Společná snídaně a debata o budoucnosti těchto mladých talentovaných lidí byla pro mnohé z nich velmi příemným zážitkem. Čaputová si po volbách získala přízeň Romů také tím, že jim ve své děkovné řeči poděkovala v romském jazyce.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo