romea - logo
19. října 2019 (sobota)
svátek má Michaela
Loading
rozšířené vyhledávaní

Josef Gábor: Nácky v Přerově přehlušíme

Přerov, 15.6.2011 0:00, (Romano voďi)

S Jozefem Gáborem, jednatelem přerovské firmy Aver drom, jsme hovořili o chystaném protestu proti neonacistickému pochodu, který v Přerově na sobotu chystá Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní odpor.

Objevily se informace, že přerovský koncert, který chce přehlušit pochod neonacistů, je plánem Agentury pro sociální začleňování nikoli Romů, jak je to prezentováno v médiích. Jak to tedy je?

No, tak to tedy určitě! Hned na začátku jsme se shodli ještě se dvěma Romáky, že je potřeba něco udělat, aby romské rodiny nezůstaly během pochodu bojící se doma. A během rozhovorů, někdy v první polovině května z toho stále více a více vycházel koncert. Zábava, která bude natolik dobrá, že nikoho žádný pochod zajímat nebude. Prostě přehlušit je a jejich hloupé názory.

Proč jste si zvolili zrovna tento způsob reakce na neonacistický pochod?

Blokáda nám nepřijde úplně šťastná především kvůli bezpečnosti zúčastněných. Neradi bychom lidi vyzývali, ať se staví do cesty náckům. Nikdy nevíte, co se může stát. Zároveň zůstat doma nikomu nedodá na sebevědomí.

Kde koncert proběhne?

Vlastně asi třicet metrů od pochodu. Chceme, aby nás dobře slyšeli. Zároveň zůstane ve svém, tedy v Husově ulici, kde momentální bydlí většina přerovských Romů. Ve známém ghettu kolem Škodovy ulice už je jen šest rodin, ostatní domy byly strženy.

Jaký je zatím program akce?

Účast nám zatím potvrdili čtyři kapely, tři romské a jedna neromská. Program stále ale dolaďujme. Jasný je začátek v jedenáct hodin, 25. června, a předpokládaný konec v šest.

Podpořili vás (podobně jako při blokádě Brně) nějaké známé osobnosti?

Zatím ne. Snad ještě přijde. Na posledním jednání se ale objevil exministr pro lidská práva Michael Kocáb a také páter František Lízna poslal svého zástupce. Myslíme si, že i předseda Zelených Ondřej Liška, vzhledem k tomu, že se podobných akcí účastní pravidelně, také přijede.

Jak jste vnímal přítomnost exministra Kocába na setkání o koncertu?

Jsem rád, že nás podpořil, i když ne se všemi jeho názory souhlasím.

Dorazí podle vás lidé z řad místní majority?

Ne. Určitě ne. Vztahy mezi Romy a majoritou jsou v Přerově na bodu mrazu.

Proč tomu tak je?

Samozřejmě tomu nepomohla nedávna hospodská rvačka mezi dvěma Romy a dvěma gádži, po které zůstal jeden z gádžů těžce zraněný. Na druhou stranu jsou vztahy v Přerově mezi majoritou dlouhodobě špatné. Máme tu tzv. klubové hospody, kam Roma nepustí s odůvodněním, že není členem, nebo herny, ve kterých Cikán prohrát peníze může, ale koupit si pití nesmí.

Co by tomu pomohlo?

Před pár dny jsem byl na konferenci v Olomouci s názvem Multikulturní dialog, a tam přerovská policejní mluvčí říkala, že z obávané Škodovy ulice nemají za posledních pár let hlášený žádný trestný čin. To, kdyby se dostalo do médií a podvědomí místních, by třeba mohlo pomoci.

Zároveň ale policejní mluvčí naznačovala, že už místní nemají energii se na policii obracet.

Tomu nevěřím. Když vám třeba ukradnou peněženku s kartami, doklady, prostě se vším, tak to přece půjdete vždycky nahlásit. To by se v policejních statistikách objevilo. Já jsem ve Škodově pět let bydlel, a nic hrozného se tam nedělo. Samozřejmě pobíhají tu děti, které se občas chovají neslušně, nadávají a plivou, ale to je asi tak všechno.

Jak se zatím postavilo k pořádání koncertu město a místní policie?

Ví o tom a nebyli proti. Schůzka, na které se mají domluvit detaily, bude za pár dnů.

Chystáte se na koncert s rodinou nebo raději kvůli bezpečnosti sám?

Přijdeme všichni, abychom ukázali, že jsme obyčejní lidé a doufám, že to tak médii bude vnímáno. Ne, jako v Brně, kdy podle nich na jedné straně stáli neonacističtí radikálové a na druhé romští radikálové.

Přečteno: 2695x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Chudinské ghetto (Ilustrační FOTO: Safranek-interia.eu, Wikimedia Commons)

Zpráva o stavu romské menšiny: V ČR bylo loni podle odhadů 830 ghett se 127.000 obyvateli

14.10.2019 11:21
V Česku existovalo loni přes 830 chudinských domů, ulic a čtvrtí. V těchto ghettech žilo víc než 127.000 lidí. Uvádí to zpráva o stavu romské menšiny za loňský rok.
 celý článek

Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA (2018)

videoVYSÍLALI JSME ŽIVĚ: Slavnostní předávání certifikátů v rámci stipendijního programu ROMEA

10.10.2019 20:58, (AKTUALIZOVÁNO 12. 10. 2019, 22:00)
V pátek 11. října od 13 hodin proběhlo již čtvrté slavnostní setkání stipendistů podpořených v rámci Romského stipendijního programu pro romské studenty SŠ a VOŠ, který realizuje organizace ROMEA. Studenti byli slavnostně uvedeni do stipendijního programu v Brožíkově sálu na Staroměstské radnici, kde se setkali s pořadateli a sponzory programu. Stipendium letos získalo 69 studentů SŠ a VOŠ. Celou akcí zúčastněné provedl moderátor Lukáš Kotlár. Přímý přenos zajistila první romská internetová televize ROMEA TV. Krásné prostory pro tuto akci poskytl Magistrát hlavního města Prahy.
 celý článek

Cyril Koky

Cyril Koky bude kandidovat do Senátu za Pirátskou stranu v obvodu Kolín

10.10.2019 17:30
Ve volbách do Senátu bude za Pirátskou stranu v obvodě Kolín kandidovat Cyril Koky. Členská základna Pirátů ho ve volbách na internetovém fóru zvolila jednomyslně.
 celý článek..
romea - logo