romea - logo
26. října 2021 (úterý)
svátek má Erik

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Josef Gábor: Nácky v Přerově přehlušíme

Přerov, 15.6.2011 0:00, (Romano voďi)

S Jozefem Gáborem, jednatelem přerovské firmy Aver drom, jsme hovořili o chystaném protestu proti neonacistickému pochodu, který v Přerově na sobotu chystá Dělnická strana sociální spravedlnosti a Národní odpor.

Objevily se informace, že přerovský koncert, který chce přehlušit pochod neonacistů, je plánem Agentury pro sociální začleňování nikoli Romů, jak je to prezentováno v médiích. Jak to tedy je?

No, tak to tedy určitě! Hned na začátku jsme se shodli ještě se dvěma Romáky, že je potřeba něco udělat, aby romské rodiny nezůstaly během pochodu bojící se doma. A během rozhovorů, někdy v první polovině května z toho stále více a více vycházel koncert. Zábava, která bude natolik dobrá, že nikoho žádný pochod zajímat nebude. Prostě přehlušit je a jejich hloupé názory.

Proč jste si zvolili zrovna tento způsob reakce na neonacistický pochod?

Blokáda nám nepřijde úplně šťastná především kvůli bezpečnosti zúčastněných. Neradi bychom lidi vyzývali, ať se staví do cesty náckům. Nikdy nevíte, co se může stát. Zároveň zůstat doma nikomu nedodá na sebevědomí.

Kde koncert proběhne?

Vlastně asi třicet metrů od pochodu. Chceme, aby nás dobře slyšeli. Zároveň zůstane ve svém, tedy v Husově ulici, kde momentální bydlí většina přerovských Romů. Ve známém ghettu kolem Škodovy ulice už je jen šest rodin, ostatní domy byly strženy.

Jaký je zatím program akce?

Účast nám zatím potvrdili čtyři kapely, tři romské a jedna neromská. Program stále ale dolaďujme. Jasný je začátek v jedenáct hodin, 25. června, a předpokládaný konec v šest.

Podpořili vás (podobně jako při blokádě Brně) nějaké známé osobnosti?

Zatím ne. Snad ještě přijde. Na posledním jednání se ale objevil exministr pro lidská práva Michael Kocáb a také páter František Lízna poslal svého zástupce. Myslíme si, že i předseda Zelených Ondřej Liška, vzhledem k tomu, že se podobných akcí účastní pravidelně, také přijede.

Jak jste vnímal přítomnost exministra Kocába na setkání o koncertu?

Jsem rád, že nás podpořil, i když ne se všemi jeho názory souhlasím.

Dorazí podle vás lidé z řad místní majority?

Ne. Určitě ne. Vztahy mezi Romy a majoritou jsou v Přerově na bodu mrazu.

Proč tomu tak je?

Samozřejmě tomu nepomohla nedávna hospodská rvačka mezi dvěma Romy a dvěma gádži, po které zůstal jeden z gádžů těžce zraněný. Na druhou stranu jsou vztahy v Přerově mezi majoritou dlouhodobě špatné. Máme tu tzv. klubové hospody, kam Roma nepustí s odůvodněním, že není členem, nebo herny, ve kterých Cikán prohrát peníze může, ale koupit si pití nesmí.

Co by tomu pomohlo?

Před pár dny jsem byl na konferenci v Olomouci s názvem Multikulturní dialog, a tam přerovská policejní mluvčí říkala, že z obávané Škodovy ulice nemají za posledních pár let hlášený žádný trestný čin. To, kdyby se dostalo do médií a podvědomí místních, by třeba mohlo pomoci.

Zároveň ale policejní mluvčí naznačovala, že už místní nemají energii se na policii obracet.

Tomu nevěřím. Když vám třeba ukradnou peněženku s kartami, doklady, prostě se vším, tak to přece půjdete vždycky nahlásit. To by se v policejních statistikách objevilo. Já jsem ve Škodově pět let bydlel, a nic hrozného se tam nedělo. Samozřejmě pobíhají tu děti, které se občas chovají neslušně, nadávají a plivou, ale to je asi tak všechno.

Jak se zatím postavilo k pořádání koncertu město a místní policie?

Ví o tom a nebyli proti. Schůzka, na které se mají domluvit detaily, bude za pár dnů.

Chystáte se na koncert s rodinou nebo raději kvůli bezpečnosti sám?

Přijdeme všichni, abychom ukázali, že jsme obyčejní lidé a doufám, že to tak médii bude vnímáno. Ne, jako v Brně, kdy podle nich na jedné straně stáli neonacističtí radikálové a na druhé romští radikálové.

Přečteno: 2767x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 5/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

Organizace Romodrom oslavila 20. let svého působení ve Žlutých lázních, foto: romeatv

videoVIDEO: Romodrom oslavil 20 let!

20.10.2021 15:00

 ..
romea - logo