romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Jsou v terezínských krádežích zapleteni Romové?

Praha, 24.4.2008 11:32, (http://sula.blog.iDNES.cz)

Už to asi tak bude. Zatím to nebylo přímo řečeno, ale policie zatkla jednoho z podezřelých Miroslava Daňa. Z terezínského hřbitova v nedávnu zmizelo na 800 bronzových destiček v hodnotě zhruba dva a pul milionu. Některé z nich policie našla ve sběrnách, všechny jsou ovšem rozbité.

Jsem tu znám jako člověk, kterému se nelibí zobecňování. Nelibí se mi, když kdokoliv kdekoliv hovoří o tom, že všichni Romové jsou parazité, zloději, prostitutky. Už jen proto, že to není pravda. Znám spoustu Romů, kteří jsou přesným opakem tohoto stereotypního náhledu na Romy. A věřte, že tato paušalizace se jich velmi dotýká a velmi těžko s ní žiji.

To ovšem neznamená, že velká část Romů těmto charakteristikám neodpovídá. Bohužel, terezínským činem svému „ romství“ vůbec nepomohli a je třeba tento obludný čin velmi přísně potrestat. Zdá se, že některé příslušníky tohoto etnika nezastaví již vůbec nic. Není mi sice známo, zda v terezínské Malé pevnosti či ghettu byli uvězněni nějací Romové, spíš bych řekl, že nikoliv. To ovšem nijak nesnižuje fakt, že nacistické očistné procesy nepřežilo více než dvacet tisíc Romů, prapůvodní čeští Romové byli takřka vyhlazeni. Ani to těmto elementům není překážkou.

Otázkou je, co je vůbec dokáže zastavit, když už ne pieta a úcta k padlým a umučeným. Tato krádež není obyčejná, není to jako když někomu seberete mobil nebo cihly ze staveniště. Tato krádež má velkou morální hloubku a zaslouží se příkladné odsouzení. Hlasitě by se od těchto odporných praktik měli distancovat všichni Romové, kteří se za takto nechutné činy příslušníků svého národa oprávněně stydí. Stejně tak by měly reagovat romské organizace a sdružení. Tento čin nemá alespoň v mé paměti obdoby a je těžko smazatelnou skvrnou na prestiži romského národa.

Možná by nebylo od věci upravit trestní právo o okolnosti, jak k trestnému činu došlo. Činy tohoto druhu by měly být trestány daleko přísněji, než obyčejné krádeže. Využiji této příležitosti a vzkáži kolegovi Jaroslavu Josefovi, že měl pravdu, když již první den této události ve svém článku spekuloval, že čin mají na hrbu Romové. Ano měl jste pravdu, což ovšem neznamená, že vaše tvrzení v době kdy nebylo po pachatelích ani vidu ani slechu považuji za morální a objektivní.

Terezínská causa se mne velmi dotýká. Poměrně intenzivně se zajímám o dějiny holocaustu a nacistického vraždění obecně. Příští týden, v pátek 2. května uplyne 63 roků, kdy byly v Malé pevnosti uskutečněny poslední popravy. Bylo zastřeleno 49 mužů a tři ženy. Byla to zároveň největší poprava v nacistické historii Malé pevnosti. Vzpomeňme v tichosti oběti nacistických pořádků a odsuďme činy zvrácených zlodějů.

Lubomír Šula
Přečteno: 1456x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo