romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

K teroristickému útoku na vlak v Rusku se přihlásili neonacisté

Moskva, 28.11.2009 19:55, (ROMEA)

Nehodu ruského rychlíku na trati Moskva - Petrohrad způsobil teroristický útok. Podle ruské generální prokuratury i ruské tajné služby FSB byly na místě tragédie nalezeny zbytky výbušniny. K útoku se přihlásila neonacistická organizace Combat 18, uvedla rozhlasová stanice Echo Moskvy. Analytici oslovení jinými ruskými médii ale tvrdí, že toto vyjádření není hodnověrné a je možné, že se neonacisti chtějí jen zviditelnit.

Při vykolejení části vlaku zahynulo kolem 30 lidí, dalších asi 60 bylo zraněno; jiné zdroje uvádějí 26 obětí, další 39 mrtvých a 96 zraněných. Počet obětí je zatím prozatímní a může se ještě zvýšit.

Češi ani Slováci mezi postiženými cestujícími v havarovaném expresu patrně nebyli, uvedly zastupitelské úřady obou zemí v Moskvě.

Teorii o útoku mělo vedení ruských drah již od noci. Podle něj mohla nehodu způsobit výbušnina na kolejích. Šéf tajné služby FSB Alexandr Bortnikov odpoledne SEČ podle agentury Reuters potvrdil prezidentu Dmitriji Medveděvovi, že šlo o bombový útok. Explozi prý způsobila bomba ekvivalentní sedmi kilogramům TNT.

Podle zdroje, který cituje agentura RIA Novosti, prý neštěstí Něvského expresu způsobil výbuch pod devátým vagonem z celkem 13 vozů expresu. Následně podle Interfaxu vykolejily čtyři poslední vozy, z nichž jeden byl úplně zdemolován. Z desítek zraněných, kteří byli po nehodě hospitalizováni, je prý mnoho lidí zraněno vážně.

Odpoledne podle ředitele ruských železnic Vladimira Jakunina prakticky na stejném místě explodovala další slabší nálož. Ta si podle něj nevyžádala žádné oběti či zraněné, ani materiální škody.

Na místě neštěstí zasahovalo během noci na dnešek a dnes asi 1000 lidí včetně záchranářů a policistů. Ve večerních hodinách byly vyprošťovací práce ukončeny, oznámily ruské úřady s tím, že nyní hlavní těžiště práce bude spočívat na lékařích.

Policie místo tragédie uzavřela a v okolí zahájila pátrání po podezřelých osobách. V podvečer ruské ministerstvo vnitra oznámilo, že z útoku na vlak podezřívá několik osob, jejichž totožnost však neupřesnilo. Sdělilo pouze, že jednomu podezřelému je kolem 40 let.

Něvský expres, směřující na jedné z hlavních ruských tratí z Moskvy do Petrohradu, vykolejil v lese v obtížně přístupném terénu. Neštěstí se stalo mezi obcemi Uglovka a Lykošino, asi 25 kilometrů od železniční zastávky Bologoje, poblíž administrativní hranice mezi Tverskou a Novgorodskou oblastí Ruské federace.

Ve vlaku v okamžiku neštěstí bylo podle AP kolem 630 pasažérů a 20 členů posádky vlaku.

Češi ani Slováci mezi postiženými cestujícími v havarovaném expresu patrně nebyli, i když takovou informací zastupitelské úřady dosud nemají. V Praze dnes mluvčí ministerstva zahraničí potvrdil, že Češi mezi oběťmi s velkou pravděpodobností nejsou.

"Zjišťujeme to, obrátili jsme se na ruské úřady, ale zatím takovou informací nedisponujeme," řekl ČTK chargé d'affaires českého velvyslanectví Hynek Pejcha.

"Spojili jsme se s ruskými úřady a podle nich mezi identifikovanými oběťmi či zraněnými pasažéry slovenští občané nejsou," řekla ČTK slovenská konzulka Otília Kállayová.

V Rusku se při nákupu železniční jízdenky vyžaduje předložení cestovního pasu, takže úřady mají k dispozici seznam cestujících. Podle zpravodajské televize Vesti 24 byli mezi pasažéry i cizinci. Agentura Interfax informovala o třech zraněných cizincích ve vlaku - Italovi, Belgičanovi a Ázerbájdžánci. Zranění italského občana potvrdilo italské ministerstvo zahraničí.

Do případu se vložil i prezident Medveděv, který kvůli neštěstí svolal mimořádnou schůzku vybraných ministrů. Vyjádřil soustrast rodinám obětí a nařídil příslušným úřadům, aby poskytly postiženým neodkladnou pomoc a neštěstí urychleně vyšetřily.

Soustrast v souvislosti s neštěstím již Moskvě vyjádřili Bílý dům, švédské předsednictví EU, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a polský premiér Donald Tusk. Soustrastný telegram ruskému premiérovi Vladimiru Putinovi zaslal také předseda české vlády Jan Fischer.

Na stejné trati vykolejil vlak před dvěma lety, 13. srpna 2007. Tehdy byla za příčinu nehody označena neupřesněná výbušnina na kolejích. Asi 60 lidí bylo tehdy zraněno a hovořilo se o teroristickém útoku. Novgorodská prokuratura tehdy oznámila, že teroristický čin spáchala skupina, kterou kontroloval nejznámější čečenský terorista Doku Umarov. Kauza je nyní před soudem a dvěma obviněným hrozí trest odnětí svobody až na 20 let.

ČTK, ROMEA, , , NOVA
Přečteno: 1249x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Extremismus, Terorismus, Neonacismus, RuskoHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo