romea - logo
16. května 2022 (pondělí)
svátek má Přemysl

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kalousek: Dokud bude na MŠMT Bátora, budou na vládu chodit za ministry TOP 09 jen náměstci

Praha, 21.8.2011 23:34, (ROMEA)
FOTO: http://www.miroslav-kalousek.cz

Místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že za ministry TOP 09 budou na jednání vlády chodit jen náměstci. A to až do té doby, než bude odvolán kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora. Kalousek to řekl v diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. Ministr financí ale zároveň doufá, že se spor kolem Bátory v nejbližších dnech vyřeší a Bátora, který se netají svým pohrdáním intelektuály a zapletl se s nacionalistickou Národní stranou, bude odvolán.

Místopředsedkyně VV Karolína Peake dnes v ČT uvedla, že se situací kolem Bátory bude v úterý opět zabývat předsednictvo nejmenší vládní strany.

Kalousek na dotaz redaktora, zda budou na jednání za ministerstva, která ovládá TOP 09, chodit opravdu jen náměstci, řekl: "S největší pravděpodobností ano." A ke sporům ohledně Bátory dodal: "Pevně doufám, že to skončí možná dnes, možná zítra. Snad si pan ministr (školství Josef) Dobeš (VV) uvědomí, že se musí chovat jako ministr demokratické vlády, a nikoliv jako aktivista pohrobků Národní strany." Podle Kalouska Dobeš tím, že Bátoru neodvolal, poskytuje tomuto úředníkovi politické krytí.

Dobeš byl již minulé úterý pozván na zasedání předsednictva VV, aby situaci kolem Bátory vysvětlil. Stejný stranický orgán bude kauzu řešit i na své nadcházejícím zasedání. "Nepochybně politická minulost z mého pohledu člověka částečně pro funkce ve státní správě může diskvalifikovat, ale nechci stigmatizovat," uvedla na Bátorovu adresu Peake. Podle místopředsedkyně VV je prý možné, že předsednictvo strany bude v úterý řešit možný Bátorův konec na ministerstvu školství. Kauza podle ní poškozuje nejen resort vedený členem VV Dobešem, ale i celou koaliční stranu.

Vláda se má už příští týden zabývat daňovou reformou, jejíž součástí má být například zrušení daňových výjimek. S tím nesouhlasí zaměstnavatelé. Kalousek dnes v televizní diskusi řekl, že nepředpokládá, že by vláda jeho návrh nějak měnila. A to i v případě, že se jako ministr nebude jednání účastnit.

Ministři za TOP 09 ve středu jednání vlády opustili kvůli tomu, že Dobeš nechce předsedu konzervativní iniciativy D.O.S.T. Bátoru propustit ze svého úřadu. Nepřijatelné podle TOP 09 bylo to, že ministerský úředník Bátora na svém facebookovém profilu minulý týden označil ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) za "chudáčka starého". Ostré poznámky na adresu Bátory se ale předtím v médiích dopustil i Schwarzenberg.

Dobeš se pak za Bátorovy výroky o ministru zahraničí omluvil a veřejně se od chování personálního šéfa svého ministerstva distancoval. Dal prý Bátorovi jasné pokyny, a pokud z nich příště vybočí, odvolá ho. TOP 09 to ale nestačí a dále žádá ochod Bátory či Dobeše, jinak se prý ministři za TOP 09 na jednání vlády nevrátí.

Kontroverzními výroky se v uplynulých dnech prezentovali také další vysocí představitelé státní správy. Hradní vicekancléř Petr Hájek před nedávným pochodem gayů Prahou označil homosexuály za "devianty". Prezidentův tajemník Ladislav Jakl zase podle informací Mladé fronty Dnes poskytl rozhovor do knihy Deset tisíc extremistů, jejímž spoluautorem je manažer neonacistické hudební skupiny Conflict 88 Robert Fürych. Jakl v rozhovoru uvádí, že svobodu projevu mají mít všechny hudební skupiny - i "náckové".

Podle Kalouska ale vláda řeší pouze kauzu Bátorových výroků, neboť jde o úředníka jednoho z ministerstev kabinetu. "Výroky jeho (Klausových) spolupracovníků jsou výroky úředníků, pracovníků kanceláře prezidenta republiky, což není vládní administrativa," uvedl Kalousek. "Jestli pánové Jakl a Hájek dělají ostudu panu prezidentovi, to si musí prezident zvážit sám, ti nejsou ve vládní administrativě," dodal ministr financí.

KAM DÁL?
Schwarzenberg: Bátora na školství je jako pedofil v čele dívčí školy
Průzkum pro ČT: 47 procent lidí proti Bátorovi
Dobeš se veřejně distancoval od Bátory. Kalouskovi to nestačí.
ČSSD: Bátora užívá postavení k prezentaci svých názorů v médiích
Spor okolo Bátory na ministerstvu školství dál dělí vládní strany
Učitelé žádají odstoupení Josefa Dobeše z postu ministra školství. Další lidé píší Bátorovi, že nemá na ministerstvu co pohledávat
Otevřený dopis Ladislavovi Bátorovi (můžete se připojit)
Analýza: Podrobnosti k bátorismu jsou více než varující aneb Odpověď ministrovi Josefovi Dobešovi
MF DNES: Bátora napsal do fašistické Národní myšlenky úvodník
Lubomír Zaorálek: Dobeš i Bátora mají odejít, Bátorova kauza je neúnosná
Dobeš Bátoru neodvolá, Schwarzenberga Bátorova slova neurazila, ale podle něj takhle úředník mluvit nemá
Do pře o Bátorovo odvolání se vložil i premiér Nečas, Jakl kontruje drobným prohlášením
Ministři TOP 09 opustili jednání vlády. Nepříjdou dokud neodejde Bátora
Miloš Zeman: Bátora je poloviční fašista
Premiér Nečas: Nad Bátorovými výroky nelze mávnout rukou
Ministr Dobeš se opět zastal Bátory, prý je to svědomitý člověk
Neziskové organizace a členové romské rady vyzývají předsedu vlády a předsedy vládních stran, aby se zasadili o odvolání Ladislava Bátory
Senátoři ČSSD, KDU-ČSL i ODS vyzvali Nečase k odvolání Bátory z ministerstva
Bátora se před 6 lety spolu s neonacisty zúčastnil přednášky o českém protižidovství, pořádané extremistickou Vlasteneckou frontou
Kniha Zkáza Slovanů, která na Bátoru působila jako skvělá, patří k jedné z nejantisemitičtějších českých knih 20. století
Vicekancléř prezidenta Hájek se homofobně vyjadřuje k Pražské Pride
ČSSD a VV vyzvaly prezidenta, aby se distancoval od Hájkových výroků o gayech a lesbách, Klaus se svého vicekancléře zastal
VV: Stojíme za Bátorou, ale musí mlčet

Přečteno: 696x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Ladislav BátoraHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo