romea - logo
26. května 2022 (čtvrtek)
svátek má Filip

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanada kritizuje Maďarsko za žadatele o azyl, víza ale nezavádí

Budapešť , 4.3.2010 9:46, (ROMEA)

Maďarsko a Kanada ustaví expertní skupinu, která by se měla zabývat přílišným počtem žádostí maďarských občanů o azyl v Kanadě. Oznámilo to dnes v Budapešti maďarské ministerstvo zahraničí, které tak reagovalo na výroky kanadského ministra pro občanství, přistěhovalectví a multikulturalismus Jasona Kenneyho, podle něhož mnoho Maďarů, vesměs romského původu, imigrační a sociální systém země zneužívá a přetěžuje ho. Z obdobných důvodů Kanada loni obnovila vízovou povinnost pro občany České republiky.

"Maďarsko se stalo zemí, z níž pochází nejvíce žadatelů o azyl v Kanadě. Žádosti si podávají stovky maďarských občanů měsíčně," řekl Kenney podle agentury MTI torontské televizní stanici CTV News.

Podle něj až 97 procent žadatelů o azyl svou žádost později stáhne, když se dozvědí, že přesto dostanou pracovní povolení a budou se na ně vztahovat sociální dávky.

Kenney podle MTI označil za těžko uvěřitelné, že by "skuteční uprchlíci", a to i pokud jde o Romy, mohli přicházet z demokratického Maďarska, které je členskou zemí Evropské unie. Zmínil dokonce případ, kdy maďarští občané požádali o status uprchlíků jen proto, aby mohl navštívit zimní olympijské hry ve Vancouveru.

Na druhé straně Kenney zdůraznil, že kanadská vláda nemá v úmyslu zrušit dosavadní bezvízový režim s Maďarskem. Upozornil zároveň, že změny v kanadském azylovém zákonu se už připravují.

Maďarské ministerstvo zahraničí Kenneyho prohlášení uvítalo v tom smyslu, že definuje problémy kanadského azylového systému a připouští potřebu jeho úprav, současně však deklaruje úmysl zachovat bezvízový styk. Je v zájmu obou zemí negativní trendy zvrátit a najít řešení umožňující zachování bezvízového styku, uvedla mluvčí ministerstva Zsuzsanna Mátraiová.

Kanada zavedla bezvízový styk pro Maďarsko od 2. března 2008, po sedmiletém období vízového systému v důsledku velkého počtu žádostí o azyl.

Česku Kanada jednostranně obnovila vízovou povinnost loni v červenci. Vysvětlovala to jako při podobné situaci před pár lety tím, že z Česka registruje velké množství žadatelů o azyl. Velkou většinu z nich tvořili Romové. Češi to kritizovali a obrátili se na EU, aby jim situaci pomohla vyřešit. Upozorňovali, že na vině je do značné míry špatně nastavený kanadský azylový systém, což Ottawa i připouští; ke zrušení víz či změně azylového zákona však dosud nedošlo.

Přečteno: 935x
 

Kam dál:

Štítky:  

Zahraniční, Maďarsko, Kanada, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo