romea - logo
7. prosince 2021 (úterý)
svátek má Ambrož

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kanada zamítá žádosti českých Romů o azyl, ti se vracejí domů

Praha, 11.12.2009 10:29, (ROMEA)

Kanada hromadně zamítá žádosti českých Romů o azyl. Za poslední měsíce jich odmítla 400 a zhruba stejný počet žadatelů svůj pokus o získání azylu sám vzdal, do Česka se tak vrací na 800 Romů. S odvoláním na zdroj z českého ministerstva zahraničí to uvedly dnešní Lidové noviny (LN).

"Dostali jsme to od Kanaďanů jako neoficiální informaci," řekl deníku zdroj, který si nepřál být jmenován.

Kanadská strana podle informací LN argumentuje tím, že situace v Česku se změnila a je nyní považována za bezpečnou zemi. Přitom poslední zpráva Agentury Evropské unie pro základní lidská práva uvádí, že čeští Romové jsou diskriminováni nejvíce v celé EU.

NEPŘEHLÉDNĚTE
EU: Čeští Romové jsou nejdiskriminovanější menšinou v unii

Mluvčí sociálního odboru městského úřadu v Hamiltonu, kde skončila většina z romských žadatelů o azyl, Sofia Mavumbaová ale LN nepotvrdila, že by se Česká republika ocitla na seznamu takzvaných bezpečných zemí. Vyjádření kanadského ministerstva pro přistěhovaleckou politiku se deníku nepodařilo získat.

Hromadné návraty Romů potvrzuje i ředitelka kanceláře rady české vlády pro záležitosti romské komunity Gabriela Hrabaňová. "Máme podobné informace. (...) U mnoha případů teď dobíhá čekatelská lhůta na azyl. Myslíme, že se jich nyní bude vracet stále více," uvedla s tím, že její úřad se snaží apelovat na místní samosprávy, aby nedělaly navrátilcům problémy s užíváním bytů, které opustili.

Podle kanadského velvyslanectví v Praze letos v prvním pololetí o azyl v Kanadě žádalo 1720 občanů Česka, které se umístilo na druhém místě za Mexikem s téměř 5500 žádostmi. Do Kanady jezdí z Česka vesměs Romové, kteří si stěžují na diskriminaci. Jiné informace ovšem hovoří o tom, že odjezdy českých občanů jsou organizované, někteří lidé si z nich udělali podnikání a žadatelé zneužívají tamní systém.

KAM DÁL?

ČTK, ROMEA, , , LN
Přečteno: 1607x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Emigrace Romů do KanadyHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo