romea - logo
3. července 2022 (neděle)
svátek má Radomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Rezignace Jiřího Čunka přišla pozdě

Praha, 23.1.2009 16:50, (ROMEA)

Dnešním dnem skončil ve funkci ministra pro místní rozvoj předseda KDU-ČSL Jiří Čunek, kterého nahradil jeho stranický kolega Cyril Svoboda. Většina Romů, které oslovil server Romea.cz jeho odchod vítá a myslí si, že jeho rezignace přišla příliš pozdě. Poradce odstupujícího ministra Jozef Baláž uvedl, že ho kontaktovala celá řada lidí s prosbou, aby dokončil tzv. romskou koncepci MMR.

"Rezignace Jiřího Čunka je v pořádku, přišla pozdě. Nikdy se neměl dostat mimo hranice svého okresu. Poškodilo to vládu a nejvíce ovšem lidovce. Ti si to ještě vypijí,ů uvedl pro Romea.cz Karel Holomek. "Pokud jde o jeho program s Romy, ukázal na některé velikány, jejichž záře díky jemu pohasla. Třeba senátor Štětina prohlásil o opatřeních Čunka: Konečně zásadní řešení! Za měsíc by už svoje prohlášení nepodepsal. Z toho plyne poučení: dejme sluchu jen lidem, kteří věci opravdu rozumí a kteří to již prokázali. Mediální sláva není návodem na řešení," dodal Holomek.

Rozdílný názor Jozef Baláž, poradce Jiřího Čunka. "Jiřího Čunka dobře znám, pracovali jsme spolu a naše spolupráce zdaleka nekončí. Mohu se vší profesní i osobní odpovědností prohlásit, že má skutečnou vůli najít řešení, které povede k začleňování Romů do společnosti. Za dobu své dvanáctileté praxe jsem se nesetkal s politikem, který by byl v této oblasti statečnější a měl větší praktické zkušenosti s řešením problémů sociálního začlenění Romů," pochválil odstupujícího vicepremiéra pro server Romea.cz Jozef Baláž.

Čunkův odchod vítají představitelé sdružení Slovo 21 a David Beňák, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví na Praze 14. "S ohledem na některé výroky, vyslovené v minulosti, odchod Jiřího Čunka osobně vítám," uvedl pro Romea.cz Beňák.

Podle zástupců sdružení Slovo 21 by Čunkův nástupce na MMR Cyril Svoboda neměl pokračovat v tzv. romské koncepci MMR. "Je dobré, aby nějaká koncepce existovala, avšak ta Čunkova je postavena na špatném principu, např. kategorizace. Takže koncepci realizovat, ale ne tu Čunkovu," uvedli zástupci Slovo 21.

"Doufám, že Cyril Svoboda si na MMR bude hledět věcí, které směřují do EU, peněz odtud a programů rozvoje měst a venkova. Jenom v souvislosti s tím, by si měl všímat problematiky Romů. Myslím si o něm, že je dostatečně prozíravý, aby se takto choval," uvedl Karel Holomek. Výměnu Čunka za Svobodu vnímá jen jako politický handl.

Podle koordinátora pro romské záležitosti a integraci cizinců Středočeského kraje Cyrila Kokyho je bytová politika součástí MMR. "Z tohoto důvodu je nutné, aby se toto ministerstvo problémem deprivovaných lokalit v ČR systematicky zabývalo," řekl pro Romea.cz Koky, podle kterého je nutné tzv. romskou koncepci MMR ještě dopracovat.

Podle Davida Beňáka může Cyril Svoboda pokračovat v přípravě tzv. romské koncepce nebo také ne. "Zřejmě to bude jeho rozhodnutí.. Rozhodující z mého pohledu je obsah této koncepce, který může být uchopen různě. Nás Romy by mělo zajímat jakým způsobem v rámci působnosti ministra pro místní rozvoj téma integrace Romů uchopí a zda to bude k užitku či nikoliv. Také je důležité to, zda budeme (Romové a další odborníci) k tvorbě takového materiálu přizváni a zda náš hlas bude slyšen," dodal pro Romea.cz Beňák.

Jozef Baláž neměl ještě možnost s Cyrilem Svobodou hovořit, ale pevně věří, že získá jeho podporu a pod jeho vedením dokončí na ministerstvu věci, které začal. "Mohu jen říci, že po uveřejnění informací o rozhodnutí Jiřího Čunka, opustit Ministerstvo pro místní rozvoj mě kontaktovalo mnoho lidí z celé republiky a podporovali nás v tom, abychom tolik diskutovanou koncepci dokončili. Uděláme všechno proto, abychom tyto lidi nezklamali.," uvedl pro Romea.cz Jozef Baláž. "Já budu pracovat pouze na koncepci, která bude směřovat k praktické integraci sociálně vyloučených Romů. Na žádné jiné koncepci pracovat nebudu. Psaní akademických teorie na téma soužití mezi Romy a neromy s radostí přenechám jiným odborníkům," dodal Baláž.

KAM DÁL?
Koncepce MMR: Supertajní odborníci versus etnobyznysmeni?
Romové většinou vítají jmenování Michaela Kocába ministrem
Kocáb: Romy prostě miluju
Stehlíkovou vystřídá hudebník Michael Kocáb, Zubová a Kuchtová nesouhlasí

SPECIÁL: "Romská" Koncepce MMR

FOTO: www.vlada.cz

Přečteno: 1309x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Koncepce, MMRHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo