romea - logo
29. října 2020 (čtvrtek)
svátek má Silvie

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Karel Holomek: Václava Havla jsem znal dlouho

Brno, 20.12.2011 15:59, (ROMEA)
Karel Holomek, předseda Společenství Romů na Moravě

Po smrti Václava Havla se zkoumá, kdo se mohl těšit z jeho přítomnosti nebo kdo se dokonce s ním osobně mohl setkat nebo setkávat, a to třeba ještě v době, kdy ho nikdo neznal. To je pochopitelné, protože Václav Havel byl a zůstane výjimečnou osobností světového formátu. Žádná taková jiná se tu momentálně nenachází.

Ale v tom nevidím podstatu jakýchkoliv zásluh nebo ocenění. Podstatu vidím v tom, kdo se dokázal vnitřně ztotožnit s jeho názory a kdo je také prosazoval v životě, v politice a v práci. To by mohlo být považováno za tu pravou devízu z Havlova odkazu plynoucí. Chci se tohoto odkazu držet. Z tohoto pohledu by mnozí ve skrytu duše zaplakali, zkoumajíce své ledví, známe přece své papenheimské! Ale tak to v životě i smrti chodí!

Díky okolnostem jsem poznal Václava Havla už dávno. Nikoliv , že bych ho znal osobně, nebo se s ním stýkal, ale proto, že okamžikem vzniku Charty 77, o níž se Václav Havel zasloužil, jsem kolem sebe poznal mnoho přátel, které postihl stejný osud jako mne, totiž, že ztratili kvalifikovanou práci a ocitli se na okraji společnosti, pokud ne přímo ve vězení. Náhle jsem se necítil tak osamělý a moje psychika se podstatně vylepšila.

Můj švagr, Milan Šimečka senior, snad nejznámější disident na Slovensku, patřil do Havlova kruhu, jak se dnes říká. Od něj jsem se dovídal o všech dokumentech Charty 77, o činnosti lidí kolem Václava Havla i jeho samotného, o jeho věznění. Z té doby vzpomínám na jeho vyprávění, že různé konspirativní schůzky měly na programu i divadelní hry. Mezi disidenty bylo přece několik známých hereckých osobností. V rodinném archívu se nachází snímek, na kterém tento můj švagr v jedné takové hře vystupuje jako kardinál Richelie, z toho soudím, že šlo asi o recesistickou hru o třech mušketýrech.

V Brně byl také široký diskusní klub, který vedl Jaroslav Šabata. Vše se dálo dosti konspirativně, takže schůzky mezi protagonisty z Prahy a Brna nebyli tak časté a často jim tajná policie zabránila. Jednou se stalo, že mi Milan Šimečka řekl: „Karle čeští a polští disidenti se schází u Smrku na hranicích mezi Polskem a Československem v Jeseníkách. Postav tady chalupu a budeme se scházet u tebe“.Těch schůzek se účastnil i Havel. Tehdy jsme všichni jezdili na lyže do těchto míst. Já jsem tu myšlenku pojal vážně a skutečně jsem tam tu chalupu začal stavět. Než jsem ji stačil dostavět, začali se čeští a polští disidenti scházet na pražském hradě a Milan Šimečka starší se stal nejbližším Havlovým poradcem na hradě. Ale to už začal jiný příběh.

Jako poslanec České národní rady jsem se pak dostal i do těsné blízkosti Václava Havla a měl možnost ocenit i jeho práci pro Romy a jeho vstřícný přístup k nim. Připomenu jen dvě věci. První z nich byla podpora vybudování památníku romským obětem v Letech u Písku péčí kanceláře prezidenta a jeho osobním přístupem. Druhou bylo pořádání jakýchsi kulatých stolů s příslušníky romské reprezentace ve vile. Amálka , které moderoval Michael Kocáb. Havel byl vždy přítomen a já mohl ocenit jeho přístup i chování při té příležitosti. Byl vždy pozorným a tichým sledovatelem diskusí, které pak vždy uzavřel naprosto přesným hodnocením situace a co by bylo záhodno činit.

Havel odchází v době, kdy by ho bylo nejvíce třeba. To, co se děje ve společnosti a čemu nechávají často volný průchod i naše autority, bylo Havlem nepokrytě kritizováno. Nejde jen o tu kritiku. Jde o kultivaci společnosti. V tomto procesu nám bude Havel velmi chybět.    

Karel Holomek
Přečteno: 988x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Jozef Kmeťo

videoNa onemocnění COVID-19 zemřel romský bloger Jozef Kmeťo. Těsně před smrtí natočil video, kde před nemocí varuje a vyzývá k nošení roušek

26.10.2020 14:24
Dnes odpoledne podlehl nemoci COVID-19 bloger Jozef Kmeťo. Informaci serveru Romea.cz potvrdila jeho manželka. Kmeťo těsně před smrtí natočil video, kde všechny varuje před zlehčováním nemoci a vyzývá je k nošení roušek.
 celý článek

Richard Adam, Jitka Votavová, Terezie Ondičová, Nikola Kokyová, Michael Miko

videoMladé osobnosti: Držte se, nevěřte všemu, co čtete, a chraňte své rodiny

26.10.2020 12:10
Známé osobnosti z romského a proromského prostředí vyzvaly prostřednictvím ROMEA TV k dodržování protiepidemických opatření. Vyzývají Romy, aby nosili roušky na nutných místech, nescházeli se a nezlehčovali situaci šířením dezinformačních zpráv na sociálních sítích.
 celý článek

David Tišer a papež František (FOTO: Petr Zewlakk Vrabec, Pixabay, koláž Romea.cz)

Papež podpořil registrovaná partnerství homosexuálů. Je to pozitivní krok ke změně, okomentoval vyjádření David Tišer

23.10.2020 12:06
Papež František poprvé veřejně podpořil zákony, které umožňují homosexuálům vstoupit do registrovaného partnerství. Papež to uvedl v biografickém dokumentárním filmu Francesco rusko-amerického režiséra Jevgenije Afinejevského, který byl dnes představen na filmovém festivalu v Římě. Je to vůbec poprvé, co se hlava katolické církve vyjádřila ve prospěch civilních sňatků pro homosexuály. Vatikán na vyjádření papeže ve filmu zatím nereagoval. Jako pozitivní krok vyjádření papeže označil David Tišer, romský LGBT aktivista a ředitel společnosti ARA ART.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo