romea - logo
23. října 2021 (sobota)
svátek má Teodor

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kawczynski: Romové jsou OSN jako oběti holocaustu ignorováni

New York, 25.1.2009 21:45, (ROMEA/MRZINE)

Předseda Evropského fóra Romů a travellerů (ETRF), Rudko Kawczynski, vyjádřil pobouření nad rozhodnutím OSN, které podle něj formálně nezahrnulo Romy do vzpomínkového ceremoniálu u příležitosti Mezinárodní dne památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti, který proběhne 27. ledna v New Yorku. "Předmětem konečného řešení byli Židé a Romové a oba národy ztratily stejné procento z jejich celkového počtu. Avšak od konce války v roce 1945 se pro Romy, kteří přežili holocaust, nic neudělalo," konstatoval Kawczynski.

ERTF sídlící ve Štrasburku je největší romskou organizací v Evropě, která sdružuje mnoho romských organizací z jednotlivých států EU. Romským lídrům na jejich dotazy nikdo neodpověděl. "Rozhodnutí OSN nezahrnout Romy do vzpomínkového aktu jen potvrzuje marginalizaci našeho lidu z historického hlediska," uvedl romský aktivista Ian Hancock, ředitel Romského dokumentačního centra na Univerzitě v Texasu. Hancock a další aktivisté tvrdí, že jednání OSN je skandální.

Nacisté zabili mezi 25 a 35 procent všech Romů žijících v Evropě. V rámci vzpomínkových aktů proběhne pod záštitou OSN pouze výstava věnovaná perzekuci Romů v Maďarsku a také výstava věnovaná zneužití lékařské vědy během druhé světové války, například sterilizace Romů atd.

Přečteno: 1721x
 

Kam dál:

Štítky:  

ZahraničníHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo