romea - logo
21. ledna 2020 (úterý)
svátek má Běla
Loading
rozšířené vyhledávaní

Každý máme jinou barvu

Praha, 22.6.2009 10:41, (ROMEA/RV)

Výstava výtvarných prací dětí ze základní školy v Jarovnicích nazvaná Každý máme jinou barvu je od 12.6. do 18.10. k vidění v brněnském Muzeu romské kultury. Žáci, jejichž práce byly oceněny na mezinárodních festivalech a vystavené v několika zemích Evropy, v nich pod vedením osvíceného učitele Jána Sajka refl ektují svět Romů, jejich historii, tradice, folklor i současnost. Pro probíhající expozici byly vybrány práce reprezentující různé výtvarné techniky (kresba, malba, kombinovaná technika, …), ale i originální experimenty Jána Sajka, jakou je malba na vyřazené školní lavice, ilustrace k romským písním či skupinová práce. Dva obrazy pak upomínají na povodeň v Jarovnicích. V roce 1998 jí padlo za oběť několik desítek obyvatel tamní romské osady, včetně několika dětí, autorů či spoluautorů vystavených děl. Na výstavě je možné zakoupit pohlednice, samolepky, puzzle a jiné předměty, na nichž se výtvarně podepsaly jarovnické děti. Doprovázejí ji ty romské písně, jejichž text byl podkladem pro některé z vystavených děl.
Přečteno: 2238x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Edita Stejskalová a Petr Torák 10. 9. 2018 během zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (FOTO: František Bikár, Romea.cz)

Občanští členové "romské rady" se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat vládní zmocněnkyní pro lidská práva

16.1.2020 22:56
Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny (RVZRM) se neshodují v názoru, zda má Helena Válková zůstat ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva. Zpravodajský server Romea.cz oslovil všechny občanské členy rady. Z patnácti členů nám svou odpověď zaslalo pouze šest. Dva Válkovou podpořili a čtyři mají s jejím setrváním na postu vládní zmocněnkyně pro lidská práva problém. Další členové "romské" rady se odmítli veřejně vyjádřit, ostatní na naše otázky nereagovali vůbec. V pátek své vyjádření zaslal další člen Rady vlády Tomáš Ščuka, který se vyjádřil také proti setrvání Válkové ve funkci. Vyjádření jednotlivých členů, které se nám podařilo získat, uvádíme v plném znění.
 celý článek

Protestující na mítinku kotlebovců Zdroj: Michal Truban, Facebook

Na východním Slovensku protestovala stovka Romů proti kotlebovcům

16.1.2020 10:46
Podporovatelé ĽSNS i odpůrci extremismu se ve středu večer setkali v Sabinově. Během předvolebního mítinku strany přišlo nesouhlas s extremismem vyjádřit přibližně 350 Romů z okresu. Přidali se k nim i členové koalice neparlamentních stran PS/Spolu. Mítink, jak i protest se obešel bez incidentů, lidé z obou stran však na sebe vykřikovali.
 celý článek

Hajlující muž 25. 4. 2019 během demonstrace xenofobně-populistického hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury (FOTO: video Alarm)

Muž, který podle verdiktu hajloval na akci SPD, podal dovolání

15.1.2020 16:10
Nejvyšší soud přezkoumá případ Radka Mansfelda, jenž podle pravomocného verdiktu hajloval na loňské demonstraci hnutí SPD. Pražské soudy mu vyměřily půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Rozhodnutí je pravomocné. K Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance, dorazilo před koncem roku dovolání, zjistila ČTK z justiční databáze.
 celý článek..
romea - logo