romea - logo
26. května 2020 (úterý)
svátek má Filip
Loading
rozšířené vyhledávaní

Každý máme jinou barvu

Praha, 22.6.2009 10:41, (ROMEA/RV)

Výstava výtvarných prací dětí ze základní školy v Jarovnicích nazvaná Každý máme jinou barvu je od 12.6. do 18.10. k vidění v brněnském Muzeu romské kultury. Žáci, jejichž práce byly oceněny na mezinárodních festivalech a vystavené v několika zemích Evropy, v nich pod vedením osvíceného učitele Jána Sajka refl ektují svět Romů, jejich historii, tradice, folklor i současnost. Pro probíhající expozici byly vybrány práce reprezentující různé výtvarné techniky (kresba, malba, kombinovaná technika, …), ale i originální experimenty Jána Sajka, jakou je malba na vyřazené školní lavice, ilustrace k romským písním či skupinová práce. Dva obrazy pak upomínají na povodeň v Jarovnicích. V roce 1998 jí padlo za oběť několik desítek obyvatel tamní romské osady, včetně několika dětí, autorů či spoluautorů vystavených děl. Na výstavě je možné zakoupit pohlednice, samolepky, puzzle a jiné předměty, na nichž se výtvarně podepsaly jarovnické děti. Doprovázejí ji ty romské písně, jejichž text byl podkladem pro některé z vystavených děl.
Přečteno: 2243x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 06/2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Starostka obce Veltěže Věra Posledníková a vyhořelý dům rodiny Přibylových (FOTO: ROMEA TV)

videoVIDEO: Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc romské rodině, které vyhořela v pátek část domu

19.5.2020 15:02
Obec Veltěže na Lounsku vyhlásí veřejnou sbírku jako pomoc pro romskou rodinu, které vyhořela v pátek 15. 5. 2020 velká část domu. Obec na sbírkový účet vloží počáteční vklad 5 tisíc korun. Uvedla to v rozhovoru pro romskou internetovou televizi ROMEA TV starostka obce Věra Posledníková.
 celý článek

Jan Cina

Herec Jan Cina kvůli romskému příjmení narazil při hledání bydlení. „Byl to šok,” říká

19.5.2020 13:25
Jan Cina je dvaatřicetiletý populární český herec. Jeho otec je Rom, rodina z části pochází z východního Slovenska. Přestože on sám říká, že se svým romstvím nikdy neměl problém - zejména proto, že to na něm není na první pohled poznat - setkal se nedávno s tím, čemu v Česku čelí řada Romů. Při hledání bydlení se ho totiž realitní makléř na základě jeho příjmení zeptal, zda není Rom a dodal, že by s tím mohli mít majitelé problém.
 celý článek

Obyvatelé ubytovny v ulici Klíšská. (FOTO: ROMEA TV)

Romská rodina z ústecké ubytovny uspěla u Nejvyššího správního soudu, spor se po dvou letech vrací před krajský soud

19.5.2020 11:15
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil rozsudek Krajského soudu v Ústí nad Labem, na který se v létě 2018 obrátila jedna z romských rodin vystěhovaných z ústecké ubytovny, která byla uzavřena po vyhlášení tzv. "bezdoplatkové zóny" na území města Ústí nad Labem. Žalobou namířenou proti městu rodina namítala, že došlo k nezákonnému zásahu do jejich práv, a rovněž požádala soud o zrušení opatření, kterým byla "bezdoplatková zóna" vyhlášena. Krajský soud žalobu odmítl, Nejvyšší správní soud nyní rozhodl, že to bylo nezákonné.
 celý článek

 
www.iROZHLAS.cz..
romea - logo