romea - logo
29. listopadu 2021 (pondělí)
svátek má Zina

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kdo je tady Čech?

ČR, 28.4.2011 16:08, (ROMEA)
Najít své nečeské kořeny.

Zakončení 46. ročníku mezinárodní filmové přehlídky Academia Film Olomouc přineslo jedno z ocenění i filmu Můj pradědeček Čingischán režisérské dvojice Pavle Frýdlové a Nenada Djapiće.

Udělení ceny časopisu Vesmír za nejlepší český dokument v oblasti přírodních věd, zdůvodnil jeho šéfredaktor "přesahem vědy do života společnosti", konkrétně molekulární genetiky odkouzlující mýtus o čistých Češích. Hodinový dokumentární snímek,nabízí nyní ke zhlédnutí také internetové vysílání České televize, v jejíž produkci film vznikl.

Pozval nás Rudolf II.

Podle zdůvodnění udělení ceny by se skoro dal očekávat esejistický snímek zdolávající za pomoci vědeckých argumentů zastánce národní jednolitosti. Od poznatku, že neexistuje jakýsi český genový profil, se film ovšem pouze odráží, a konfliktům, z nichž by asi celá řada jiných dokumentaristů vycházela, se vyhýbá. Přesto funguje jako užitečný příspěvek ke stagnující debatě o identitě Čechů.

Podobně jako v jiných filmových dílech režisérky Pavly Frýdlové, věnovaných převážně tématům imigranství, uprchlíků a cizinců v ČR, se i Můj pradědeček Čingischán nechává unášet vlastním vyprávěním aktérů. V jeho případě jde o několik Čechů, kteří mohou doložit více nebo méně vzdáleného předka pocházejícího z jiné země.

 Prostřednictvím výkladu genetika Daniela Vaňka a historičky Dany Musilové se pak už jen doplňuje obraz českých zemí jako společenství tvořeného z podstatné části lidmi s rozličnými kořeny.

Velkou předností snímku je otevřenost jeho respondentů, zpytujících svůj vztah ke svému odlišnému původu. Ať už jde o syna vietnamských rodičů, potomky osídlení vesnice Čejč francouzskými rodinami nebo Italů pozvaných do Prahy v době panování Rudolfa II., vždy v pozadí každého z příběhů zní nevyřčená poznámka režisérské dvojice – v česku nejde o nic neobvyklého. Mnohému z diváků pak jistě vytane na mysli vlastní nečeský předek či prapředek.

Jsem tvrdohlavá po prapradědovi

Občas ve vyprávění vynikne role původu pro přijetí vlastní výrazné individuality, právě díky jejímu symbolickému předobrazu v předkovi, se tvrdohlavost či nespoutaná emocionalita přijímá snadněji.

Jindy se v pátrání po vlastním původu ukazuje touha po sebepoznání, jakožto nekončícího úsilí, které stojí i v protikladu k potřebě nadosobní národní identity. Právě pozitivní smysl emancipace od této potřeby jako protiváhy k rasismu a nacionalismu, vyplívá i z dalších filmů Pavly Frýdlové, ve kterých běžně představuje osobnosti, kterým na národní identitě nezáleží, nebo ji vyměnili za mnohem abstraktnější evropskou, nebo prostě „lidskou“.

Také film Můj pradědeček Čingischán decentním způsobem naznačuje, že vůbec nemusí jít o ztrátu, ale alternativu, která obohacuje.

Vzhledem k centrální úloze nacionalismu při vzniku autoritářských režimů i nejničivějších válečných konfliktů, se navíc zdá být odklon od podpory národní hrdosti zaštiťující se společným genetickým původem jako rozumný posun v myšlení. Genetik Daniel Vaněk v tomto smyslu ve snímku poukazuje na nesmyslnost etnického založení jugoslávského konfliktu z hlediska genetiky.

Čech nemusí být Slovan

Trochu zamrzí, že díky orientaci na vyprávění potomků cizinců se snímek nedostává k nahlédnutí pod povrch vnímání „češství“ jako genetického odkazu.

Film tuto zcela běžnou představu, že Češi mohou být jen ti, kdo mají české předky, nechává vyznít jen v její nejsměšnější podobě v oblíbených heslech místních pravicových extremistů.

Podobně o češství ovšem zjevně uvažuje velká část populace včetně členů politické reprezentace, aniž by se ti setkávali s posměchem za holdování nějaké ideologické zvláštnosti.

Podle Daniela Vaňka třicet čtyři procent Čechů přísluší do "slovanské" genetické skupiny. Kolik z nich by asi mohlo být hrdými potomky praotce Čecha a jeho družiny?

Můj pradědeček Čingischán / režie: Pavla Frýdlová, Nenad Djapić / Česká republika / 2011 (Film najdete na www.ceskatelevize.cz/ivysilani)

Michal Kříž
Přečteno: 485x
 

Kam dál:

Štítky:  

RV 4/2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 ..
romea - logo