romea - logo
18. září 2020 (pátek)
svátek má Kryštof

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kdo neskáče, není Čech!

Praha, 29.4.2008 9:19, (Metro)

Tímhle sloganem slaví již deset let čeští sportovci se svým národem všechna slavná vítězství. Jsem známý jako zarytý fanoušek, takže mě v následujících týdnech a měsících čeká náročný program jako televizního diváka. Sportovní menu obsahuje mimo jiné hokejové mistrovství světa, fotbalové mistrovství Evropy a olympiádu v Číně. Samozřejmě, odevšad se sportovci budou vracet s plnými kufry zlatých medailí.

Jedna věc mi ovšem dělá starost. Jestlipak mám i já právo skákat s ostatními Čechy na Staroměstském náměstí? Proč o tom pochybuji? V jedné hospodě před dvěma lety jsem sledoval kvalifikační fotbalový zápas. Po vstřeleném gólu jsem se radoval jako ostatní. V tu chvíli od dvou starších pánů padl dotaz. „Proč se raduješ?

Tam přece žádný vaši černý nehrajou.“ To mě zarazilo. Je fakt, že tam žádní Romové nehráli, ale to nebylo důležité. Odpověděl jsem jim: „Já se cítím jako Čech.“ To sklidilo obecný posměch a osazenstvo hospody mi vysvětlilo, že Češi jsou přece Slované a já jsem „přitáhnul“ odněkud z Asie. To, že mí předkové sem „přitáhli“ už před sedmi staletími, je nezajímalo. Něco podobného jsem zažil i v romské hospodě. „Co řveš, to hrajou Češi,“ reagovali na moji radost po vstřeleném gólu. Na moji poznámku, že oni jsou přece taky Češi, jsem sklidil posměch.

Tak asi budu radostí skákat jen v obýváku.

Vojtěch Lavička
Přečteno: 1191x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo