romea - logo
22. ledna 2022 (sobota)
svátek má Slavomír

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Když nejsou dodržena pravidla, nepomůže ani Obama

Praha, 9.9.2010 21:39, (ROMEA)

Když jsem napsal článek o situaci v Novém Boru, měl jsem za to, že jsem napsal vše podstatné. Pokusil jsem se popsat věci tak, jak jsou a dodat k tomu také vyjádření druhé strany, čti vedení města Nový Bor. Mezi tím se udály další věci… a na věc začalo reagovat mnoho lidí, aniž by ovšem někdo (až na výjimky) znal skutečný, faktický stav, nebo na místě dokonce byl. No jo… ale o situaci novoborských Romů ví i samotný prezident USA, to už tedy stojí za to, se tomu věnovat dál….

Co se v Novém Boru událo, nemá smysl popisovat… pokud by se snad našel někdo, kdo informace nemá, najde je ZDE.

Výhrůžky hladovkou a demonstrací jsem nebral moc vážně, přiznám se, že na mne místní „vajdové“ nepůsobili dojmem vůdců, kteří by dali dohromady širokou podporu romského obyvatelstva v ČR. Že jsem nebyl daleko od pravdy mne přesvědčila i demonstrace, která proběhla před radnicí v Novém Boru a které se zúčastnila jen hrstka lidí, zbytek totiž „vajdové“ nemuseli shánět, jednalo se o obyvatele domu. A děly se tam věci… (informace mám z videa, neb jsem osobně na demonstraci nebyl).

"Požadujeme nové bydlení nebo alespoň třicetitisícové kauce na nové byty. Když se město k tomu ještě dnes nevyjádří, zahájí deset lidí v pět odpoledne protestní hladovku před naším domem" hřímal Pavel Turko.

„Dnes jsem dostal ráno zprávu přímo z Bílého domu z Washingtonu, že o nás prezident Obama ví, že sleduje situaci Romů v Novém Boru," křičel do megafonu další z obyvatel, Miroslav Tancoš.

Po zhlédnutí videa na mne opět šly mrákoty. Tak oni požadují.. a hned třicetitisícové kauce… ví o nich Obama, který z Bílého domu situaci sleduje… proboha, to snad ani není možný.

Místní situace je jedna věc, že jsme ale všichni za blbce, je další věc. Novinář je obchodník a prodává informace… citace bláhových řečí pánů Tancoše a Turka jsou skvělým obchodním artiklem, za který ale zaplatí každý z nás. Štvavé články, reakce lidí, redakcí…. Vše se obrací proti všem Romům v republice a proč? Protože místní obyvatelé prostě nechápou, že bez zaplaceného nájmu a vody je prostě nikdo vydržovat nebude a že nemají žádná práva, protože se o ně připravili sami.

Jsou prostě věci, které nechápu. Pocházím z podobných poměrů, jako jsou ty v Novém Boru. V mém dětství nebylo mnoho situací, které by stálo za to si pamatovat. Romové v mém okolí se vesměs potáceli na hranici bídy a často měli nad hlavou Damoklův meč v podobě dluhů na nájmu, proudu, plynu… Ani moje rodina se podobným výstřelkům nevyhnula, proto situaci důvěrně znám. Zvláštní bylo, že to nikdo neřešil. Když byly výplaty, tak se žralo, chlastalo… řízky se dělaly ve velkém, salátů kolik kdo chtěl a chlast tekl proudem. Po pár dnech z výplaty nic nezbylo a jelo se na sekyru. Takhle to fungovalo pořád dokola. Když ale nedej bože přišel elektrikář a odstřihl proud, tak nikdo neřekl něco jako: „No to jsem ale debil, vyprdl jsem se na to a teď jsem bez proudu.“ Řekl cosi jako „ty (sto dukátů) gádžovský mi odstřihly proud“.

Podobné to je o dvacet let později v Novém Boru. Nikdo neřekne nic o tom, že natropil dluhy. Žádný splátkový kalendář, reakce na snahu radnice se baráku zbavit. Nakonec ještě přijdou na náměstí a udělají blázny nejen ze sebe, ale také ze všech ostatních, protože ať chceme nebo nechceme, vezeme se v tom všichni.

Vím, že dnešní generace je jiná, poučená z chyb generací starších. Bohužel… ať se to někomu líbí nebo ne, je část Romů z generace mého otce (součastní padesátníci a více) nejen sto let za opicemi, ale také velmi, velmi přibržděná. Jejich často až primitivní reakce, kterých se ale tak rády chytají média jsou jedním z důvodů, proč je pohled na romské obyvatelstvo v ČR takový, jaký je. To ale není vše… daleko horší je fakt, že se jich jako vzorů chytají i mladší (například v Novém Boru jsem viděl několik mladíků ve značkových hadrech, kteří se ovšem zmohli jen na pořvávání „my chceme vodu“….) To není o tom, jestli jsem degeš nebo ne. Je to o tom, jak se koukám na dnešní svět a pokud na něj koukám tak jako Romáci v Novém Boru tak si to rovnou můžu jít hodit, protože se z toho nikdy nevymotám.

Tak a teď mne kamenujte.

KAM DÁL?
V Novém Boru demonstrovalo 50 Romů, chtějí nové ubytování
Romové v Novém Boru neplatili, zaspali a teď se diví
Romové v Novém Boru neplatili a ještě se diví
Drama v Novém Boru
iDNES.cz: Romové hrozí kvůli odpojení vody hladovkou

VIDEO
Někteří Romové v Novém Boru chtějí držet hladovku

Přečteno: 1069x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo