romea - logo
31. března 2020 (úterý)
svátek má Kvido
Loading
rozšířené vyhledávaní

Když vinu posuzuje člen vlády

Praha, 25.1.2010 10:38, (Právo)

Můj děd byl světský, rodina mé matky před první válkou „od gávy ku gávě fornovala“ (od vesnice k vesnici v maringotkách jezdila) a já jsem měl – a nejen proto – vždy rád Romy. A teď mám rád i policajty, i když mě dvacet let naháněli.

Ještě raději mám ale právní stát. Proto jsem nepodpořil petici za svobodu pro Martina Barkóciho, Roma a bývalého policistu. O vině a trestu rozhoduje soud!

Barkóci byl odsouzen, asi nespravedlivě, ke třem letům vězení. Prý kryl dva Romy. Ti kvůli drogám v Karlových Varech v roce 2007 zbili dva muže, Roma a Neroma.

Nerom byl ale osobou jednající ve prospěch policie, něco jako agent-provokatér. A za to krysaření, tahání se s fízly, ho chtěl někdo vlastnoručně sejmout, jako tu Máňu. S touto morálkou před sto lety sympatizoval i můj otec, anarchokomunista.

Policista ve službě Barkóci ale na místo přijel až po mlácení. A soud pak vyšel jen z výpovědi utajeného svědka. Předtím tam padaly výroky o bílých sviních. Už předseda senátu Vrchního soudu Jiří Lněnička ale neuznal rasistickou motivaci jednání policisty Barkóciho. Odsouzen byl za to, že prý útočící Romy kryl.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová podala nyní Nejvyššímu soudu stížnost pro porušení zákona. Krajský soud v Plzni a odvolací Vrchní soud v Praze Barkóciho odsoudily ke třem letům vězení. Podle ministryně ale porušily zákon, rozsudek podle ní spočívá na nesprávném posouzení skutku.

To samo o sobě vítám, Nejvyšší soud za místopředsednictví Pavla Kučery, který je v přátelském spojení s ministryní Kovářovou, jistě vinu či spíše nevinu Martina Barkóciho znovu řádně posoudí a rozhodne o její stížnosti. V souladu se zákonem ministryně nařídila jeho propuštění z vězení, tedy přerušení výkonu trestu.

Všimla by si ministryně rozsudku, kdyby se za Barkóciho nezvedla vlna solidarity, od policajtů a Romů, ale i od gádžů, ba i od jednoho senátora? A proč stížnost k porušení zákona smí podle zákona podávat jen ministryně, nikdo jiný? Co takhle dát možnost ji podat státnímu zástupci? To by ovšem musel být nezávislý na vládě.

Když nahrazovala Francie před dvěma sty lety feudální moc buržoazní demokracií, hodně stavěla na vládě a ministrech. V justici tam měli prezident republiky a ministr spravedlnosti velkou působnost. V posledních letech o ni přicházejí nejen ve Francii. O amnestii i u nás už nerozhoduje jen prezident, ale spolu s ním i vláda. A pravomoc ministra při promíjení trestů vyhošťovaných cizinců, při řízení o milostech, při řízení o stížnosti pro porušení zákona a při vydávání osob a předávání věcí se oslabuje, ba ze zákonů mizí. Snad jednou zmizí úplně.

To všechno píšu věda, že Martin Barkóci je možná nevinen, nebo že jeho vina je menší, než rozhodly dva soudy. A že justiční revize takových případů je nutná.

KAM DÁL?
 

Přečteno: 1109x
 

Kam dál:

Štítky:  

Komentář, Martin BarkóciHLAVNÍ ZPRÁVY

Peter Pollák, bývalý zplnomocněnec Slovenské republiky pro romské komunity, při rozhovoru server Romea.cz (FOTO: Jan Čonka, Romea.cz)

Slovensko bude mít nového zmocněnce pro romské komunity. Peter Pollák chce, aby to byl Rom

27.3.2020 14:20
Europoslanec a člen předsednictva hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽANO) Peter Pollák má na starosti výběr nového zmocněnce vlády pro romské komunity na Slovensku.
 celý článek

Pavlína Matiová ve videoklipu Phiras dujdženore

videoPavlína Matiová má nový videoklip! Píseň Phiras dujdženore nazpívala se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem

26.3.2020 20:15
Zpěvačka a herečka Pavlína Matiová vydala nový videoklip, tentokrát se zakladatelem legendárních Terne čhave Romanem Zorbou Horváthem. Píseň Phiras dujdženore z připravovaného alba Fusion spatřila světlo světa v neděli 22. 3. 2020.
 celý článek

Blízký spolupracovník Tomia Okamury a bývalý tajemník klubu Svobody a přímé demokracie (SPD) Jaroslav Staník (FOTO: internetové stránky SPD)

Soud odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Staníka, dostal podmínku. Romy a Židy chtěl střílet hned po narození

26.3.2020 12:10
Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka. Za výroky na adresu homosexuálů, Romů a Židů dostal roční podmíněný trest. Podle pravomocného verdiktu měl Staník také zaplatit 70.000 korun. Soud se dovoláním zabýval neveřejně, výsledek je patrný z databáze InfoSoud, ČTK jej potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Dana Šindelářová. Odůvodnění zatím není dostupné.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo