romea - logo
23. listopadu 2020 (pondělí)
svátek má Klement

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Ker vareso (udělej něco)

Děčín, 11.12.2009 22:19, (http://drahomirradekhorvath.blog.idnes.cz)

Došel jsem k závěru, že příliš dlouho ve svých blozích a internetových diskuzích dávám na odiv svůj intelekt, integritu ve společnosti a přemoudřelé náhledy na situace. Jenže nemyslím, že bych nějak podstatně přispíval ke změně image mého národa zde v této NAŠÍ zemi. Nejsme oblíbení ve společnosti a důvody nejsou rasové, nýbrž sociálně-morální. Etnický Čech není rasista v pravém slova smyslu, avšak Romové mu nesedí z mnoha důvodů. Po zralé úvaze jsem se rozhodl učinit krok, o kterém si myslím, že bude mít nějaký pozitivní výsledek, jelikož osvěta a přístup k informacím jsou prostředky ke zlepšení situace.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA NA IDNES.cz

NAVŠTIVTE http://decinromove.webnode.cz/

Vytvořil, založil a osobně aktualizuji první, ryze romský web v našem regionu. Tento informačně-osvětový web je zaměřený nikoliv na Romy obecně, ale na jisté sociální skupiny mích soukmenovců. Případné kritiky ujišťuji, že sociální skupina spoluobčanů není striktně definovaná etnickou příslušností, nebo národností, ale jen a pouze soc. postavením. Jestliže je těchto lidí rekrutujících se z romské minority více, tak budiž. Web je tím pádem pro Romy, ale nikoliv striktně a pouze pro ně ...Logicky vzato ti, kteří nedluží a řádně platí nemají potřebu vstřebávat informace o tom, kde a jak požádat o vytvoření splátkového kalendáře. Např. moje maminka těžko využije služeb terénního pracovníka, ale je spousta těch, kterým kontakt na TP přijde vhod.

Zpočátku jsem to chtěl, tak nějak prvoplánově, pojmout jako web o Romech nikoliv pro Romy. O Romech integrovaných, emancipovaných, koexistujících s majoritou bez problémů atd. Prostě, "nehažte nás do jednoho pytle" atp. Jenže takový web by nebylo možno nikam dále posunout. Navzdory záslužné činnosti a mnohočetnému poplácání po zádech bych nebyl náležitě spokojený. Takže o co mi jde? Rád bych, aby to fungovalo jako zdroj informací o tradiční kultuře a historii, jelikož to tradiční romské je v úpadku a aspekty chování přejaté odjinud jsou veskrze amorální......Dále ukázat způsoby řešení neutěšené životní situace a předložit alternativu k exodu do ciziny. Od problémů se neutíká, problémům se čelí a tyto se řeší. Ne vždy je to snadné, ale cesta z maléru většinou existuje. Dále otevřít diskusní fórum pro Romy z regiony, ve kterém by si mohli vyměňovat zkušenosti při řešení konkrétních situací a vkládat odkazy a kontakty. Nejsem všeuměl a tak musím čerpat z různých zdrojů a nabídek služeb, pochopitelně. Striktně se vymezuji vůči jakékoliv finanční podpoře těchto stránek zvenčí. Žádné dotace, granty, obecní či EU fondy...Nic. Pouze okradu dcerku o pár společných chvil a rodinný rozpočet o pár stokorun (doufám, že do tisíců to nezajde) nutných na výdaje spojené s fungováním a provozem webu. Omlouvám se případným návštěvníkům této stránky z řad intelektuálů za tu vatu kolem. Přál bych si, aby se cílová skupina vracela a k návratu ji těžko přesvědčí "pouhá nabídka soc.služeb". Takže YOU TUBE forever...... prostě vata kolem podstatného....

Osobně jsem na tom dělal pár týdnů a to vždy po práci, celej udřenej z manuální námahy v loděnici. Pokaždé, když jsem zakysnul v technických záležitostech a programech, tak jsem musel využít šikovnosti mé milované paní a občas zainteresoval i jiné lidi. Poděkování těmto je nastálo vytesané v odkaze KDO JSME.

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA NA IDNES.cz

NAVŠTIVTE http://decinromove.webnode.cz/

Nejsem členem žádného občanského sdružení a nehodlám nějaké zakládat. Těch několikset neziskovek operujících na území ČR je dle mého názoru, až dost. Nejsem členem žádné politické strany, neboť držím smutek za ROI. :-) Prostě řadový občan se zájmem o věci veřejné. Impuls zdola v pravém slova smyslu ...nic víc, ale také nic míň....

Závěrem snad jen výzvu k Romům, kteří mají patřičnou společenskou úroveň, nezvrácený žebříček hodnot, morální zásady a vidí ty ostatní, kteří jsou někde mimo ...vyčlenění....stagnujícící...Člověk, který má soc. status, disponuje jistým intelektem a má možnost positivně zapůsobit na své okolí a komunitu, tak MUSÍ vzhledem k morální povinnosti toto učinit.

"Lidi, udělejte taky něco( KER VARESO).......prosím!"

Tak zde máte odkaz: http://decinromove.webnode.cz/

>>> ČTĚTE ČLÁNEK NA BLOGU AUTORA NA IDNES.cz

Přečteno: 1093x
 

Kam dál:

Štítky:  

KomentářHLAVNÍ ZPRÁVY

Emil Ščuka a Jan Rusenko promluvili 25. listopadu 1989 ke statisícovému zástupu v Praze na Letné. Prostřednictvím televizních kamer také oslovili většinu domácností. Na letenské pláni současně romská skupina rozvinula romskou vlajku a mohutný dav skandoval „Ať žijí Romové“.  (FOTO: Archiv Romea.cz)

videoRomové a Sametová revoluce v roce 1989. 800 tisíc lidí na Letné skandovalo "Ať žijí Romové"

Praha, 17.11.2020 0:01, (ROMEA)
17. 11. 1989 začal v tehdejší Československé socialistické republice pád totalitního režimu Jakým způsobem se do tzv. Sametové revoluce zapojili Romové? Víte o tom, že 25. listopadu 1989 skandovalo 800 tisíc lidí na Letenské pláni „Ať žijí Romové“? Připomeňme si to článkem, který server Romea.cz poprvé publikoval v roce 2014.
 celý článek

Radek Laci (FOTO: Petr Zewlak Vrabec), (ZDROJ: Romano Voďi)

videoRadek Laci: Romské děti v dětských domovech vyrůstají jako Češi

13.11.2020 21:00
Nedostatek techniky pro on-line výuku, padající wifi připojení a taky chybějící personál. Epidemie koronaviru zasáhla výrazně taky do chodu dětských domovů v Česku. „Ve většině z nich chybí počítače, aby se tam děti mohly bez problémů zapojit do on-line výuky. Stát na tato zařízení zapomněl. Dětským domovům chybí informace od vlády, jak v současné situaci postupovat,“ upozorňuje v rozhovoru pro Romea TV Radek Laci, osobní trenér a taky spoluzakladatel organizace Vteřina poté, která pomáhá dětem z dětských domovů. 
 celý článek

Lajos ‘Paci‘ Balogh (FOTO: Facebook Roma Press Center)

Významný romský aktivista, hudebník a spoluzakladatel Dikh TV Lajos ‘Paci‘ Balogh podlehl nemoci COVID-19

13.11.2020 18:35
Na začátku listopadu podlehl nemoci COVID-19 Lajos ‘Paci‘ Balogh, politik, muzikant a aktivista, který se věnoval zlepšení situace Romů v Maďarsku. Nizozemská novinářka Roos van Hennekelder, která žije v Maďarsku v nekrologu připomíná, co vše Balogh udělal pro Romy v Maďarsku. Baloghovi bylo 28 let.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo