romea - logo
26. června 2022 (neděle)
svátek má Adriana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro 2012: Představujeme kapely tradiční romské hudby, které vystoupí 31. 5. v klubu Roxy

Praha, 27.4.2012 13:00, (ROMEA)
Romathan vystoupí na Khamoru 2012

Na přelomu května a června proběhne v Praze již čtrnáctý ročník Světového romského festivalu KHAMORO. Za jeho organizací stojí už od roku 1999 občanské sdružení Slovo 21 a Studio Production Saga. Záštitu nad letošním ročníkem festivalu KHAMORO převzali předseda vlády ČR Petr Nečas a primátor hl. města Prahy Bohuslav Svoboda. Server Romea.cz, který je mediálním partnerem festivalu,  vám postupně představí všechny účinkující, které si budete moci vychutnat během festivalu naživo. Dnes vám představíme kapely, které hrají tradiční romskou hudbu a můžete je vidět kromě jiného 31. 5. v klubu Roxy.

CARMEN FERNANDEZ / ŠPANĚLSKO

Carmen Fernandez se narodila v roce 1968 v sevillské provincii Utrera a pochází ze slavné rodiny hráčů flamenca, k níž patřil i legendární zpěvák Juan Talega. Jako nejmladší dcera v romské rodině vyrostla přímo uprostřed kultury flamenca. Její matka byla zpěvačkou, otec tanečníkem – není tedy divu, že se brzy také Carmen začala věnovat umění flamenca. Carmen začínala jako tanečnice, ale nakonec se stala zpěvačkou – vždy věrně interpretovala staré tradice flamenca, ale zároveň se jí daří obohacovat zpěv svým osobním přístupem. Její silný a dojemný hlas ji proslavil u veřejnosti a je oblíbeným v mnoha španělských městech, stejně jako na festivalech v Německu a Beneluxu. Vystoupení Carmen Fernandez bude doprovázet tanečnice Irene Alvarez ze Sevilly, zkušená, velmi talentovaná profesionální tanečnice flamenca, známá svým elegantním a vytříbeným stylem tance. Tanečník Federico Ordoñez, který taktéž doprovodí vystoupení Carmen Fernandez, je ve svém oboru jedním z nejpůsobivějších mladých talentů. Jeho styl je velmi expresivní a dynamický. Na kytaru doprovází Carmen Alexander Gavilan a Diego Rocha, oba velice uznávaní a zkušení hráči flamenca.

Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 31. 5./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

URS KARPATZ / FRANCIE

Urs Karpatz nejsou jen tak obyčejná romská hudební skupina. Především je to díky Dimitrimu. Odmalička ho uchvacovala svoboda a oslovil ho život jeho sousedů – kočovných Romů. Usadili se několik kroků od Dimitriho domova a on za nimi neustále utíkal a poznával, co znamená „dělat to, co chci“. Vášeň pro kočovné Romy ho hnala k téměř dvacetiletému sledování Romů a jejich života ve všech evropských zemích. Později začal s vyhledáváním těch nejlepších a nejvýjimečnějších zpěváků a hudebníků hrdých na svou romskou kulturu. A tak se v roce 1993 zrodila skupina Urs Karpatz (Karpatští medvědi). V roce 1996 vystoupili Urs Karpatz poprvé v pařížském Theatre of Tourtour, což Dimitriho povzbudilo k profesionalizaci kapely. Od té doby skupinu provází trvalá přízeň publika nejen ve Francii, ale také v dalších evropských zemích, USA a Asii. Skupina má na svém kontě téměř 2 000 odehraných koncertů a vydala 10 alb. Díky jejich hudbě objevíte posvátné hlasy karpatských medvědů.
Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 31. 5./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

ROMATHAN / SLOVENSKÁ REPUBLIKA

Divadlo Romathan (Místo pro Romy) sídlí v Košicích a vzniklo v roce 1992. Touhou jeho zakladatelů bylo, aby působení divadla přispělo k navrácení lidského sebevědomí a národní hrdosti Romů. V repertoáru divadla jsou díla prezentující romské lidové umění, díla romských autorů a také repertoár světových klasiků. Neodmyslitelnou částí divadelních inscenací je scénická hudba, kterou většinou složili romští skladatelé, především současný ředitel divadla Romathan, dirigent a houslový virtuóz Karel Adam. Pod jeho vedením v rámci festivalu Khamoro vystoupí patnáctičlenný soubor hudebníků, zpěváků a tanečníků. Divadlo má za sebou mnoho úspěšných vystoupení nejen na domácí scéně, ale také v Anglii, ČR, Maďarsku, Německu, Polsku, Rusku a Francii. Za svou uměleckou práci získalo mnohá ocenění jako např. zlatou medaili z Moskvy, ocenění prezidenta SR, ocenění primátora města Košice, ceny z festivalů v Praze, Budapešti, Grazu, Vídni ad.

Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 31. 5./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

STEVAN FAMILIĆ / SRBSKO

Stevan se narodil v roce 1993 v Novém Sadu v rodině hudebníků. Na strunný nástroj tamburica se začal učit hrát již v osmi letech; učitelem mu byl jeho dědeček, který byl jedním z nejznámějších hráčů na tamburicu v Srbsku. Stevan se s velkým úspěchem zúčastnil různých hudebních soutěží v Srbsku. Vystoupení na festivalu Khamoro bude jeho druhou prezentací v zahraničí a představí se na něm se svou kapelou ve složení Stevan Familić (tamburica), Dragan Familić (cello), Dejan Nikolić (bugaria), Miloš Jovanović (bassprim), Nenad Nikolić (kontrabas) a Branko Zlatarov (zpěv).

Tato kapela vystupuje: 31. 5./defilé, 31. 5./klub ROXY, 2. 6./SaSaZu

KAM DÁL?
Khamoro 2012: Představujeme kapely současné romské hudby a gypsy jazzu
Světový romský festival Khamoro míří po čtrnácté do české metropole. Vystoupí i Nightwork

ryz
Přečteno: 1206x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, KhamoroHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo