romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro: Centrem Prahy dnes protančí romští umělci, večer proběhne koncert tradiční romské hudby

Praha, 28.5.2009 11:12, (ROMEA)

Centrem Prahy dnes protančí romští umělci a upozorní tak na právě probíhající světový romský festival Khamoro. Přehlídka začne ve 12:00 na Můstku a průvod se za zpěvu a tance přesune na Staroměstské náměstí. Obyvatelé hlavního města a turisté se mohou jako každý rok těšit na defilé v pestrých kostýmech s pentlemi a penízky, temperamentní hudbu a pouliční exhibice.

Těžištěm letošního ročníku je i letos série koncertů romské hudby. První se uskuteční dnes (28. května) v pražském klubu Roxy, kde se představí italská skupina Acquaragia Drom, originální rumunská kapela Nadara a balkánská dechovka Šutka z Makedonie. Zítra (29. 5.) tam vystoupí cimbálovka pod vedením mladého houslisty Marka Baloga, maďarská skupina Romengo, ruská zpěvačka Leonsie Erdenková a dánský akordeonista Lelo Nika. Hudební program v sobotu (30. 5.) uzavře galakoncert v Kongresovém centru Praha. Kromě sedmi tradičních kapel na něm vystoupí i houslista Pavel Šporcl se slovenskými hudebníky ze skupiny Romano Stilo.

Doprovodné akce festivalu KHAMORO 2009 blíže představí i další elementy romské kultury, její tradice i současnost. V pražském paláci Aventin zase budou vystaveny sochy, kresby a fotografie německého autora Otto Pankoka. Vztahují se ke genocidě Romů páchané za nacistického režimu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek od 17 hodin.

Výstava černobílých fotografií Šahina Šišice bude mít vernisáž zítra (29. května) v Domě národnostních menšin.  Taneční workshopy, součást doprovodných akcí festivalu, povede tentokrát tanečník a choreograf Petia Iourtchenko; zájemce ve Studiu Zambra naučí základy tradičních romských tanců. Na některých místech konání festivalu bude k vidění fotografická putovní výstava Jiřího Doležela s názvem Romové ze Vsetína.

V rámci odborné sekce festivalu byl dnes zahájen v Domě národnostních menšin mezinárodní expertní seminář na téma Romská kultura jako součást kultury evropské, pokračovat bude také zítra. Na jeho realizaci se podílí Filozofická fakulta Univerzity Karlovy. Na semináři promluví nejvýznamnější světoví experti v oblasti romské kultury. Celý týden navíc probíhají mezinárodní workshopy Jdeme dlouhou cestou; jsou určeny pro mládež ze čtyř evropských zemí, které se zaměří na romskou historii, kulturu a tradice.

Na festivalu KHAMORO, navzdory současným velmi napjatým ekonomickým problémům ohledně financování této ojedinělé kulturní akce, letos vystoupí přes 110 umělců a expertů z šestnácti států, každoročně pochopitelně přijíždějí také fanoušci romské kultury a novináři z celého světa.

KAM DÁL?
www.khamoro.cz

Přečteno: 1275x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, khamoro 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo