romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro dnes začíná, odstartují ho !DelaDap

Praha, 25.5.2009 17:35, (ROMEA)

Praha bude po následujících šest dní hlavním městem romské hudby, dnes zde totiž začal světový romský festival Khamoro. Kromě temperamentní hudby nabídne i filmy, výstavy a workshopy související s romskou kulturou. Akce startuje dnešním koncertem kapely !DelaDap, která nabídne moderní podobu romské hudby. Součástí festivalu však bude třeba i cimbálovka, gipsy jazz nebo balkánská dechovka. Program dnes novinářům představili pořadatelé z občanského sdružení Slovo 21.

VIDEO
Záznam tiskové konference u příležitosti zahájení festivalu Khamoro 2009
Pozvánka na festival Khamoro 2009

Jedenáctý ročník festivalu Khamoro (Slunce) nabídne dále kurzy romských tanců nebo přehlídku hudebních souborů, které ve čtvrtek za zpěvu a tance projdou centrem hlavního města. "Doufám, že festival bude pozitivním příkladem, jak spolu žít," uvedla na dnešní tiskové konferenci producentka akce Jelena Silajdžičová. Zároveň dodala, že se žádných projevů extremismu při přehlídce nebojí. Nebezpečnější než pár tisíc radikálů je prý tichá podpora většinové společnosti těmto protiromsky orientovaným skupinám.

Takzvanému gipsy jazzu a moderní romské hudbě, kterou kapely obohacují třeba o elektroniku, budou vyhrazeny dva festivalové večery. Kromě !DelaDap představí své originální jazzové variace i holandští The Rosenberg Trio. Od čtvrtka budou vystupovat soubory s tradiční romskou hudbou, v klubu Roxy zazní třeba dechovka makedonské kapely Šutka nebo cimbálovka Marka Baloga.

David Tišer odpovídal čtenářům serveru Romea.cz ve čtvrtek 21. května 2009 od 13 hodin.
>>> SEZNAM ODPOVĚDÍ NALEZNETE ZDE

Festival vyvrcholí v sobotu galakoncertem v Kongresovém centru. Vystoupí na něm sedm romských kapel, ale třeba i houslista Pavel Šporcl se slovenskými Romano Stilo!

V rámci doprovodných akcí se mohou jít zájemci podívat na dokumentární filmy z uzavřeného světa holandských Romů a Sintů. V paláci Aventin budou vystaveny sochy, kresby a fotografie vztahující se ke genocidě Romů za nacismu. Celkem se na festivalu představí více než 100 umělců ze 16 zemí.

KAM DÁL?
www.khamoro.cz

Přečteno: 1106x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, khamoro 2009, HudbaHLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo