romea - logo
25. června 2022 (sobota)
svátek má Ivan

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro je tu! Začalo romskou svatbou, slavit se bude dalších sedm dní

Praha, 23.5.2011 18:36, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)
FOTO: ALV

Svatební veselí včera zahájilo 13. ročník světového romského festivalu Khamoro. Svatba naoko ušitá pro veřejnost dle romské tradice byla v neděli dnem D pro hvězdu SuperStar Jana Bendiga a osmnáctiletou studentku konzervatoře Anetu Kováčovou. Pražský Mánes tak byl místem, kam zamířili první festivaloví zvědavci.

VIDEO
Khamoro 2011: Jan Bendig se oženil aneb rekonstrukce tradiční romské svatby

"Samotné svatbě - bijav předchází mangavipen - zásnuby, obřad, při němž se uzavírá partnerský svazek," připomněli organizátoři ze sdružení Slovo 21. Celý obřad se konal v romštině, nevěsta vtančila na podium v bílých šatech s rudou spodničkou a závojem pošitým růžemi. Za zvuků romské kapely pak ženich s nevěstou a v doprovodu rozevlátých svatebčanů vtančili na terasu Mánesa, kde pokračoval obřad a následná hostina.

 

"Na prvním místě se přeje manželům, aby spolu zestárli, tedy aby spolu vydrželi po celý život. A pak, aby měli dětí, kolik je na nebi hvězd a ještě o jedno víc," upozornili pořadatelé. Oddávající, jímž je v tradiční komunitě obvykle vážený muž – čhibalo, pak svázal mladým ruce červeným šátkem a do dlaní jim nalil červené víno, které si navzájem vypili.

Nevěsta se poté převlékla do rudých šatů, každý, kdo s ní tančil, jí na ně přišpendlil bankovku. Svatba je totiž u Romů nejoslavovanější událost, sjedou se na ni stovky hostů. Na té inscenované se podávaly slovenské halušky s uzeným a zapíjelo se vínem.

Svatebním veselím vstoupil festival Khamoro do svého začátku. V dalších dnech na návštěvníky čekají koncerty romské tradiční, současné a jazzové hudby, výstavy, odborný seminář, filmové večery či neméně divácky úspěšné defilé, během něhož projde centrem Prahy průvod hudebníků a tanečníků.

Khamoro pořádá sdružení Slovo 21. Záštitu nad přehlídkou převzali premiér Petr Nečas (ODS) a pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Na festivalu by měla vystoupit více než stovka účinkujících.

KAM DÁL?
Ptali se Davida Tišera jaký bude letošní festival Khamoro
Ženy v poli: Premiéra filmu o třech Romkách, které se představí ve svých životních příbězích
Známe jméno Bendigovy "nevěsty"!

VIDEO
Pozvánka na světový romský festival Khamoro 2011
Jelena Siljadžić v Desetiminutovce Jarmily Balážové

ČTK, ras,
Přečteno: 1535x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Khamoro, 2011HLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo