romea - logo
19. září 2020 (sobota)
svátek má Zita

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Khamoro protančilo Prahou

Praha, 28.5.2009 15:20, (ROMEA)

V pestrém pouličním průvodu se dnes Pražanům a návštěvníkům hlavního města představili účastníci světového romského festivalu Khamoro, který se od úterý koná v Praze. Průvod vedl kočár tažený koňmi, doprovázely jej tanečnice, hudebníci i dav zvědavců. Koncerty v rámci festivalu mohou zájemci navštívit až do soboty 30. května.

VIDEO
Khamoro 2009: Centrem Prahy prošlo defilé účinkujících

V poledne vyšel průvod od Můstku, od začátku budili pestře odění hudebníci zájem Pražanů i turistů. Za kočárem nesli vlajkonoši prapory zemí, odkud hudebníci pochází, v čele nesli vlajku romskou. Na dlažbě Ovocného trhu, kde se průvod na chvíli zastavil, pak znělo klapání podpatků tanečnic doprovázené tradičním "Opá, opá". Ve volánových sukních s penízky tančila i čtyřletá děvčata, u houslistů se dožadovala "nějaké rychlejší", aby se mohla lépe předvést davu fotografů a kameramanů.

V průvodu šly hlavně soubory hrající tradiční romskou hudbu, z davu zněly nejčastěji housle, akordeon a tamburíny. Defilé uzavírala balkánská dechovka, jejíž burácení vždy přehlušilo ostatní soubory. Na festivalu však vystupují i soubory hrající moderní romskou muziku, kombinují ji třeba s jazzem nebo s elektronikou.

Na Staroměstském náměstí, kam došli asi za tři čtvrtě hodiny, měli umělci prostor na exhibice, pouštěly se i balónky. Diváky rozehnal až déšť.

Jedenáctý ročník Khamora vyvrcholí v sobotu galakoncertem v Kongresovém centru. Vystoupí na něm sedm romských kapel, ale třeba i houslista Pavel Šporcl se slovenskými Romano Stilo!

V rámci doprovodných akcí se mohou jít zájemci podívat na dokumentární filmy z uzavřeného světa holandských Romů a Sintů. V paláci Aventin budou vystaveny sochy, kresby a fotografie vztahující se ke genocidě Romů za nacismu. Celkem se na festivalu představí více než 100 umělců ze 16 zemí.

KAM DÁL?
www.khamoro.cz

Přečteno: 1289x
 

Kam dál:

Štítky:  

Kultura, Hudba, khamoro 2009HLAVNÍ ZPRÁVY

Romové na Prague Pride 13. 8. 2016 (FOTO: Yveta Kenety, Romea.cz)

Přes 60 procent Čechů aktivních na internetu si myslí, že Romové jsou zvýhodňováni

10.9.2020 13:41
Polovina Čechů, kteří jsou aktivní na internetu, se ztotožňuje s tvrzením, že národnostní menšiny mají v České republice lepší podmínky než většina, a to alespoň v některých případech. Každý pátý se pak domnívá, že to platí bezvýhradně. Pokud jde o konkrétní národnostní menšiny v České republice, respondenti ve výzkumu nejčastěji zmiňovali romskou menšinu, názory na její situaci se však různily: zatímco 23 % dotázaných ji u nás považuje za znevýhodňovanou, v očích 63 % Čechů je naopak zvýhodňována.
 celý článek

Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. (FOTO: Zdeněk Ryšavý, Romea.cz)

videoZÁZNAM: Konference sociální bydlení v českých obcích - zkušenosti z praxe

8.9.2020 23:10
Ministerstvo práce sociálních věcí (MPSV) uspořádalo ve středu 9. 9. 2020 v rámci projektu Podpora sociálního bydlení konferenci s názvem „Sociální bydlení v českých obcích – zkušenosti z praxe“. ROMEA TV odvysílala celou konferenci v přímém přenosu.
 celý článek

Debata proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále brněnského divadla Husa na provázku.

videoVIDEO: V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů

7.9.2020 14:34
V divadle Husa na provázku se diskutovalo o mediálním obrazu Romů. Brněnské divadlo Husa na provázku uspořádalo diskusi s názvem Mediální obraz romské menšiny - důsledek nebo příčina? Diskuze proběhla 4. září 2020 v kongresovém sále divadla
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo