romea - logo
19. července 2019 (pátek)
svátek má Čeněk
Loading
rozšířené vyhledávaní

Klaus doufá, že z letošních voleb vzejde silná vláda, politici jeho projev hodnotí rozdílně

Praha, 1.1.2010 17:34, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO)

Prezident Václav Klaus doufá, že z letošních sněmovních voleb vzejde silná vláda. Letos podle něho patrně ustoupí hospodářská krize, růst ale bude malý. Prezident se v tradičním novoročním projevu také vyslovil proti názorům, že je nutné zastavit hospodářský růst a společenský pokrok. Lidem popřál klidný šťastný a úspěšný nový rok.

DOKUMENT
Novoroční projev prezidenta Václava Klause

VIDEO
Novoroční projev prezidenta Václava Klause

Loňský rok podle Klause nepatřil ke zdařilým. Prezident připomněl pád koaliční vlády Mirka Topolánka (ODS), která byla podle něho "velmi labilní", a zrušené volby. Pochválil úřednický kabinet Jana Fischera. Ekonomika je v nejhlubší krizi za posledních 17 let existence České republiky, uvedl prezident. "Je třeba, abychom se o tento pokles podělili dnes a neřešili to na úkor našich dětí," zdůraznil Klaus. Není podle něho zodpovědné, když si některé profesní a sociální skupiny nárokují, že se jich všeobecný pokles netýká.

Připomněl, že letos Česko čekají sněmovní, senátní a komunální volby. "Pokusme se přispět k tomu, aby volby otevřely cestu k vytvoření silné a akceschopné vlády, kterou naše země tolik potřebuje," řekl prezident.


FOTO: Repro ČT

V ekonomice očekává mírný růst, velké problémy s hospodařením bude ale mít podle Klause stát. Vyslovil se proti zvyšování daní, lidé ale prý nebudou chtít ani omezování sociální politiky státu. "Věřme, že díky volbám vznikne vláda, která bude mít sílu a odvahu tento hlavolam vyřešit ku prospěchu nás všech," dodal prezident.

Předkládat vize, například roku 2050, nebo dokonce 2100, Klaus označil za módu. Zkritizoval politiky, kteří spoléhají na to, že jejich nerealistické sliby nebudou předloženy ke splácení jim. Lidé by měli jednat jako rozumní a skutečně svobodní občané a nevěřit ve spásnou roli státu, řekl.

Lidé by také měli odmítat "uměle vytvářenou hysterii těch, kteří se nám snaží vnucovat, že je třeba zastavit ekonomický růst a společenský pokrok," podotkl Klaus, který patří k tvrdým kritikům ekologických aktivistů. Nikdo podle něho neví, kolik lidé mohou spotřebovat v současnosti, aby to případně nebylo na úkor budoucích generací. "Co bude za 100 let, nechme spisovatelům sci-fi literatury," řekl.

Prezident v projevu vyzval k pomoci potřebným, zejména v okolí. Dříve než lidé pošlou peníze na konto nějaké organizace, která jejich část přepošle do zahraničí, měli by se podle Klause rozhlédnout kolem sebe. "Dělejme věci, o kterých jsme přesvědčeni, že mají smysl, ne jen ty, kterým je tleskáno," dodal.

Klaus si přeje, aby byl rok 2010 rokem dobré nálady, aby byl politice vrácen obsah a aby se ČR vymanila z krize. "Půjde to lépe, nalezne-li co největší počet z nás společnou řeč, vzájemný respekt a porozumění," dodal v závěru.

Ve čtvrtek zveřejnil server Deník Referendum Jakuba Patočky text, který označil za Klausův novoroční projev. Dnes přiznal, že údajný únik proslovu byla mystifikace. Hrad pravost textu od počátku popíral.

Klausův projev kritizoval Paroubek, líbil se Kalouskovi

Politici hodnotí dnešní novoroční projev prezidenta Václava Klause rozdílně. Některým politikům v něm chyběla témata, jako je boj s korupcí, další označili proslov za příliš obecný. Předseda ČSSD Jiří Paroubek se v hodnocení opřel do bývalé vlády Mirka Topolánka (ODS). Bez výhrad přijali prezidentovu řeč představitelé TOP 09. Premiér Jan Fischer ocenil Klausovo prý realistické hodnocení uplynulého roku, v němž prezident úřednický kabinet pochválil.

Fischer se ztotožnil s tím, že letošní volební rok je šancí, kdy jedině občané budou mít vliv na to, jestli vznikne silná a akceschopná vláda. Spolu s Klausem je přesvědčen o tom, že leccos bude snazší s dobrou vůlí najít společnou řeč a vzájemný respekt. "K tomu chci po zbytek mandátu mé vlády sám přispívat," sdělil ČTK Fischer.

Za velmi dobrý a komplexní označil projev místopředseda ODS Petr Gandalovič. Líbila se mu hlavně pasáž, aby se pokles ekonomiky neřešil na úkor příštích generací, ale nyní. "To mi přijde jako nejdůležitější sdělení," řekl ČTK Gandalovič, jenž Klausův proslov slyšel až ze záznamu.

Paroubek souhlasí s Klausem v tom, že loňský rok nebyl i s ohledem na hospodářskou krizi zdařilý. Šéf socialistů prohlásil, že krizi prohloubila "nekompetentnost" Topolánkovy vlády. Pokud má být letošek obratem k lepšímu, nelze podle Paroubka dopustit, aby se Topolánek a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) chopili moci. "Bylo by to, jako kdybychom alkoholikovi svěřili odpovědnost za vedení vinárny," sdělil ČTK Paroubek.

Šéf ČSSD má na rozdíl od Klause pochopení pro to, že třeba učitelé, lékaři a hasiči nesouhlasili s tím, aby jim klesly kvůli krizi platy. Podle Paroubka také není možné přehlížet problémy životního prostředí.

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa byl projev příliš obecný, Klaus mohl podle něho konkrétněji naznačit výhled na letošní rok. Souhlasí s jeho hodnocením loňska i s tím, že je potřeba zvýšit individuální odpovědnost jednotlivých občanů, řekl ČTK Filip. Nesouhlasí ale s názorem, že by bylo možné zaměnit sociální solidaritu státu, krajů a obcí s charitou.

Filip stejně jako Klaus tvrdí, že Česko potřebuje silnou vládu. "Oba se ale asi budeme lišit v názoru, co pod tím pojmem myslíme. Osobně si nemyslím, že to má být vláda velké koalice," podotkl šéf komunistů.

Za jeden z velmi dobrých prezidentových projevů označil proslov předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Chyběla mu v něm ale některá témata, jako je prorůstání byznysu a politiky, korupce a hazard. "Je potřeba se razantně proti těmto jevům postavit. Prezident má vyzvat voliče, aby hledali i tato témata," řekl ČTK Svoboda. Klaus se podle něho navíc příliš zaměřil na domácí scénu a nedotkl se na rozdíl od jiných prezidentů globálních otázek.

Výhrady k projevu nemá místopředseda TOP 09 Kalousek. "Zdůraznil (Klaus) nezbytnost řešit reálné problémy v reálném čase, tedy ihned, a zdůraznil nezbytnost řešit současné problémy na úkor současnosti, a nikoliv na úkor budoucnosti, a to je velmi důležité poselství," řekl ČTK Kalousek. Soudí, že novoroční projev nemůže obsáhnout vše, ale hlavní priority v něm zazněly.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška souhlasí s Klausem v tom, že odpovědnost za svět a za stav společnosti je na každém jednotlivci. "Každý odpovědný člověk ale musí s prezidentem zásadně nesouhlasit v jedné věci, a tou je kritika prozíravé ekologické politiky. Jestli je něčeho skutečně potřeba, tak je to politika odpovědná k budoucnosti a příštím generacím, tedy politika zelená, na kterou Klaus především útočí," řekl ČTK Liška.

Přečteno: 1032x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, ProjevHLAVNÍ ZPRÁVY

Lucie Horváthová (FOTO: Slovo 21)

videoDesetiminutovka Plus: Nemusíme počítat Romy, stačí peníze směřovat přímo do lokalit, říká Lucie Fuková

10.7.2019 19:00
Lucie Fuková, která byla hostem dalšího dílu Desetiminutovka Plus, je absolventkou magisterského studia sociální antropologie na Univerzitě Pardubice. Během studia navštívila na jeden semestr jižní Francii, kde studovala etnologii. V minulosti pracovala na Magistrátu města Pardubice, koordinovala lidskoprávní konference v rámci českého předsednictví při Radě Evropské unie a byla lídryní volební kandidátky v Pardubicích za Stranu zelených. V roce 2006 také absolvovala tříměsíční studijní stáž v Evropské komisi a dnes je členkou Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.
 celý článek

--ilustrační foto--

Slovensko: Zdravotní stav romských komunit je špatný. Romům pomáhají asistenti osvěty zdraví

10.7.2019 12:08
Romové představují 80 až 95 procent nakažených tuberkulózou a 50 procent nakažených virem hepatitidy A (žloutenka A) z celkového počtu nakažených na Slovensku. Příspěvková organizace ministerstva zdravotnictví Zdravé regiony proto realizuje projekt (Zdravé komunity 2A), v jehož rámci se asistenti osvěty zdraví snaží zlepšit situaci v romských komunitách.

 celý článek

Komunitní den na Chanovském sídlišti. Foto: Adam Komenda

Komunitního dne v Chanově se účastnili obyvatelé vsetínských kontejnerů

9.7.2019 12:27
V sobotu 6.7. proběhl v mosteckém Chanově komunitní den, který společně zorganizovali místní Romové a Romky a mostečtí Piráti a Pirátky. Komunitní den začal společným úklidem sídliště, pokračoval programem pro děti a vyvrcholil veřejnou debatou o budoucnosti Chanova. Nabitý program zakončilo promítání filmů s tématikou ochrany přírody a koncert ústecké romské kapely Gypsy Brož.
 celý článek

Další články z rubriky..
romea - logo