romea - logo
3. dubna 2020 (pátek)
svátek má Richard
Loading
rozšířené vyhledávaní

Klaus: Nepokoje na Šluknovsku musí skončit. Stát musí zasáhnout silou.

Karlovy Vary, 12.9.2011 19:56, (ROMEA)
ilustrační foto

Prezident Václav Klaus má za to, že stát by měl v případě nepokojů na severu Čech nemilosrdně zasáhnout silou a ukončit je. Klaus to dnes řekl deníku Mladá fronta Dnes při své návštěvě Karlovarského kraje. Prezident se k situaci ve Šluknovském výběžku, kde sílí napětí mezi etnickými Čechy a Romy, vyjádřil poprvé. Dodal však, že zásah státu je jen krátkodobým řešením, v první řadě je třeba zabránit vzniku ghett, uvedl server iDnes.cz.

VIDEO
 Policie rozehnala protiromské demonstranty ve Varnsdorfu

"Tady musí stát nemilosrdně zasáhnout, zasáhnout silou, aby tyto nepokoje skončily. To je naprosto evidentní věc," řekl Klaus.

Podle něj však dlouhodobě nesmějí vznikat ghetta občanů, kteří nejsou zapojeni do normálního života společnosti. "Je to neštěstí, je to hrozné, je to něco, co bych nevěřil, že si budeme importovat odkudsi ze světa k nám, ale bohužel, je to tady. Co s tím dělat, též není jasné. V každém případě odlišme velmi striktně dlouhodobé řešení od krátkodobého," dodal prezident.

Na uplynulou sobotu svolala nacionalistická Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) demonstraci nejdříve do Nového Boru na Českolipsku a poté do Varnsdorfu a Rumburku na Děčínsku. Po setkání ve Varnsdorfu, kdy z náměstí dav zamířil směrem k romským ubytovnám v ulici TGM a v bývalém hotelu Sport, začali lidé útočit na policii, a ta je rozehnala vodním dělem a pyrotechnikou.

Proti sobotnímu zásahu policie dnes odpoledne protestovalo ve Varnsdorfu asi 200 lidí. Podle nich bylo použití vodního děla a pyrotechniky proti davu obyvatel neadekvátní. Navíc si stěžovali na nerovný přístup policie, která prý přečiny Romů řeší mnohem mírněji. Reakce na zásah se různí. Například podle ústecké ČSSD byl postup policie adekvátní.

Starostové měst a obcí ve Šluknovském výběžku napsali otevřený dopis premiérovi Petru Nečasovi. V listu jej jednak obviňují z nečinnosti a nezájmu o problémy severních Čech a zároveň jej žádají, aby přijel a pomohl jim.

KAM DÁL?
Starostové ze Šluknovska píší premiérovi
Lukáš Houdek: Nejsem "slušný" občan, díky bohu!
Jarmila Balážová v ČT: Novináři nesmí paušalizovat
Policie: víkendový zákrok proti demonstrantům na severu Čech byl největší za poslední roky
Bilance šluknovské soboty s DSSS: 41 zadržených, 6 zraněných, 3 miliony zaplatí daňový poplatník
Fotoreportáž: Sklo, dělbuchy a vodní děla na Severu
Demonstrace na Šluknovsku: Policejní zásah hodnotí politici jako nutný
Demonstrace na Šluknovsku policie tentokrát zvládla. Proti neonacistům i místním etnickým Čechům zakročovala i vodním dělem
On-line z demonstrací na Šluknovsku: Rozvášněný dav ve Varnsdorfu vedou proti Romům neonacisté, kteří se pokusili o pogrom Romů v litvínovském Janově před třemi lety

ČTK, ryz,
Přečteno: 1461x
 

Nepřehlédněte:

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Neonacismus, Rasismus, ŠluknovskoHLAVNÍ ZPRÁVY

Nikola Taragoš, programový ředitel Romodrom, o.p.s. v rozhovoru pro ROMEA TV.

videoNikola Taragoš: Snažíme se zabránit zhoršení situace našich klientů, dodáváme jim ochranné pomůcky i základní potraviny

1.4.2020 12:00
Dalším hostem v sérii rozhovorů s osobnostmi, kteří aktivně pomáhají v době nouzového stavu je programový ředitel organizace Romodrom.
 celý článek

Tisková konference k zvládnutí onemocnění COVID-19 v romských lokalitách na Slovensku

videoSlovensko bude testovat Romy v osadách. Nakažení Romové by pak mohli být izolováni ve státních zařízeních

1.4.2020 15:50
Od pátku se na Slovensku spustí testování na onemocnění COVID-19 ve 33 romských osadách. Matovič na tiskové konferenci společně s Peterem Pollákem a novou zmocněnkyní pro romské komunity Andreou Bučkovou představil plán boje s konoravirem v romských lokalitách. Odběry, na které dohlédnou vojáci, budou probíhat od 3. do 9. dubna. O den později, 10. dubna, by už měly být známy výsledky. "To, že jde armáda do osad není demonstrace síly," tvrdí premiér Igor Matovič. Vojenští lékaři podle něj budou s testy pomáhat proto, aby testování nezatížilo civilní zdravotníky. Premiér Igor Matovič chce nakažené Romy z osad umístit do státních zařízení.
 celý článek

V pátek 17. 2. 2017 jednala Rada vlády pro záležitosti romské menšiny poprvé pod vedením ministra pro lidská práva Jana Chvojky (FOTO: Úřad vlády ČR)

Úřad vlády vyzývá k nominaci nových členů do Rady vlády pro záležitosti romské komunity

1.4.2020 11:05
Úřad vlády vyzývá na stránkách kabinetu k nominaci nových členek a členů do Rady vlády pro záležitosti romské menšiny. Rada má v současné době 29 členek a členů, z toho 16 zástupkyň a zástupců státní správy a 13 občanských členek a členů zejména z řad Romů - tři tedy chybí.
 celý článek

www.iROZHLAS.cz

Další články z rubriky..
romea - logo