romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Klaus vetoval antidiskriminační zákon

Praha, 16.5.2008 19:09, (ROMEA/ČTK - AKTUALIZOVÁNO)

Prezident Václav Klaus dnes vetoval antidiskriminační zákon. Zdůvodnil to tím, že tato norma je zbytečná, kontraproduktivní a nekvalitní. O návrhu zákona, který po Česku vyžaduje Evropská unie, tak budou znovu rozhodovat poslanci. Strana zelených kvůli tomu chce svolat koaliční schůzku. Vládní strany by podle zelených měly zaručit, že Klause přehlasují a zákon ve sněmovně znovu prosadí.

DOKUMENTY
Odůvodnění proč Václav Klaus vetoval antidiskriminační zákon
Vládní návrh zákona o rovném zacházení a ochraně před diskriminací (Antidiskriminační zákon)
(zapracované pozměňovacích návrhy přijaté ve 3. čtení)

Česká republika měla zákon na ochranu před diskriminací mít už při svém vstupu do EU. Na jeho přijetí čeká jako poslední stát sedmadvacítky.

ČTĚTE TAKÉ
SZ chce, aby koalice u antidiskriminační normy přehlasovala Klause

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) i evropský komisař pro rovné příležitosti Vladimír Špidla varovali před tím, že pokud Česko zákon nepřijme hrozí mu žaloba Evropské unie a následné sankce. Podle Stehlíkové se sankce podařilo pozdržet jen vzhledem k tomu, že zákon již směřoval ke schválení.

Vybrané výroky prezidenta Václava Klause k antidiskriminačnímu zákonu
"Zákon neobsahuje nic, co by bylo pro české právo zásadně nové. Většinu věcí, které jsou v zákoně uvedeny, již obsahují stávající právní normy (od Ústavy ČR či Listiny základních práv a svobod až po konkrétní zákony a speciální předpisy)."
"Není žádným tajemstvím ani ospravedlněním, že tento zákon byl navržen a schválen jako povinná implementace směrnice Komise ES. Jako argument podle mého názoru tato skutečnost není na místě."
"Česká republika nikoho nediskriminuje, a proto není nijak překvapující, že o tom tento zákon není. Zákon nicméně dává občanům nárok na rovné zacházení v soukromoprávních vztazích, což je z definice nemožné. Podstatným způsobem zasahuje do oblastí, které byly po staletí v Evropě formovány zvykovými principy a etickými zásadami."
"Je to další z pokusů regulovat lidský život právem."
"Svou filozofií zákon popírá fakt, že je každý člověk naprosto unikátním souborem vrozených i naučených schopností, vlastností a předpokladů. Popírá, že od každého lze očekávat jinou úspěšnost, jinou pracovitost, jinou efektivitu, ale i jiný způsob chování."
"Představa, že jakýkoli zákon přinese sociálními inženýry vytoužený stav rovnosti, je - naštěstí - falešná."

Ministryně pro menšiny a lidská práva Džamila Stehlíková (SZ) doufá, že sněmovna Klausovo veto přehlasuje a dlouho odkládaný zákon znovu schválí.

Podle Klause není ospravedlněním pro přijetí zákona to, že příslušnou směrnici navrhla a schválila Evropská komise pro povinné přijetí v členských zemích. "Jako argument podle mého názoru tato skutečnost není na místě," uvedl Klaus v odůvodnění. Evropské směrnice jsou podle něj politicko-právními nástroji, které vyjadřují zájem na dosažení určitých cílů EU v členských zemích. "Jsou závazné jen co do výsledku, zatímco formy a metody realizace těchto cílů zůstávají na rozhodnutí jednotlivých členských států," napsal Klaus v dopise adresovaném předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi.

ČTĚTE TAKÉ
Sněmovna přijala antidiskriminační zákon

Cílem antidiskriminačního zákona je pomoci zajistit rovný přístup mimo jiné ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. "Zákon neobsahuje nic, co by bylo pro české právo zásadně nové," soudí hlava státu. Podle Klause je zákaz diskriminace obsažen ve stávajících českých právních normách počínaje Ústavou a Listinou základních práv a svobod až po konkrétní zákony.

"Tento zákon je - ve své podstatě - spíše jakousi naučnou antidiskriminační příručkou, shrnující obsah dalších zákonů a mající cíl především ideologický, a nikoli právní. K tomu však zákony určeny nejsou. Ty jsou určeny k tomu, aby přesně stanovily práva a povinnosti, nikoli k šíření osvěty," napsal Klaus.

Nelíbí se mu také, že při posuzování diskriminace má být v občanském soudním řádu přeneseno důkazní břemeno ze strany žalující na stranu žalovanou. Připadá mu to absurdní a v rozporu s evropskými právními tradicemi. Obává se také, že ustanovení může přinášet nové křivdy a nespravedlnosti.

Sporné je podle Klause rovněž přenesení odpovědnosti za provádění zákona na ombudsmana. Šlo by podle něj o radikální změnu role veřejného ochránce práv, který by tak mohl vstupovat i do soukromoprávních vztahů.

Předlohu při minulém hlasování ve sněmovně schválilo 111 ze 170 přítomných poslanců. Někteří pravicoví poslanci stejně jako Klaus míní, že takový zákon je zbytečný či přímo škodlivý a vidí v něm nutné zlo vyplývající z tlaku unie. Kvůli požadavkům EU pro něj ale hlasovala i velká většina poslanců ODS.

Klausův krok kritizovala i opoziční ČSSD. Šéf socialistů Jiří Paroubek považuje prezidentovo rozhodnutí za chybné a bezohledné hlavně vůči zdravotně postiženým. Bude prý prosazovat, aby ČSSD zákon ve sněmovně podpořila. Levice při předchozím projednávání vládní předloze vyčítala, že proti diskriminaci chrání nedostatečně. Řada socialistů ruku pro zákon nezvedla. Někteří poslanci ČSSD ale normě ke schválení pomohli.

Antidiskriminační zákon má pomoci zajistit rovný přístup mimo jiné ke vzdělání, práci, zdravotnické péči či například sociálním výhodám bez ohledu na věk, rasu, národnost, sexuální orientaci, zdravotní postižení, pohlaví, náboženství a světový názor. Podle Klause je ale zákaz diskriminace obsažen ve stávajících českých právních normách počínaje Ústavou a Listinou základních práv a svobod až po konkrétní zákony. To, že takovou normu požaduje EU, podle prezidenta neospravedlňuje její přijetí.

Někteří pravicoví poslanci stejně jako Klaus míní, že takový zákon je zbytečný a vidí v něm nutné zlo vyplývající z tlaku unie. Kvůli požadavkům EU ho ale při minulém hlasování podpořila i velká většina poslanců ODS. Předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) dnes uvedl, že Klausovo veto naprosto chápe, pro zákon ale prý znovu zvedne ruku, aby vyhověl koaliční smlouvě a požadavkům EU.

Zástupci KSČM i krajně pravicové extremistické Národní strany Klausovo veto antidsikriminačního zákona uvítali.

Přečteno: 1141x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Antidiskriminační zákonHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo