romea - logo
5. prosince 2021 (neděle)
svátek má Jitka

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kniha má přiblížit stovku romských osobností

Praha, 26.2.2009 16:14, (ROMEA)

Stovku životních příběhů lidí s romskými kořeny chce přiblížit nová kniha s názvem Sto romských osobností. Autorem publikace je aktivista Václav Miko. ČTK o tom informoval František Horváth ze sdružení Romani Aliance.

"Kniha se řadí do skupiny těch, které vyzdvihují kladné postavení Romů a razí cestu pozitivního pohledu na Romy samotné," uvedl Horváth.

Čtenáři v knížce najdou například životopis známého muzikanta Bobana Markoviče, aktivisty Emila Ščuky, sester Idy Kelarové a Ivy Bittové, novinářky Jarmily Balážové, ředitelky Muzea romské kultury Jany Horváthové či slavné primášky Cinky Panny. Autor do publikace zařadil i příběh herce Boba Hoskinse nebo filmové divy Avy Gardner. Životopisy doplňují ilustrace Šárky Češkové. Zájemci budou moci na internetu knihu zakoupit od 25. února.

Václav Miko je předseda sdružení Roma Realia. Právě tato organizace napsala letos dopis novému americkému prezidentovi Baracku Obamovi a stěžovala si mu na "rozmach českých nacionalistů". Před více než dvěma lety se Mikovo sdružení spolu s dalšími dvěma obrátilo na papeže kvůli šéfovi lidovců Jiřímu Čunkovi. Stalo se tak v době, kdy byl Čunek vsetínským starostou a město pod jeho vedením nechalo vystěhovat romské rodiny z centra. Romské organizace papeže žádaly, aby se do případu vložil. Podle nich se předseda KDU-ČSL nechoval jako křesťanský politik a zasloužil by si napomenutí.

Přečteno: 2164x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Osobnosti, LiteraturaHLAVNÍ ZPRÁVY

 

Další články z rubriky..
romea - logo