romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kocáb: Akce Dělnické strany jsou nepřijatelné a alarmující

Janov/Litvínov, 25.1.2009 0:54, (ROMEA - AKTUALIZOVÁNO - VIDEO, FOTOGALERIE)

Kolem šedesáti Romů zcela klidně vyprovodilo asi třicet neonacistů z litvínovského sídliště Janov. Neonacistům, kteří sídliště procházeli v trojstupech, se nepodařilo Romy vyprovokovat. Několik Romů na radikály z oken křičelo, že jsou fašisti. Na chování neonacistů dohlížel i speciální romský monitorovací tým, který sledoval, zda členové Ochranných sborů Dělnické strany neporušují zákon. Nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb považuje poslední akci, jakož i další akce Dělnické strany v nedávné minulosti za naprosto nepřijatelné a alarmující.

VIDEO
Neonacisté opět v ulicích Janova (Novinky.cz/PRIMA TV)
Demonstrace radikálů DS v Janově (Deník.cz)

"Začátkem příštího týdne svolávám poradu, na které se budeme i tímto sobotním excesem zabývat. Způsoby DS v leččems připomínají situaci v Německu před nástupem nacismu, kdy bojůvky SA také nejprve "monitorovaly" v ulicích německých velkoměst a velmi rychle přešly k ozbrojenému násilí," uvedl pro server Romea.cz Michael Kocáb.

Neonacisté se kolem půl jedenácté shromáždili na litvínovském náměstí Míru, kde na ně začal kromě policistů dohlížet i speciální romský monitorovací tým. Autobusem se pak přesunuli na litvínovské sídliště Janov. Sešikovali se do trojstupů u kruhového objezdu a vyrazili na pochod.

Pochod, který nebyl ohlášený a povolený, sledovalo asi padesát policistů. Neonacisty po celou dobu doprovázelo kolem šedesáti převážně mladých Romů, kteří je vyprovodili až k restauraci Sportovní hala. Těsně po dvanácté hodině neonacisté nastoupili do autobusu a ze sídliště odjeli.

VÝZVA
Fotili nebo natáčeli jste dnešní neonacistickou provokaci v Janově?
Pošlete nám vaše fotky nebo videa!
Vybrané uveřejníme, pokud budete chtít zachováme vaší anonymitu!
e-mail:
romea@romea.cz.
Pojďte s námi dělat váš web Romea.cz!

Mezi Romy byl podle našich zpravodajů předseda Romského křesťanského sdružení Radek Grunza a první místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity Ivan Veselý.

"Byla to provokační akce Dělnické strany. Jsem rád za naše Romy, že mají rozum na správném místě a že v rámci zákona dokázali této provokaci čelit," uvedl Grunza.

Během pochodu byli neonacisté některými obyvateli, kteří neonacisty doprovázeli, upozorňováni na nepořádek u popelnic, který podle nich měli udělat Romové. Podle našich zpravodajů se však jednalo o provokaci, protože další neromští obyvatelé upozornili, že nepořádek neudělali Romové, ale neromka, která se ze sídliště stěhovala a své přebytečné věci vyházela k popelnicím.

Hlídky rozdávaly pouze "bílým" občanům tiskoviny DS a anketní lístky s otázkami, zda jsou spokojeni s opatřeními radnice k obnovení pořádku na sídlišti.

Policie proti provokujícím neonacistům nezasáhla, paradoxně zadržela dva Romy, kteří hlasitě proti neonacistům protestovali. Čím konkrétně se místní provinili, policie nyní šetří. "Mohu jen potvrdit, že ti předvedení byli místní domorodci. Probíhalo zřejmě nějaké pokřikování, ale právní kvalifikaci jejich činů, tedy čeho se dopustili, budeme znát v pondělí," uvedla ústecká krajská policejní mluvčí Jana Matonohová.

Dělnická strana (DS) si jako záminku k provokaci na sídlišti Janov vzala tvrzení, že radnice podle místopředsedy DS Petra Kotába znovu ztrácí zájem o řešení problémů na sídlišti. S tím však starosta Milan Šťovíček (ODS) nesouhlasí, město podle něj naopak vyvíjí značnou snahu o zlepšení situace v Janově.

Místní Romové se neonacisty nenechali vyprovokovat. Na domech byla podle předsedy Romského křesťanského sdružení Radka Grunzy vylepena upozornění vyzývající Romy ke klidu, aby zůstali doma a na přítomnost takzvaných ochranných sborů DS nereagovali. Neonacisty pouze monitoroval speciální romský tým.

Radnice byla podle Šťovíčka ve spojení se státní policií, v pohotovosti byli strážníci. Policie nasadila do ulic podle své mluvčí uniformované příslušníky, kriminalisty, dopravní policisty i krajskou pořádkovou jednotku.

Neonacisté akci radnici neoznámili. Tvrdí, že nešlo o shromáždění, ale o seznámení se se situací na sídlišti.

FOTO: www.gypsyradical.com/Romské monitorovací hlídky

KAM DÁL?
Litvínov: Neonacisté se radují. A mají proč…
Romové nebudou reagovat na sobotní neonacistickou provokaci
Šťovíček: Dělnická strana parazituje na problémech Janova
Romové chtějí zabránit neonacistům v monitoringu sídliště Janov
Neonacisté budou 24. ledna opět provokovat v Janově
Litvínov se stal 13 lokalitou, kde pracuje Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách

SPECIÁL: Neonacistická provokace v Janově

Přečteno: 4552x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, Video, Neonacismus, Janov, Michael KocábHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo