romea - logo
15. srpna 2020 (sobota)
svátek má Hana

 

VYHLEDÁVÁNÍ
 

Kocáb: Česká veřejnost odmítá pozitivní diskriminaci, neví ale proč

Praha, 13.2.2009 10:19, (ROMEA)

Většího zastoupení žen v politice lze dosáhnout vyvrácením stereotypů, o něž se opírá argumentace proti podpůrným opatřením pro umožnění ženám převzít větší díl politické moci („kvótám“). Nejznámější z argumentů jsou, že politika je tradičně mužské pole působnosti, že ženy nemají o veřejnou správu zájem. Uvádí v tiskové zprávě ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb.

Vysloveně proti podpoře pro ženy v politice jsou také argumenty, že je svobodnou volbou ženy či muže jít nebo nejít do politiky, že svobodné volby pod dohledem nezávislých médií vyberou ty nejkvalitnější kandidátky a kandidáty, že ve stranách jsou rovné šance prosadit se na kandidátní listiny, že kvóty jsou zásahem do svobody každého prosadit se jen svými schopnostmi a podobně.

Politika dnes ale rozhodně netrpí nezájmem žen. Lidovci mají ve svých řadách 53 % žen, ostatní strany jen o několik procent méně. Pravdou je, že ženy čelí výrazným překážkám ve vnitrostranickém boji, které jim znemožňují karierní růst. Fungování stran si totiž muži utvářejí na míru. Neformální jednání a domlouvání podpory při nominaci na kandidátní listiny či do vedení stran probíhají do noci, po hotelích a v golfových klubech. Ženy, které nyní v politice jsou, velmi často přejímají myšlenková schemata mužských kolegů, aby se v prestižní společnosti udržely. Taková ženská politika ale není pro osmdesát procent žen atraktivní. Tradičními překážkami pro ženy v politice jsou i společenské předsudky a to, že přebírají z velké části starost o rodinu.

„Výsledkem je, že 170 mužů a pouhých 30 žen v poslanecké sněmovně rozhoduje o rozpočtu, o dopravních investicích, o vzdělávání a zdravotní péči, o kultuře i lidských právech. Výsledkem je přibývání vyhřívaných trávníků na fotbal a jiné míčové sporty. Azylové domy se přitom zavírají a množství nízkopodlažních tramvají ve městech se nikterak výrazně nezvyšuje,“ řekl ministr Michael Kocáb. „Debata o vyrovnávacích opatřeních pro vstup žen do politiky je u nás rámována myšlenkovým klišé: kvóty a pozitivní diskriminace jsou chybné nástroje, které podvazují svobodu, jsou sociálním inženýrstvím. Já to klišé vyvracím. Bez jejich zavedení bude ostudně nízké zastoupení žen v české politice trvat ještě desítky let. Pozitivní diskriminace jako jediný neekonomický nástroj státu jak řešit nerovnosti se osvědčila v natolik tradiční demokracii, jako jsou USA, výsledky jsou jasné, ministr obrany Powell, ministryně zahraničí Rice a prezident Barack Obama. Česká společnost ji odmítá, ale neví proč,“ dodal ministr.

Přečteno: 1549x
 

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Pozitivní diskriminace, DiskriminaceHLAVNÍ ZPRÁVY

Kurz pro pedagogy (FOTO: R-Mosty)

Organizace R-Mosty pořádá další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Hlaste se!

11.8.2020 18:01
Společnost R - Mosty pořádá 26. a 27. srpna na biofarmě Belina v Nežichově u Toužimi další běh kurzu Pedagog a sociokulturní specifika romských žáků. Kurz pomáhá efektivněji pracovat s dětmi z romských rodin a rozšiřuje účastníkům všeobecné povědomí o této naší největší a nejstarší národnostní menšině.
 celý článek

CD neonacistické skupiny Krátký proces

Slovenská a česká policie zatýkala při akci proti extremismu členy kapel. Policisté našli předměty s nacistickou tematikou

11.8.2020 17:07
Slovenská policie dnes zadržela při zátahu proti extremismu devět lidí. Jsou mezi nimi také členové hudebních skupin Krátký proces a Horkýže Slíže, informovala televize Markíza. Do akce vedené slovenskou policií se podle webu Česká justice zapojili i čeští kolegové, kteří provedli domovní prohlídku u českého hudebníka v Děčíně.
 celý článek

Olga Fečová, foto: Lukáš Houdek

videoVIDEO: Nejdříve jsem měla rodinu, děti, takže jsem se starala o ně, na mě přišla řada v 60letech, říká Olga Fečová navržená na státní vyznamenání

9.8.2020 15:43
Romská spisovatelka, pěstounka, pedagogická asistentka Olga Fečová byla navržena na státní vyznamenání. Navrhla ji Doc. PhDr. Zuzana Jurková, PhD., vedoucí Katedry obecné antropologie Fakulty humanitních studií Univerzity Karovy.
 celý článek

 

Další články z rubriky..
romea - logo