romea - logo
29. května 2017 (pondělí)
svátek má Maxim
romano vodi - předplatné
Loading
rozšířené vyhledávaní

Kocáb chce proti nárůstu extremismu bojovat s pomocí intelektuálů

Praha, 24.4.2009 15:20, (ROMEA)

Ministr pro lidská práva a menšiny v demisi Michael Kocáb (za SZ) je přesvědčen, že veřejnost podceňuje současný nárůst extremismu a protiromských nálad. Chce proto iniciovat vznik stálé konference odborníků, kteří by hledali vhodná řešení konfliktů, podobně jako Národní ekonomická rada vlády (NERV) hledá východisko z ekonomické krize.

VIDEO
Tisková konference po zasedání integrované platformy pro začleňování Romů

"Jeden z nástrojů, který bych chtěl ještě v posledních 14 dnech (v ministerské funkci) zavést, je, aby se objevila i pozitivní hlasitá a kvalifikovaná diskuse o této otázce," řekl dnes Kocáb novinářům v Praze na zasedání integrované platformy pro začleňování Romů, jež se koná v rámci českého předsednictví EU.

Kocáb chce založit stálou konferenci složenou z politiků, Romů a předních intelektuálů z řady oborů, například sociologů, teologů, psychologů, politologů a historiků; neměli by v ní chybět ani právníci a zástupci médií a židovské komunity.

"Slibuji si od toho, že by tato konference zasedala k aktuálním problémům a generovala filozofická a státoprávní stanoviska tak kvalitně, aby alespoň podstatnou částí veřejnosti byla přijata," prohlásil Kocáb.

Podle Kocába se zatím politici proti rostoucímu extremismu nevyjádřili dostatečně jasně. Podobný názor zastávají také romští aktivisté. "Byla tady jasná a výrazná artikulace nepřátelského postoje (vzhledem k Romům) a politici se toho zalekli a ve svých špičkách reagovali velmi nekvalitně," prohlásil Kocáb.

Podle jeho názoru naopak měli odmítnout jak názory neonacistů, tak některými radnicemi vyhlášenou "nulovou toleranci" vůči nepřizpůsobivým obyvatelům zejména romského původu. "(Chovali se), jako by dávali za pravdu těm ostrým postupům, protože se obávali, že si rozhněvají své budoucí voliče," míní Kocáb.
Některým zástupcům Romů se Kocábova idea líbí, považují ji však jen za jednu z možných cest k řešení situace. "Myslím si, že filozofická názorová platforma, která by navíc mohla v případě extremistických útoků nebo jiných podobných situací vysílat nějaký signál do společnosti a dlouhodoběji ovlivňovat veřejné mínění, je geniální nápad," řekla ČTK předsedkyně sdružení ROMEA Jarmila Balážová.

Je však přesvědčena, že by přímo v regionech měly vznikat operativní skupinky odborníků, kteří by byli schopni v případě konfliktů pracovat v jednotlivých městech, například jako mediátoři.

Vztah většinové společnosti k romské menšině je právě nyní v Česku obzvlášť aktuálním tématem. V posledních měsících výrazně vzrostly aktivity extremistů namířené právě proti Romům. O víkendu dosud neznámí pachatelé podnikli žhářský útok na domek romské rodiny ve Vítkově na Opavsku, při kterém byli popáleni tři lidé. Dvouletá holčička utrpěla popáleniny na většině těla a bojuje v nemocnici o život. Policie dnes potvrdila, že požár způsobili žháři třemi zápalnými láhvemi.

Rostoucí aktivity pravicových extremistů vedou Romy ke snaze zřídit ochranné hlídky, které by ve spolupráci s policií monitorovaly demonstrace pravicových radikálů. Romští aktivisté plánují na začátek května řadu demonstrací v mnoha městech Česka a žádají politiky, aby počínání extremistů jasně odsoudili.

KAM DÁL?

Přečteno: 1551x

Kam dál:

Štítky:  

Domácí, Extremismus, NeonacismusHLAVNÍ ZPRÁVY

V Chomutově, kde byl 27. 5. 2017 v sobotu nad ránem zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom, vzniklo improvizované pietní místo.  (FOTO: Renata Kováčová, Romea.cz)

Střelce z Chomutova poslal soud do vazby. Hrozí mu trest vězení 12 až 20 let

28.5.2017 12:41, (AKTUALIZOVÁNO 29.5.2017 14:50)
Muž, který v sobotu nad ránem zastřelil čtyřiatřicetiletého Roma byl dnes obviněn z trestného činu vraždy. Ještě dnes vyšetřovatel zašle na Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem podnět k podání návrhu na vzetí obviněného do vazby. Oznámil to policejní mluvčí Daniel Vítek.
 celý článek

Místo střelby, Chomutov 27. 5. 2017 (FOTO: David Ištok)

videoV Chomutově byl zastřelen čtyřiatřicetiletý Rom. Střelec křičel: "Drž už tu černou hubu, ty zmrde cikánskej"

27.5.2017 11:18, (AKTUALIZOVÁNO 19:45)
V Chomutově se dnes v noci střílelo, na následky střelného poranění tam zemřel čtyřiatřicetiletý Rom. Podezřelého, který střílel, policisté na místě zadrželi. ČTK o tom informoval mluvčí policie Daniel Vítek.
 celý článek

--ilustrační foto--

V návrhářské reality show The Way bojuje i Pavel Berky

26.5.2017 23:30
V nové návrhářské reality show The Way je na cestě k hlavní výhře v hodnotě 1 000 0000 CZK i romský návrhář Pavel Berky, který aktuálně žije a tvoří v Londýně.
 celý článek

Diskuse:

Každý diskutující musí dodržovat PRAVIDLA DISKUZE SERVERU Romea.cz. Moderátoři serveru Romea.cz si vyhrazují právo bez předchozího upozornění odstranit nevhodné příspěvky z diskuse na Romea.cz. Při opakovaném porušení pravidel mohou moderátoři diskutéra zablokovat.

Další články z rubriky..
romea - logo